16.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaU posjetu Restauratorskom odjelu

U posjetu Restauratorskom odjelu

Zamjenica župana Žaklina Marević i ravnateljica Regionalne agencije DUNEA, Melanija Milić posjetile su ljetnikovac Stay, u kojem već preko dva desetljeća u sklopu Hrvatskog restauratorskog zavoda djeluje Restauratorski odjel Dubrovnik.

Uz stručno vodstvo Nađe Lučić, voditeljice Restauratorskog odjela Dubrovnik i Mare Kolić Pustić, konzervatorice-restauratorice savjetnice, obišle su laboratorij za izradu i proučavanje mikropresjeka koji je uspostavljen u sklopu projekta ‘”Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija” kojem je nositelj Dubrovačko-neretvanska županija, a operativno ga provodi Regionalna agencija DUNEA.

Neposredan rad na predmetima kulturne baštine iziskuje interdisciplinaran i znanstveni pristup koji podrazumijeva cjeloživotno učenje i održavanje koraka s najnovijim stručnim spoznajama.

U tom kontekstu, uspostava laboratorija za mikropresjeke predstavlja dragocjen doprinos konzervatorsko-restauratorskoj struci. Projekt je obuhvatio građevinske radove adaptacije prostora za potrebe laboratorija kao i njegovo opremanje te edukaciju restauratora za cjeloviti postupak od uzorkovanja i izrade mikropresjeka do njihovog proučavanja i fotografiranja pod svjetlosnim mikroskopom u vidljivom i UV svjetlu. Taj postupak omogućava mikroskopsko sagledavanje slojeva neposredno restauratorima te se komplementarno nadopunjava s kapacitetima i mogućnostima Prirodoslovnog laboratorija HRZ-a u Zagrebu.

U sklopu projekta, dubrovački konzervatori-restauratori su, uz brojne aktivnosti, prezentirali i tehnologiju nastanka i obnovu drvenog polikromiranog oltara iz 16. stoljeća iz crkve sv. Jeronima putem „real-time“ 3D interaktivnog prikaza i aplikacije za mobilne uređaje. Interaktivni prikaz oltara danas je jedan od glavnih eksponata Zavičajne kuće Dubrovačkog primorja smještene u župnom dvoru u Slanom, koja je također uspostavljena zahvaljujući projektu ‘Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija’.

Valorizacija kulturne baštine u ruralnim dijelovima Dubrovačko-neretvanske županije cilj je ovog projekta koji se brendira pod nazivom ‘Putevima prošlosti’ te je došao pred sam kraj provedbe. Partneri na projektu su, uz već spomenute, i Grad Korčula, Korčulanska razvojna agencija KORA, Općine Smokvica, Dubrovačko Primorje i Mljet, Sveučilište u Dubrovniku, Turistička zajednica Dubrovačko-neretvanske županije, Obrt Restauriranje namještaja Depolo i Dominium travel.

Ukupna vrijednost projekta je 32.645.708,48 kuna, od čega su bespovratna sredstva u iznosu od 27.748.345,48 kuna iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE