10.8 C
Dubrovnik
Utorak, 26 studenoga, 2024
NaslovnicaLifestyleTOLERIRAJ! Različitost je bogatstvo: ne znate svoja prava, diskriminiraju vas, nazovite...

TOLERIRAJ! Različitost je bogatstvo: ne znate svoja prava, diskriminiraju vas, nazovite pravobraniteljicu za osobe s invaliditetom

U ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom koji je otvoren u Splitu prije godinu dana, pristiglo je s područja Dubrovačko-neretvanske županije malo manje od dvadesetak upita i zamolbi za savjete, od osoba s invaliditetom, članova njihovih obitelji i roditelja djece s teškoćama u razvoju. Najveći broj njihovih upita se odnosio na generalne upite o ostvarivanju prava za osobe s invaliditetom u područjima socijalne skrbi, zapošljavanja i rada, mirovinskog osiguranja te ostvarenja prava na području visokog obrazovanja. Tko se sve pravobraniteljici može javiti i što očekivati da se riješi?

Na području Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske, Dubrovačko-neretvanske i Zadarske županije živi 98.488 osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Od toga oko 8.295 osoba s invaliditetom živi na području Dubrovačko-neretvanske županije, oni čine oko 6,8 % ukupnog stanovništva županije.

Prije godinu dana, točnije, 10. listopada 2019. je, nakon Osijeka, u Splitu otvoren Područni ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, što je proizašlo iz općeg strateškog cilja institucije – Zaštite ljudskih prava osoba s invaliditetom podjednako u svim područjima Republike Hrvatske. Temeljni cilj područnih ureda je osobama s invaliditetom koji žive na području za koje su područni uredi nadležni, približiti informacije o pravima koja imaju, o tome gdje i na koji način ta prava mogu ostvariti i kome se obratiti u slučaju kršenja njihovih prava, te kako se zaštititi od diskriminacije na temelju invaliditeta.

Tijekom prve godine rada Područnog ured Split provedeno je 600 radnji i aktivnosti iz djelokruga Pravobranitelja za osobe s invaliditetom. Obavljeno je 375 individualnih usmenih savjetovanja, a nadležnim tijelima javne vlasti i privatnim pravnim i fizičkim osobama upućene su 202 pisane preporuke, upozorenja, prijedlozi, obavijesti i mišljenja. Najveći broj obraćanja Područnom uredu Split odnosio se na upite i zamolbe za savjetovanje o ostvarivanju prava za osobe s invaliditetom u svim područjima života i rada, posebice iz područja socijalne skrbi, mirovinskog osiguranja, zapošljavanja i rada, te pristupačnosti.

-U ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom stiglo je s područja Dubrovačko-neretvanske županije 17 upita i zamolbi za savjete od osoba s invaliditetom, članova njihovih obitelji i roditelja djece s teškoćama u razvoju. Najveći broj njihovih upita se odnosio na generalne upite o ostvarivanju prava za osobe s invaliditetom u područjima socijalne skrbi, zapošljavanja i rada, mirovinskog osiguranja te ostvarenja prava na području visokog obrazovanja – stoji u pojašnjenju Maje Karaman Grbavac iz ureda pravobraniteljice..

Na inicijativu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Anke Slonjšak u Dubrovniku, zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić i savjetnica pravobraniteljice iz Područnog ureda pravobraniteljice u Splitu održali su početkom godine sastanak s predstavnicima udruga osoba s invaliditetom i roditelja djece s teškoćama u razvoju koje djeluju na području Dubrovačko-neretvanske županije, te gradonačelnikom Grada Dubrovnika i njegovim suradnicima.

S predstavnicima Grada Dubrovnika se najviše razgovaralo na temu rješenja poteškoća koje osobe s invaliditetom imaju u savladavanju arhitektonske nepristupačnosti u Gradu Dubrovniku, kao i predstavljanje aktualnih i predstojećih gradskih projekata i planova usmjerenih na poboljšanje položaja osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Sa predstavnicima udruga razmijenjene su informacije o najčešćim problemima na koje nailaze u praksi – dugotrajnosti postupaka vještačenja, visokom postotku nezaposlenosti osoba s invaliditetom, nedostatku stručnjaka za rad s djecom s teškoćama u razvoju, nedostatku raspoloživih osobnih asistenata i sl. Prilikom posjete Dubrovniku predstavnici Ureda pravobraniteljice obavili su i obilazak Poliklinike za mentalno zdravlje djece i mladih Opće bolnice Dubrovnik koja je započela s radom u travnju 2019.g. i predstavlja jedinstveni primjer dobre prakse u realizaciji usluge rane intervencije za djecu s neurorazvojnim rizicima i teškoćama u razvoju.

Nadalje, zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić sudjelovao je putem Zoom platforme na okruglom stolu „Prava i položaj osoba s invaliditetom u općini Konavle“ u organizaciji Općine Konavle i Zajednice sportova općine Konavle koji je održan u Cavtatu dana 24. kolovoza 2020.g. Zamjenik pravobraniteljice je održao online izlaganje na temu „Položaj osoba s invaliditetom iz perspektive institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom“. Tijekom izlaganja izneseni su podaci i informacije o osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju s područja Dubrovačko-neretvanske županije te je predstavljen pregled stanja prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. Posebno je naglašena važnost razumijevanja potreba i postojanje svijest lokalne samouprave kojima se značajno utječe na kvalitetu života osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji. Veliki dio postavljenih pitanja i rasprava odnosio se na probleme zapošljavanja osoba s invaliditetom, kao i izazove s kojima se osobe s invaliditetom susreću na tržištu rada. Stupanj zapošljavanja osoba s invaliditetom u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je mali, a istaknuto je kako je prepoznat problem nepostojanja zaštitne radionice u kojoj bi mogle biti zapošljavane osobe s invaliditetom koje nisu zapošljive na otvorenom tržištu rada i kojima je potreban najveći stupanj podrške. Kao jedan od ciljeva okruglog stola određeno je prepoznavanje i prikupljanje različitih mišljenja i prijedloga, koji će se koristiti u svrhu izrade nove Strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom na području općine Konavle te u cilju usmjeravanja budućeg razvoja lokalne zajednice.

Iz područnog, splitskog Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom pozivaju sve osobe s invaliditetom i roditelje djece s teškoćama da im se obrate s upitima, zahtjevima za informaciju ili prijavom diskriminacije, budući je to jedna od osnovnih zadaća zašto su uopće osnovani. Oni bi trebali biti most prema tijelima javne vlasti, ustanovama i institucijama koje se prate i potiču, te obvezuju na aktivnije reagiranje na dostavljene preporuke i upozorenja kao i na proaktivniju ulogu u implementaciji propisanih prava osoba s invaliditetom.

Članak je sufinanciran od strane Agencije za elektroničke medije u sklopu projekta “Toleriraj! Različitost je bogatstvo”

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE