U Dubrovačkim knjižnicama 15. listopada otvorena je manifestacija Mjesec hrvatske knjige čija je tema ove godine posvećena pripovjedačima i pričama pod sloganom – Pričaj mi…
U prizemlju Narodne knjižnice Grad najprije je otvorena izložba Pričam ti… dubrovačkih umjetnika za čiji su postav zaslužni restaurator i slikar Robert Kralj i dizajnerica Marta Baće. Takozvanim pričama u slici dubrovački umjetnici obradili su različite teme kroz različite likovne žanrove kao što su slika, crtež ili strip, a koristili su se tehnikama akrila na platnu, kombiniranom tehnikom i kolažom. Ovom izložbom umjetnici su povezali vlastita iskustva s univerzalnim ljudskim iskustvima. Njihova djela nude različite perspektive, od osobnih refleksija do kritike suvremenog društva, pozivajući nas da promišljamo o vlastitim pričama u i o načinu na koji ih dijelimo s drugima. U katalogu izložbe autorica popratnog teksta knjižničarka Marjana Leventić zapisala je: „ Pripovijedanje je započelo špiljskim prikazima, a danas se priče „provlače“ kroz sve moguće online platforme, postaju sve kraće, površne. Društvene mreže nude opciju „priče“ – „story“ formata, koji korisnicima omogućava objavljivanje jednodnevne priče koja neće biti važna nikad više, osim eventualno toga dana. Izložba „Pričam ti… priče u slici“ baš poput pripovijedanja licem u lice, otvara prostor za promišljanje i dublji dijalog te nas podsjeća na to da, unatoč napretku tehnologije, potreba za dijeljenjem trajnih, univerzalnih priča nije nestala.
Svoje radove i „priče“ izložili su Mišo Baričević, Ivana Gille, Klara Knego, Marija Koprivica, Valter Kožul, Robert Kralj, Iris Lobaš Kukavičić, Anamaria Milinić, Jasmina Runje, Veronika Šulić.
Izložba se može pogledati do kraja trajanja manifestacije Mjesec knjige, odnosno do 15. studenoga.
U središnjem dijelu programa, u Saloči od zrcala Narodne knjižnice Grad, svestrani sugrađani sudjelovali su u storytelling večeri Ulovi se za riječ. Program je vodila knjižničarka Deša Ficović Kosović. Neno Kera, umirovljeni pomorac i umjetnik, pričom je publiku odveo do Japana gdje je sreo, ni više ni manje nego – Željka Tutnjevića! Jelica Čučević, poduzetnica i predsjednica Kazališne družine Kolarin, govorila je o svojim počecima pred svjetlima reflektora i ljubavi koja od malih nogu traje za Linđom i kazalištem. Žarko Dragojević, glazbenik i producent, podijelio je zanimljivu, višeznačnu fikciju o čovjeku na kolodvoru, u vlaku, o vagonima i susretima. Vesna Barišić, vodičica i pričopričalica ispričala je dogodovštine iz svog susjedstva, ulice u kojoj je najmlađa. Gabrijela Mihanović, pjesnikinjai vodičicaiz svog rodnog Splita donijela je priču o Goranu Ivaniševiću, kusuru i neizvjesnosti. Za kraj pročitala je svoju pjesmu o knjižnici.
Nakon priča i pripovijedanja, uslijedio je tratamenat u prizemlju Narodne knjižnice Grad.
Početak Mjeseca knjige obilježio se i u Ogranku Cavtat gdje je Vildana Mrša čitala djeci slikovnicu „Zašto, kako i što Vylson čita djeci?“. Na Odjelu za djecu i mlade u jutarnjim satima su učenici 3. a razreda OŠ Marina Getaldića u pratnji svoje učiteljice Snježane Viteškić pričali priče i čitali slikovnice djeci iz Dječjeg vrtića Pile. Ti susreti održavat će se tijekom cijele školske godine u sklopu projekta „Librići“.
Program Mjeseca knjige nastavlja se danas, 16. listopada u 18 sati, u Ogranku Lapad (Atlant centar, 1. kat) gdje će Vanja Balent pripovijedati zainteresiranoj djeci narodne bajke. Svi su dobrodošli.
Podsjetnik i kako su Dubrovačke knjižnice tijekom cijelog trajanja manifestacije Mjesec hrvatske knjige (15.10. – 15.11.) omogućile svim korisnicima besplatan povrat knjiga bez plaćanja zakasnine.