U godini iza nas napustili su nas mnogi dragi ljudi.
U siječnju je iznenada je preminuo poznati dubrovački novinar Mario Prizmić. Tijekom karijere izvještavao je za vodeće hrvatske medije, a više godina bio je novinar u crnoj kronici i noćni urednik u Jutarnjem listu. U novinarstvu je proveo gotovo trideset godina.
Nakon duge i teške bolesti, u 60. godini života, 25. siječnja, napustio nas Jasmin Sefer, hrvatski branitelj, dragovoljac i ratni pripadnik SJP Grof.
U Konavlima je u 52. godini, 29. siječnja preminuo Đuro Capor, Milov, strastveni zaljubljenik u more i školjke.
Nakon kratke borbe s bolešću, 31. siječnja preminuo je gitarist i profesor gitare Ante Skaramuca. Dugi niz godina bio je profesor u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića. Bio je član Dubrovačkog gitarskog trija te Dubrovačkog gitarskog dua. Dobitnik je strukovne nagrade Diploma Milka Trnina za 2008. godinu.
Posljednjeg dana siječnja napustio nas je najstariji stanovnik Konavala, gospar Božo Kralj. Doživio je nevjerojatnih 108 godina, U mladosti je služio vojsku u podmornici, a svima je bio poznat po meteorološkim mjerenjima, koja je kao amater započeo davne 1951. te ih je obavljao svakodnevno sve do smrti.
Osmi veljače preminuo je legendarni nogometni trener Miroslav Ćiro Blažević.
Dan iza napustio nas je profesor Pomorske škole Dubrovnik Vicko Pitarević.
U 91. godini života 10. veljače preminuo je briljantan sportaš, vrhunski intelektualac i diplomat, prof. dr. sc. Hrvoje Kačić. Bio je sveučilišni profesor i odvjetnik, stručnjak u području pomorskog prava, rođen 1932. godine u Dubrovniku.
Kao igrač je osvojio srebro s EP u Beču 1950. Godine 1957. proglašen je i najboljim igračem u ono doba silno prestižnog i jakog međudržavnog turnira “Trofeo d’Italia”. S dubrovačkim je Jugom 1951. osvojio naslov prvaka, posljednji tog kluba u staroj gradskoj luci.
U samostalnoj i demokratskoj Hrvatskoj, Hrvoje Kačić se stavio u službu domovini. Kao doktor pomorskog prava, od 1994. do 2001. bio je predsjednik Državne komisije za granice Republike Hrvatske. Kao nezavisni je zastupnik bio u Saboru od 1990. do 1994., te je vodio Odbor za vanjsku politiku Sabora. Sudjelovao je u donošenju prvog Ustava Republike Hrvatske, bio je članom niza državnih komisija, a predstavljao je Hrvatsku i vodio saborska izaslanstva na više međunarodnih skupova u začecima naše nezavisnosti, te u posjetima Vijeću Europe, NATO savezu…
U veljači nas je napustio i dugogodišnji lijeričar Folklornog ansambla „Linđo“, autor knjiga „Lijerica dubrovačkog kraja“, nekadašnji član klape „Maestral, pa i pridruženi član klape “Kaše” Đorđe Begu – Đoko.
Đoko je najprije kao plesač bio član prve amaterske folklorne sekcije koja je prerasla u Folklorni ansambl Linđo, da bi kasnije kao glazbenik postao zaposlenik, a potom i voditelj orkestra ansambla. Čitav svoj radni vijek proveo je u Linđu.
U Dubrovniku je u 92. godini života 28. veljače preminuo arhitekt Zlatko Jerić čije su građevine uvelike obilježile moderno lice našega grada. Krajem 60-ih kratko je radio u Zagrebu sa slavnim hrvatskim arhitektom Vjenceslavom Richterom te se vratio u Dubrovnik gdje je radio do mirovine.
Najpoznatija su mu ostvarenja: dječji vrtić Palčica (nekada Anuška Radeljević), dječji vrtić Izviđač, adaptacija Ženskoga đačkog doma (ex Hotel Gradac) na Pilama, zgrada Stanice za južne kulture, Dom umirovljenika na Pilama, novogradnja ženskoga samostana u Gospinu Polju, pojedine zgrade u naselju Čokolino, adaptacija ljetnikovca Soderini u Orašcu, zgrada Biskupskoga doma u Gospinu Polju, zgrada uprave Hidroelektrane (HEP) ispod Doma zdravlja te spomenik poginulim borcima i žrtvama fašizma na Taboru kod, a surađivao je s Vjenceslavom Richterom na projektu za zgradu Atlasove žičare na Pločama.
Nakon duge i teške bolesti 8. ožujka preminuo je Ante Kalina, dragovoljac Domovinskog rata, pripadnik ZNG-a, branitelj Dubrovnika, ratni dozapovjednik obrane Sustjepana.
Dan iza napustila nas je velika hrvatska kiparica Marija Ujević, profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu koja je inspirirala generacije studenata.
Autorica je brojnih javnih skulptura koje odlikuju čistoća volumena i promišljena ambijentalna rješenja („Vlaho Paljetak“, „August Šenoa“ i „Trkač“ u Zagrebu, „Jakov Gotovac“ u Osoru, „Ivan Pavao II“ u Dubrovniku..). Bila je redovita članica HAZU od 1998. godine, a 2012. godine dobila je Nagradu »Vladimir Nazor« za životno djelo.
U 89. godini života i 64. godini svećeništva u Zagrebu je 17. ožujka preminuo maestro don Miho Demović. Rođen je 1934. u Dubravci u Konavlima. Za svećenika je zaređen u Dubrovniku 9. kolovoza 1959. Od mladomisničkih dana do 1965. radio je u biskupskoj kuriji, a uz to je bio orguljaš u katedrali i rektor crkve sv. Nikole na Prijekom. Od 1965. u Zagrebu je regens chori, a potom je od 1969. ponovno u Dubrovniku profesor glazbe u sjemeništu. Godine 1976. ide u Köln, no ubrzo se vraća u Zagreb. Do 2002. godine bio je dirigent katedralnog zbora u Zagrebu i poučavao je glazbu na teologiji u Zagrebu. Iza umirovljenja vratio se u Dubrovnik.
Smatra se jednim od najznačajnijih hrvatskih muzikologa i najznačajnijih hrvatskih glazbenih povjesničara XX. stoljeća. Autor je brojnih knjiga i članaka u kojima je na arhivskim izvorima otkrio i afirmirao velik broj dotad nepoznatih imena i događaja iz povijesti glazbenog života u Dubrovniku. Dobitnik je brojnih priznanja za svoj predani rad, među kojima i Nagrade Grada Dubrovnika za životno djelo 2007. godine.
Osmi travnja preminuo je jedan od najistaknutijih hrvatskih glazbenika druge polovice 20. stoljeća, violončelist, glazbeni pedagog i nekadašnji glazbeni ravnatelj Dubrovačkih ljetnih igara Valter Dešpalj. Zapažena i velika međunarodna karijera solista odvela ga je pred publiku gotovo svih europskih zemalja te, među ostalim, u SAD, Kanadu, Australiju, Kinu, Indiju i Iran. Nastupio je u najpoznatijim i najprestižnijim koncertnim dvoranama.
Uz standardni violončelistički repertoar, zaslužan je za izvođenje djela brojnih hrvatskih skladatelja, a jednako sjajne rezultate kao u glazbeničkoj karijeri ostvario je i na polju pedagogije. Valter Dešpalj dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, kao što su Porin za životno djelo, Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo i Nagrada Ivo Maček. Na Igrama je nastupio više od 20 puta, a od 1997. do 1999. godine bio je i ravnatelj glazbenog programa festivala.
U travnju nas je napustio i Lovro Vidosavljević Vučić, plivač, vaterpolist, trener i sudac. Prvo je bio plivač Bellevuea, zatim vaterpolist Juga i Bellevuea. Kad je s matičnim klubom izborio najveći rang sredinom 90-ih, počeo je trenersku karijeru. Kratko je bio i na klupi Ženskog vaterpolskog kluba Jug, a zadnjih godina u Gusara iz Mlina. Bio je i vaterpolski sudac.
28. travnja preminuo je violinist i veliki pedagog Zdravko Cobenzl. Bio je član Zagrebačkih solista, 27 godina profesor Muzičke akademije u Zagrebu te njezinog područnog odjela u Splitu i Dubrovniku, što je bila prva visokoškolska institucija u Gradu. Obrazovao je generacije glazbenika kako kroz povijest, tako i današnjeg Dubrovačkog simfonijskog orkestra, u kojemu je i svirao.
Preminula je u travnju i Katija Bokarica, konavoska nevjesta koju su svi zvali Kitica, žena koja je zavoljela Konavle kao svoj dom, iako je u njih doselila udajom iz Splita. Sa svojim suprugom Mihom je pokrenula Konavosku kuću, etno zbirku Bokarica koja kroz različite predmete: oruđe, posuđe, nošnju posjetiteljima priča priču o nekadašnjem načinu života u konavoskim obiteljima.
Početkom svibnja napustio nas je profesor kemije i biologije i nogometni trener Ratko Jovović. Brojne generacije Dubrovčana pamtit će ga kao legendarnog profesora, ali i trenera, koji je radio s mladima.
U svibnju nas je iznenada napustio kolega, snimatelj Libertas televizije Ivica Šabić i to u 46. godini života.
Istog dana preminuo je u svojoj 83.godini života dubrovački kipar Asim Hebib. U razdoblju od 1957. do 1960. školovao se kod talijanskog akademskog kipara Giovannija Colonne u Dubrovniku. Na početku šezdesetih godina počinje samostalno stvarati svoje prve kiparske radove. Sudjelovao je i na projektu Spomen–groblja u Mostaru arhitekta Bogdana Bogdanovića gdje je u razdoblju od tri godine bio zadužen za izradu jednog dijela monumentalnih simboličkih reljefa. Atelijer Hebib osnovao je 1963. godine u Dubrovniku. Ostvario je značajan i prepoznatljiv kiparski opus kroz mnoge tematske cikluse. Radovi mu se nalaze na javnim površinama i u brojnim privatnim i javnim zbirkama umjetnina.
Osmi svibnja napustio nas je kralj zabave Jasmin Stavros u dobi od 68 godina. Borio se s teškom bolesti, rakom kostiju. Pamtit ćemo ga po maratonskim zabavama, osobito šipanjskoj noći. U pet desetljeća na estradi prošao je sve – dugo je održavao i po 120 koncerata godišnje.
U svibnju je umro i Nikica Valentić, nekadašnji predsjednik Vlade Republike Hrvatske u prvoj polovici 90-ih godina te saborski zastupnik u dva mandata. Odvjetničkim poslom se bavio od 1983. do 1990. Bio je specijalist za investicijske ugovore, statusno trgovačko pravo, poreze i poslove s nekretninama. Od 1990. godine, pa sve do preuzimanja premijerskih dužnosti, bio je generalni direktor Ine. Za Valentićeva mandata Hrvatska je zaustavila inflaciju, stabilizirala tečaj domaće valute te potom dana 30. svibnja 1994. godine uvela novu valutu, kunu. Tijekom njegova mandata, u kolovozu 1995. hrvatska vojska i policija izvele su operaciju Oluja koja je u konačnici dovela do kraja rata u Hrvatskoj.
U lipnju je preminuo je Kruno Šarić, glumac koji je ostavio nemjerljivi trag u hrvatskom glumištu, a u dubrovačkom kraju pamtit ćemo ga po sjajnim ulogama ostvarenim u Kazalištu Marina Držića i na Dubrovačkim ljetnim igrama.
Krunoslav Šarić rođen je 1944. godine u Derventi. Nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja, upisuje studij glume na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, koji završava 1969. godine u klasi Koste Spaića. Nakon diplome angažiran je u Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku, prvo kao vanjski suradnik, a onda kao stalni član glumačkog ansambla. Punih 7 godina nosio je repertoar kazališta Marina Držića. Jedna od najdražih uloga, kako je sam rekao, bila mu je uloga Siniše u Gričkoj vještici, s Enom Begović, u režiji Mire Međimurca u predstavi Glumačke družine Histrion, 1987.
Uz Iva Gregurevića i Mustafu Nadarevića bio je jedan od najzaposlenijih i najcijenjenih hrvatskih televizijskih i filmskih glumaca. Godine 1983.godine postaje stalni član Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, gdje radi sve do odlaska u mirovinu 2010. godine. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.
U srpnju je u Zagrebu u 51. godini preminuo naš sugrađanin Đuro Musladin, sportaš, vaterpolist, Jugaš, ali i branitelj, teško ranjen u obrani Grada. Svoju je Kalamotu uvijek je nosio u srcu..
U kolovozu nas je napustio Zoran Šaut, turistički vodič, jedan od onih koji su kroz Atlas stvarali dubrovački turizam, a dokle god je mogao vodio je turiste s istom radošću i entuzijazmom, a svoje je znanje rado dijelio i s mlađim kolegama.
1. kolovoza preminuo je Gordan Špero, dubrovački branitelj i čovjek koji je i za mandata gradskog vijećnika Grada Dubrovnika ostao zapamćen po svojim smirenim istupima, pogotovo kad se raspravljalo o temama vezanim uz povijesnu jezgru u kojoj je i živio. Na žalost, nije uspio pobijediti tešku bolest s kojom se borio duže vrijeme.
3. kolovoza preminuo je dr. sc. Nikola Tolja, znanstvenik, autor, dugogodišnji prosvjetni radnik u 85. godini života. Pored znanstvenih radova objavljenih u periodici, u razdoblju od 2007. do 2023. objavio je sedam opsežnih knjiga s temama iz dubrovačke povijesti, a čak dvije posvećene su njegovoj rodnoj Imotici.
Nakon završene učiteljske škole, pedagoške akademije i filozofskog fakulteta, upisao je dvogodišnji poslijediplomski studij. Stekao je akademsko zvanje doktora društveno-humanističkih znanosti iz područja filologije. Osim učiteljske škole koju je redovito pohađao, sve ostale stupnjeve stručno-znanstvene naobrazbe ostvario je uz rad. Čitav radni vijek proveo je dijelom u osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju, te dijelom kao istaknuti profesionalni politički radnik u prošlom društvenom sustavu. Kad je riječ o odgoju i obrazovanju, desetak godina bio je aktivno uključen u nastavni proces, a jednako toliko preveo je na rukovodećem položaju (tri godine direktor OŠ Topolo i osam godina direktor dubrovačke pomorske škole), popularne Nautike.
14. kolovoza preminula je dr. Dušanka Rodin, pedijatrica kroz čijiu su ambulantu prošli mnogi danas odrasli Dubrovčani. Preminula je u 77. godini života, a ostat će upamćena kao liječnica koja je svojim znanjem i profesionalizmom, te savjetima i ljubaznošću pomogla mnogim majkama koje su kod nje potražile pomoć za svoju djecu.
U kolovozu je preminula i omiljena liječnica dr. Gordana Mišić i to dva dana prije svog 80. rođendana. Radila je u ambulanti Župe dubrovačke cijeli svoj radni vijek kao obiteljska liječnica, predano se baveći svojim pozivom tijekom kojega je upoznala svaku župsku obitelj “u dušu”. Dr. Gordana je ostala u Mlinima koje je zavoljela još u djetinjstvu, te se odlučila da joj budu dom svojim životnim izborom, i tijekom Domovinskog rata. Doktorica Gordana, kako su je zvali svi Župljani redom, bila je braniteljica, ravnopravno je stala uz rame svojih kolega koji su branili svoj dom i svoje obitelji.
Nakon duge i teške bolesti u 63. godini života napustila nas je Izumi Tamari, profesorica klavira Umjetničke škole Luke Sorkočevića. Rođena Japanka Izumi Tamari završila je Musashino Academia Musicae u Tokyiju 1984. Od 2001. pa sve do preranog odlaska, radila je u UŠLS kao profesor klavira. U svom pedagoškom radu brojne generacije učenika upoznavala je s prvim klavirskim taktovima.
20. kolovoza napustio nas je iznenada Zlatko Hodžić (Bagi) iz Močića, hrvatski branitelj i dobrovoljni davatelj krvi. Spasio je Zlatko mnoge ljudske živote i na tome mu zavazda hvala.
Nakon duge i teške bolesti u Splitu je u 63. godini u rujnu je preminuo Nikola Hajdić, bivši načelnik Općine Mljet i predsjednik SDP-a Dubrovačko-neretvanske županije. Hajdić je završio srednju pomorsku školu. Od 1986. do 1990. bio je šef Lučke ispostave Sobra Dragovoljac je Domovinskog rata i nositelj Spomenice Domovinskog rata. U 90-ima dobiva nagradu za jednog od 100 najuspješnijih hrvatskih poduzetnika. Do 2001. je direktor u tvrtki Felun d.o.o. Bio je upravitelj ribarske zadruge “Naprijed” te član Udruge antifašista Dubrovačko-neretvanske županije. 2001. izabran je za načelnika Općine Mljet, a tu je funkciju obnašao tri mandata.
Početkom rujna u 50. godini života preminuo je dubrovački glazbenik Haris Fočak.
Rođen 14. travnja 1974. u Dubrovniku. Bio je nadaren bubnjar i autor je mnogih pjesama, od kojih je najpoznatija ona koju je napisao tijekom Domovinskog rata “Svi smo dio sna” u kojoj je okupio mlade dubrovačke glazbenike.
5. rujna Preminuo je Ivan Šuker, hrvatski političar, bivši ministar financija i potpredsjednik Vlade.
15. rujna napustio nas je Pero Kušelj, čovjek koji je odgojio generacije i generacije sportaša, čovjek neizmjerne ljubavi prema Cavtatu i veliki ljubitelj klapskog pjevanja. Petar Pero Kušelj je bio dugogodišnji športski djelatnik koji je obnašao brojne dužnosti u vaterpolu (igrač, trener, sudac i član uprave). Bio je i jedan od utemeljitelja Plivačkog te Vaterpolskog kluba Cavtat. Za svoj sportski angažman i doprinos zajednici dobio je i Nagradu za životno djelo Sportskog saveza Županije. Bila je poznata i njegova ljubav prema klapskoj pjesmi.
16. rujna nakon duge i teške bolesti u dubrovačkoj bolnici preminuo je popularni pjevač i bivši gradski vijećnik Milo Hrnić. Otpjevao je preko 200 pjesama, izdao 20 albuma, prodao više od milijun nosača zvuka i trostruki je pobjednik Festivala glazbe u Splitu. Njegovo profesionalno bavljenje glazbom počinje 1970. kada je na poziv Đela Jusića privremeno zamijenio jednog člana Trubadura na festivalu u Opatiji.
U svojim počecima Hrnić je imao nekoliko sastava. Prvo je to bio trio Plavi kristali, zatim sastav Libertas, s kojim je 1975. godine nastupio na Splitskom festivalu s pjesmom “Moja Ane broji dane”. Iako su tada kao debitanti jedva ušli u finale, ta pjesma je kasnije postala veliki hit. Bend je zajedno s Milom Hrnićem u svom sastavu djelovao u razdoblju od 1969. do 1979., a kasnije su nastupali kao njegov prateći bend.
Zbog bolesti i obiteljskih problema duže vremena je izbivao sa scene, ali je u prosincu 2008. napravio povratnički koncert u Splitu. Osim glazbom, Hrnić se okušao i u bavljenju politikom. U Gradsko vijeće grada Dubrovnika ušao je kao vijećnik HNS-a, a potom je djelovao i kao nezavisan vijećnik. Tijekom svoje bogate karijere Milo Hrnić je, ne samo otpjevao, nego i autorski potpisao brojne hitove uz koje su odrastale generacije.
21. rujna preminula je naša poznata arhitektica i sugrađanka Dubravka Baković Križić, koju su krasili iznimna vitalnost i energija dok nije doživjela teški moždani udar od kojeg se, nažalost, nije uspjela oporaviti. Preminula je u 84. godini, a iza nje je ostao bogat opus, jer je godinama radila kao ovlašteni arhitekt urbanist, na brojnim privatnim i javnim projektima.
Ostat će poznata kao projektantica zgrade suda i zatvora u Dubrovniku, zgrade Dubrovačke banke zgrade FINA-e. Osim arhitektonskim projektiranjem bavila se i projektima vezanim uz obnovu kulturne baštine.
11. listopada napustio nas je zlatar filigranist Franc Glasnović u 70-toj godini života. Čitav život posvetio je njegovanju zanata izrade tradicijskog nakita, kao i restauraciji starinskih modela. Svoju vještinu zanata prenio je i na svoje sinove, koji su proširili obiteljsko poslovanje.
12. listopada napustilanas je Marina Zec-Miović, novinarka, kazališna kritičarka i knjižničarka. Od 1995. radila je u Dubrovačkim knjižnicama, a polovicu svog radnog vijeka provela je na mjestu voditeljice Narodne knjižnice. Tijekom mandata organizirala je brojne izložbe i projekte, doprinijela otvaranju Ogranaka Mokošica i Lapad, sudjelovala u preuređenju Ogranka Montovjerna i preseljenju Ogranka Cavtat u novi prostor.
24. listopada u Dubrovniku je umro Branko Negodić. Dugi je niz godina obnašao niz odgovornih funkcija u javnom i političkom životu Dubrovnika. Kroz taj svoj bogati javni i politički život, obnašao je razne funkcije u Županiji i Gradu. Bio je Pročelnik UO za gospodarstvo DNŽ, Pročelnik za turizam, more i poduzetništvo DNŽ, Predsjednik uprave Vodovoda, Predsjednik ŽO SDP-a, Predsjednik Foruma Seniora SDP-a DNŽ-e, čl. GO SDP-a Dubrovnik.
25. listopada preminuo je Antun Maračić, isaknuti hrvatski umjetnik u 74. godini života. Maračić je bio jedan od naših najistaknutijih umjetnika, sjajan kustos i likovni kritičar, koji se svojim tekstovima ustrajno i strastveno zalagao za prisutnost suvremene umjetnosti u medijskom prostoru.
Djela mu se nalaze u zbirci MSU-a, Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti, Povijesnom muzeju Zagreb, grafičkoj zbirci Nacionalne i sveučilišne knjižnice, u kolekcijama Filip Trade i Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Kao mulitmedijalni umjetnik priredio je više od 30 samostalnih, sudjelovao na stotinjak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu, a izveo je niz vlastitih akcija i performansa.Bio je i ravnatelj Umjetničke galerije Dubrovnik.
U studenom nas je napustio umirovljeni svećenik Dubrovačke biskupije don Vojislav Vlašić. Don Vojo je za svećenika je zaređen 29. lipnja 1968. u Splitu. U rujnu 1969. imenovan je kapelanom u župi sv. Mihajla u Lapadu. Bio je 8 godina župnik u župi Pločice. Potom se opet vraća u Lapad, gdje će ostati sve do 1993. Potom vodi nekoliko župa na Pelješcu te mirovinu dočekuje u Trstenome. Zlatni svećenički jubilej proslavio je 2018.
U prosincu nas je iznenada u svojoj šezdeset i petoj godini napustio glazbenik Jurica Popović, koji je lani obilježio 40 godina karijere koju je započeo u grupama Trotakt projekt i Gracia, a nastavio uspješnom solističkom karijerom. Njegova partnerica Matija Vuica je neutješna.
U Konavlima je u prosincu iznenada u 34. godini preminuo nogometaš i trener Ivan Čeliković. Radio je u Nogometnoj akademiji Konavle, a u igračkoj karijeri igrao je za Konavljanin, Dugopolje, Solin, Inter iz Zaprešića, Shkendiju, Lokomotivu i Jarun. U HNL-u je sakupio 134 nastupa, najviše kao igrač Intera. Bio je otac dvoje djece.
Konavljani su u prosincu javili kako je svijet napustila jedna legenda glazbenog svijeta, gospar Ivo Kordić. Za one koji ga otprije nisu znali, predstavio se kao uzdanica Drvenika na Konoviziji 2020. godine i naravno pobijedio, no mrcu stariji Konavljani ga pamte i s mnogobrojnih zabava na kojima je nastupao kao basist legendarnog benda Kamen mali.
Veliki zaljubljenik u klasiku i klapsko pjevanje mogao se pohvaliti i s dvije titule pobjednika Festivala dalmatinskih klapa u Omišu na kojima je nastupao s klapom Linđo N.
U prosincu je preminuo i Zdravko Glavočić, vaterpolist Gusara iz Mlina, čovjek koji je cijelog života bio povezan uz glazbu i sport. Imao je 66 godina.
Iz VK Gusar Mlini su se s njime oprostili sljedećim riječima:
Napustio nas je naš dragi Zdravko, dugogodišnji igrač i prijatelj, kapica broj 3. Kapica koju je nosio od 1974. do 1990. godine, odigravši 272 utakmice i postigavši 249 golova. Legenda Gusara.
U dalekoj Kaliforniji u svojoj 101. godini umro je kralj chardonnaya Napa Valleyja, Miljenko Grgich. Odigrao je važnu ulogu u podizanju konkurentnosti vina iz doline Napa, koja je danas jedna od najpoznatijih vinskih regija na globalnoj razini. Njegov najvažniji doprinos je onaj iz 1976. godine, kada je chardonnay koji je napravio kao vinar Chateau Montelena nadmašio vrhunska bijela vina iz Francuske na slavnom Judgment of Paris slijepom kušanju.
Rođen 1923. u malom selu kod Metkovića, Grgich je odrastao kao jedno od jedanaestero djece u obitelji vinara. Njegov pradjed, djed i otac bavili su se trgovinom, a s tri godine Grgich je gazio svoje prvo grožđe.
Kako bi nastavio obiteljsku tradiciju, studirao je enologiju i vinogradarstvo na Hrvatskom sveučilištu u Zagrebu, gdje ga je jedan profesor nadahnuo snovima o Kaliforniji, nazvavši je rajem. Godine 1954. otišao je iz Jugoslavije i uputio se preko Njemačke i Kanade u Kaliforniju. Tamo je stigao 1958. s malim kovčegom i 32 dolara u cipeli. Sve ostalo je povijest.