9.8 C
Dubrovnik
Utorak, 26 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiSVEČANA AKADEMIJA: Grad je obranjen i to stalno treba ponavljati, naši branitelji...

SVEČANA AKADEMIJA: Grad je obranjen i to stalno treba ponavljati, naši branitelji bili su heroji

Povodom obilježavanja 30. obljetnice juga Hrvatske upriličena je danas u Kazalištu Marina Držića svečana akademija na kojoj prisustvovali predstavnici političkog vrha, od predstavnika županijske i gradske vlasti, ministri te ratni zapovjednici i sudionici ratnih operacija koje su se prije tridest godina odvijale na hrvatskom jugu.

Prvi se okupljenima imao čast obratiti jedan od bivših ratnih vojnih zapovjenika danas general u miru Veselko Gabričević koji je pozdravio sve pristune, a posebno obitelji poginuli, zatočenih hrvatskih branitelja kao i nazočne branitelje koji su sudjelovali u operacija oslobađanja juga Hrvatske.

„Poslije trideset godina treba se posjetiti da su branitelji županije, a poglavito branitelji Dubrovnika, herojskom obranom 1991. godine nanijeli agresoru odlučujući vojni i politički poraz te su svojom hrabrošću ispisali najsvijetlije stranice dubrovačke povijesti. Početkom agresije na jug Hrvatske posebno je bila složena situacija na širem prostoru grada Dubrovnika. Pod oružjem je bilo, od Metkovića do Prevlake, oko tisuću naoružanih branitelja, koji su raspolagali sa skromnim, skoro pa nikakvim naoružanjem“, kazao je Gabričević te se prisjetio kakvom su tehnikom naši branitelji u tim trenucima raspolagali.

„Nasuprot njih bile je sila agresora. Na ovom području juga Hrvatske zadaću je od general štaba JNA dobila 2. Operativna grupa, koja je imala oko 17 tisuća vojnika koji su raspolagali s oko 100 tenkova, 50 oklopnih transportera, 120 minobacača, 130 topova.  Imali su i zračnu potporu, kao i potporu flote 9. Vojno-pomorskog sektora boka“, prisjetio se Gabričević te dodao da bi s svatko s obzirom na ljudstvo i tehniku s kojom je neprijatelj raspolagao u tom trenutku mogao zaključiti da se neprijatelj mogao slobodno prošetati dubrovačkim područje.

„Na sreću, tako nisu mislili branitelji, kao ni pučanstvo ovoga kraja. Namjeru agresora najbolje ilustrira zapovijed komandanta 2. Operativne grupe od 29. rujna 1991. godine. Citiram: „Većim dijelom snaga preći u napad glavnim snagama u pravcima Ljubinje-Zavala-Slano-selo Ljubovo-Ivanica-Čibača-Grad-Dubravka, a pomoćnim snagama osigurati objekte i aerodrom Mostar u dolini Neretve s ciljem, uz avio-artiljersku i brodsku podršku energičnim djelovanje, razbiti snage na pravcu napada i izbiti na obalu. Presjeći Jadransku magistralu na više mjesta, blokirati sa kopna i mora Dubrovnika, aerodrom Čilipi i Prevlaku i onemogućiti manevar snaga neprijatelja, a zatim osiguravajući da se iz pravca Ploča pristupiti uništenju i razoružavanju okruženih snaga neprijatelja i biti spremni za daljnja djelovanja u zapadnoj Hercegovini“. Ova zapovijed generala Jevrema Cokića, odobrena je u Beogradu“, kazao je Gabričević.

„Bez obzira na namjere i vojnu premoć, agresor je samo djelomično uspio realizirati svoj naum i bez obzira što je Dubrovnik bio u okruženju 187 dana, grad je obranjen. Prilika je ovo da se još jednom oda javno priznanje hrabrim braniteljima koju su obranili ovaj Grad“, poručio je Gabričević te potom prezentirao djelovanja tijekom operacija oslobađanja juga Hrvatske te se prisjetio postrojbi koje su akcijama sudjelovale. Posebno je istaknuo doprinos 163. brigade.

„Ova akcija bila je prekretnica u Domovinskog ratu. Na iskustvima stečenima ovdje u daljnjem tijeku rata planirane su i realizirane akcije Bljesak, Oluja, Maslenica“, naglasio je Gabričević te podsjetio na postrojavanje postrojbi u luci Gruž.

„Želio bih i volio da ovi svijetli primjeri slobode budu na pametni naraštajima koji dolaze i da nam svima bude obaveza da neprekidno svjedočimo istinu o Domovinskom ratu. Neka nam vječno živi Republika Hrvatske“, poručio je Gabričević nakon čega je ženska klapa FA Linđo izvela pjesmu „Dajem ti srce (zemljo moja)“.

Gradonačelnik Franković istaknuo je da je previše patnje i boli utkano u cijenu hrvatske slobode.

„ Prije 31 godinu dubrovački san, spokojan i pravedan, grubo je prekinut od ruke nečovjeka. Jer samo će zvijeri vidjeti nešto lijepo i plemenito, miroljubivo i uzvišeno, pa odlučiti to uništavati, paliti, protjerivati, otimati. Stravični prizori gradskih palača u plamenu, kataklizmičke slike Straduna presvučenog pepelom, mirisi spaljenih ognjišta u Konavlima, Župi, Slanome u našoj kolektivnoj svijesti još su toliko svježi. Žaloste i tište svakog tko duše ima. Ipak, uz svu prolivenu krv, suočen s višestruko nadmoćnijom vojnom mašinerijom agresora, i unatoč činjenici da su brojna područja hrvatskog juga bila okupirana, Dubrovnik nikada nije pao jer hrvatski čovjek nije pokleknuo“, kazao je gradonačelnik te naglasio da se najlakše i sa srcem brani ono što se neizmjerno voli.

„Južno bojište u punoj je mjeri očitovalo zajedništvo i povezanost hrvatskog čovjeka u obrani Domovine. U operacijama oslobođenja juga Hrvatske i deblokade Dubrovnika, od travnja do listopada 1992. godine, borila se i pobijedila cijela Hrvatska. Uz sve angažirane snage postrojbi hrvatske vojske i policije, uspjehu operacija tijekom njihovog odvijanja, ali i herojskom obranom Grada 1991. godine, neizmjeran doprinos dali su i dubrovački branitelji, na kopnu i na moru.

Gradonačelnik se prisjetio riječi koje je general Janko Bobetko izgovorio na Festivalu slobode u Gružu.

„General Bobetko je kazao: „Hrvatski narod dao je svoje sinove. Ništa nam više nije mogao dati…ugled, slavu i poštovanje zaslužili su za vječita vremena.“ Uistinu vječna slava i hvala svim darovnicima dubrovačke slobode, svim hrvatskim braniteljima, našim herojima koji su u stavili na raspolaganje svoje živote i svoje vojničke vještine. Hvala onima koji su i danas s nama poput generala Veselka Gabričevića, zapovjednika obrane grada. I onima koji su nas napustili, a čija imena uvijek izgovaramo s dubokim poštovanjem i pijetetom, zapovjednicima obrane grada, bojniku Miljenku Bratošu i general bojniku Nojku Marinoviću. Zahvalnost dugujemo i svima koji su, neustrašivo, skrbili o životu grada u neizvjesnim trenucima osiguravajući svojim sugrađanima dostojanstven život, poput ratnog gradonačelnika Pera Poljanića i svima koji su sudjelovali u mirovnim pregovorima pokušavajući spriječiti razaranja i ljudske žrtve – pregovaračima Nikoli Obuljenu, pokojnom Đuru Koliću i drugima“, kazao je gradonačelnik.

„Dubrovčani su svoj dom branili i tako što su ostali u svojim podrumima i skloništima. Prkoseći zvijeri dijelili su sudbinu ranjenog grada i čekali trenutak kad će dubrovačka zvona donijeti toliko željenu najavu pobjede. Ona je stigla 29. listopada 1992., točno u podne, nešto više od godinu dana od početka agresije na Dubrovnik i hrvatski jug. Danas, 30 godina poslije, sjećamo se patnje i razaranja, ali pogled nam je usmjeren prema budućnosti slobodnog, slobodarskog, hrvatskog i kozmopolitskog Dubrovnika. Domaćinski i neokaljanih ruku dočekujemo svoje goste, ali ne zaboravljamo. Bdijemo nad svojom slobodom, ali ne mrzimo. Jer slušali smo i dobro smo čuli generala Nojka Marinovića kad je rekao: „Pamćenje je alat, ali mržnja je golemi teret“, poručio je gradonačelnik Franković te čestitao svima ovu veliku obljetnicu.

Župan Nikola Dobroslavić naglasio je da je operacija oslobođenja juga Hrvatske bila zapravo prva operacija ove vrste tijekom Domovinskog rata te da je ona rezultirala protjerivanjem agresora s čitavog okupiranog područja naše županije.

„S minimalnim naoružanjem, srcem, hrabrošću i ljubavlju prema domovini, naši branitelji suprotstavili su se JNA i srpsko-crnogorskim dobrovoljcima. Naše lokalne postrojbe ipak su uspjele zaustaviti neprijatelja. Ponosimo se svima njima, Zborom narodne garde, specijalnom i temeljnom policijom, svim dragovoljnim postrojbama. Ponosimo se i s dvije ustrojene brigade Hrvatske vojske na području naše županije, 163. brigadom i 116 brigadom. Odajemo priznanje zapovjednicima postrojbi, a sa posebnom zahvalnošću sjećamo se preminulih generala Janka Bobetka i Nojka Marinovića. Sve što je učinjeno bilo je dovoljno samo za zaustaviti neprijatelja. Beskrajno smo zahvalni novoustrojenoj Hrvatskoj vojsci, Tigrovima, Paucima i ostalim bez kojih ne bi mogli osloboditi ovo područje“, poručio je župan.

„Nikad nećemo zaboraviti naše poginule vitezove, nećemo zaboraviti naše invalide, logoraše, civilne žrtve rata i patnju našeg naroda u skloništima i progonstvu. Nećemo zaboraviti granatiranje povijesne jezgre, pljačke, razaranja i spaljivanje Konavala, Župe i Primorja. U ovom trenutku ono što smo mi tada proživljavali sada prolazi Ukrajina koja se kao i mi hrabro bori protiv nadmoćnijeg neprijatelja. Želimo joj oslobađanje njenog teritorija i miran život u budućnosti“, kazao je župan Dobroslavić.

„Ponosni smo na politiku pomirbe našeg prvog predsjednika dr. Franja Tuđmana i svih ostalih u vlasti koji su u tom teškom vremenu bili na visini tih povijesnih zadaća. Ponosni smo na taj dio povijesti koji je temelj naše suverene, samostalne, demokratske države. Hvala svim braniteljima na daru slobode, klanjamo se žrtvi poginulih vitezova i obećavamo da njihovu žrtvu nikad nećemo zaboraviti niti zanemariti“, kazao je zaključno župan Dobroslavić.  

Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja naglasio je da se piše nova povijest Hrvatske, da se pišu novi heroji satkani od ljudi čistih ruku, na koje će hrvatski narod biti ponosan u budućnosti, a koji su ugled, slavu i poštovanje zaslužili za vječita vremena.

„Prisjećajući se tog povijesnog vremena kad je Dubrovnik bio u srcu Hrvatske, a Hrvatska u srcu Dubrovnika, kako je to znao reći ratni dubrovački biskup Želimir Puljić. Sjećamo se svih naših žrtava. Vječno smo zahvalni braniteljima i njihovim obiteljima kao i svima koji su bili spremni umrijeti za Hrvatsku, za našu slobodu i neovisnost. „Hrvatski su branitelji i u ovoj operaciji pokazali kako je motiviranost, hrabrost i spremnost na žrtvu u obrani domovine ključ pobjede. Svojom hrabrošću, srčanošću i ljubavlju prema jedinoj nam Hrvatskoj izborili su se da se danas hrvatski barjak vije na jugu Hrvatske“, poručio nam je tada dr. Franjo Tuđman“, kazao je Medved te poručio da je ova operacija iznjedrila niz vrsnih ratnih zapovjednika.

„Mnogi od njih nisu više s nama. Stoga se i danas prisjećamo generala Nojka Marinovića, jednog od onih koji su za života osigurali mjesto u povijest i u životima svih nas. Kao i naš general Bobetko, koji je bio vrhunski vojni strateg koji je uvijek bio uz svoje vojnike“, kazao je Medved.

„Na veličanstvenoj smotri vojnih postrojbi Južnog bojišta u gruškoj luci na današnji dan 1992. godine posebno je istaknuto zajedništvo koje nas je vodilo do konačne pobjede u ovoj operaciji. Ovdje, na jugu Hrvatske uz branitelje Dubrovnika, zajedno su se borili sinovi Zagorja i Zagreba, sinovi Slavonije, Podravine i Banovine, Imotske i Cetinske krajine, Like i Dalmatinske zagore, dragovoljci iz svih krajeva naše domovine. Danas s ponosom slavimo festu slobode u Gradu koji iznad svih svojih kulturnih dobara cijeni svoj slobodu. Dubrovnik je istinski spomen hrvatskog otpora i odlučnosti, kao istinski spomenik hrvatskog naroda u obrani slobode i civilizacijskih vrijednosti“, poručio je Medved te dodao kako nam je isto zajedništvo i odlučnost potrebna i danas prilikom suočavanja s novim izazovima.

„Mi kao narod i država prije 30 godina tražili smo pomoć Europe i svijeta, a danas Hrvatska pruža pomoć drugima. Imamo modernu vojsku i policiju koje su jamac sigurnosti. Važno je danas da zajedno pronosimo istinu Domovinskom ratu. O nametnutom i neizbježnom obrambenom i osloboditeljskom, a nadasve pravednom ratu. Neka se nikad ne ponovi i nikad ne zaboravi“, poručio je među ostalim ministar Medved.

„Prije tri desetljeća ovdje smo naišli na spaljene domove. Danas se cijeli svijet divi ljepotama juga Hrvatske. Za kraj nešto osobno, ponosan sam što pripadam generaciji koja je imala povijesnu priliku ostvariti težnje hrvatskog naroda o slobodnoj, neovisnoj, jedinstvenoj Hrvatskoj. Ponosan sam što sam zajedno sa svojim Tigrovima bio ovdje kada je bilo najpotrebnije, braneći ovaj kraj od srpskih i crnogorskih agresora. Sretan sam što i danas mogu reći, da u Dubrovnik i Konavle nisam došao nego sam se vratio“, zaključio je ministar Medved.

Saborski zastupnik i potpredsjednik HZD-a, Branko Bačić pozdravio je okupljene i u vlastitom kao i ime predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića i čestitao tridesetu obljetnicu oslobađanja juga Hrvatske.

„Zahvalu želim iskazati svih sudionicima akcije koji su u prijelomnim trenucima spoznali svoju povijesnu zadaću i branili područje od Neretve do Prevlake. Ponosni smo na pobjedu hrvatskog naroda u pravednom, obrambenom i osloboditeljskom Domovinskom ratu“, kazao je Bačić te podsjetio na tijek ratnih događanja u širem dubrovačkom području kao i na tijek oslobađanja juga Hrvatske.

„Kao aktivni sudionik tih dana želim uputiti tadašnjim našim zapovjednicima, koji nisu više s nama, generalu Janku Bobetku i generalu Nojku Marinoviću, posebnu zahvalu. Operacije hrvatskih snage na Južnom bojištu bile su od velike važnosti i za Hrvate i Bošnjake u Bosni i Hercegovini, jer su spriječile početne napade srpskih snaga na području Mostara i doline Neretve“, kazao je.

„Oslobađanje juga Hrvatske i pobjeda u toj sjajnoj operaciji ne samo da je bila pretpostavka miru na ovim prostorima, već je spriječila i zaustavila daljnja djelovanja prema Splitu i sjeveru Hrvatske. Osobita mi je čast biti danas u Dubrovniku i prisjetiti se povijesnih trenutaka prije 30 godina kad smo se suprotstavili onima koji su htjeli zatrti jednu nam domovinu. S ponosom me ispunja povezanost, kao i snaga, energija, emocija i vjera koja nas je nosila. Dužni smo čuvati duh domoljublja jer biti domoljub danas znači odgovorno i pošteno raditi svoj posao, doprinositi svojoj zajednici i obitelji i blagostanju svakog sugrađanina“, poručio je Bačić.

„Dragi branitelji, u životu svakog naroda, pa tako i našeg hrvatskog, postoje dani kada spremnost na žrtvu za slobodu i za svoj narod i domovinu jest cilj za koji smo spremni položiti svoje živote. Tom izazovu mogu odgovoriti samo oni najhrabriji. Stoga svoju zahvalu dugujemo svim palim braniteljima koji su svoje živote položili u temelje Hrvatske slobode. Pobjedom na jugu kao i ostatku domovine pokazali smo da se sloboda narodu ne može oduzeti, da je čast za nju se boriti, ali i za nju umrijeti“, zaključio je Bačić te naglasio kako je Hrvatska od prvog dana napada na Ukrajinu zauzela jasan stav te da je Sabor osudio agresiju Rusije na Ukrajinu.

Svečana akademija završena je izvedbom skladbe „Moja domovina“ u izvedbi svih glazbenika koja su sudjelovali u današnjoj svečanosti.

 

 

Posted by Dubrovniknet Hr on Saturday, October 29, 2022

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE