U Italiji je do srijede je zabilježeno 3 089 slučajeva Covida-19 od kojih je 295 teško ili kritično oboljelo, a 107 je umrlo. Time je Italija postala treća zemlja u svijetu po broju oboljelih i umrlih i prva u Europi. Danas su zatvorene sve talijanske škole, sveučilišta, a otkazana su i sva javna događanja.
U Hrvatskoj pak zasad imamo 10 potvrđenih slučajeva koronavirusa, pa ne treba praviti paniku. Ipak, obzirom da nam je Italija susjedna zemlja, u kojoj se virus proširio velikom brzinom, trebali bismo pripaziti. Ukoliko imate neke od simptoma ove bolesti koja je slična gripi, pridržavajte se preporuka Zavoda za javno zdravstvo i javite se svom liječniku obiteljske medicine ili dežurnom epidemiologu.
Brzo širenje virusa u Italiji i visok postotak umrlih znanstvenici pripisuju činjenici da virus nije shvaćen u početku kao ozbiljna prijetnja te činjenici da se proširio u bolnicama među zdravstveno ugroženom populacijom.
Ako imate temperaturu, kašalj i otežano disanje, što prije potražite liječničku pomoć
Recite svom liječniku ako ste bili u: Kini, Hong Kongu, Južnoj Koreji, Japanu, Singapuru, Iranu te talijanskim pokrajinama Lombardija, Veneto, Pijemont i Emilia Romagna ili ako ste bili u bliskom kontaktu s nekim tko je doputovao iz tih područja i ima respiratorne simptome.
Zašto?
Kad god imate temperaturu, kašalj i otežano disanje, važno je odmah potražiti liječničku pomoć, jer se može raditi o ozbiljnoj bolesti. Respiratorni simptomi s temperaturom mogu imati niz uzroka, a ovisno o vašim osobnim kontaktitima i eventualnim putovanjima, novi coronavirus bi mogao biti jedan od njih.
Ako imate blage respiratorne simptome i niste putovali u zaraženo područje* unazad 14 dana
Ako imate blage respiratorne simptome i niste putovali u zaraženo područje, primjenjujte osnovnu higijenu ruku i respiratornu higijenu te ostanite kod kuće dok se ne oporavite, ako je moguće.
Ako imate respiratorne simptome (kašalj, curenje nosa, kratkoću daha) i/ili povišenu temperaturu i unazad 14 dana ste boravili u zaraženom području* obvezno nazovite telefonom svog liječnika ili nadležnog epidemiologa.
Služba za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije sastoji od 4 Odjela za epidemiologiju (Dubrovnik, Korčula, Metković i Ploče). Brojeve telefona i kontakt pogledajte ovdje.
Prakticirajte opće higijenske mjere nakon kontakta sa životinjama i životinjskim proizvodima
Osigurajte redovito pranje ruku sapunom i pitkom vodom nakon dodira sa životinjama i životinjskim proizvodima; izbjegavajte dirati oči, nos ili usta rukama; izbjegavajte kontakt s bolesnim životinjama ili pokvarenim životinjskim proizvodima. Izbjegavajte kontakt s potencijalno kontaminiranim životinjskim otpadom ili tekućinom na tlu.
Izbjegavajte konzumiranje sirovih i termički nedovoljno obrađenih namirnica životinjskog porijekla
Sa sirovim mesom, mlijekom ili drugim namirnicama životinjskog porijekla postupajte pažljivo, kako biste izbjegli križnu kontaminaciju s nekuhanom hranom, prema dobrim praksama sigurnosti pripreme hrane.