17.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 17 travnja, 2025
NaslovnicaPolitikaSRĐEVCI Sve bi to bilo lijepo, „direktore“, kad bi se radilo o...

SRĐEVCI Sve bi to bilo lijepo, „direktore“, kad bi se radilo o privatnom poslovnom pothvatu, a ne nečemu što smo platili i plaćat ćemo iz proračuna Grada Dubrovnika

Dubrovnik je opet po nečemu prvi – cijeni doma za najugroženije skupine našeg društva, pišu u priopćenju za medije iz stranke Srđ je Grad u kojem, među ostalim, komentiraju cijene novog doma za umirovljenike Ragusa u Gružu. Priopćenje prenosimo u cjelosti.

Dubrovačka javnost ovih dana s pravom se zgraža nad cijenama novog doma, odnosno Centra za starije u Gružu, jer je Dubrovnik opet po nečemu prvi – cijeni doma za najugroženije skupine našeg društva. Težini cijele situacije doprinosi i degutantno dodatno naplaćivanje „pogleda na more“, koje ravnatelj doma u maniri direktora hotela ili kako se to naglašava, centra za starije hotelskog tipa, opravdava potrebnom financijskom konstrukcijom. Stari ste i morate u dom, a voljeli biste nekad vidjeti sunca i mora kroz koltrine kao i dosad u životu? To vam je 200 eura više.

Sve bi to bilo lijepo, „direktore“, kad bi se radilo o privatnom poslovnom pothvatu, a ne nečemu što smo platili i plaćat ćemo iz proračuna Grada Dubrovnika.  

Istovremeno, u posjet Dubrovniku došao je i ministar Bačić predstavljajući novi Nacionalni plan stambene politike do 2030., čije bi mjere bile uspješne da smo u 2015., a ne 2025. godini. Znamo, jer smo slične predlagali točno 10 godina, pokušavajući zaustaviti ovo demografsko i funkcionalno propadanje Dubrovnika kao grada i ubrzani rast cijena kvadrata (u čemu smo među prvima). Ali, politikanstvo je bilo bitnije.

Osobito bitno, a ilustrativno o tome koliko je Mato Franković, gradonačelnik, upoznat ili ozbiljno razmišlja i bavi se ovom temom, izjava je Mata Frankovića, saborskog zastupnika, na sjednici Sabora u  rujnu prošle godine, gdje je tvrdio da Dubrovnik ima dovoljno kapaciteta za rješavanje stambenog pitanja 124 zaštićena najmoprimca (u čemu smo isto pri vrhu u Hrvatskoj, a prvi među gradovima svoje veličine). Prilikom svog posjeta, u vijećnici Grada Dubrovnika, ministar Bačić to je negirao, naglašavajući da je Dubrovnik izuzetno atraktivan i nema dovoljno prostora za osiguranje takvih stanova, teoretizirajući da će nekad, negdje država naći neko zemljište i za ovu skupinu naših sugrađana.

Zaključujemo stoga, gradonačelniče, da vaše nasljeđe nije novi dom umirovljenika ispod bolnice, kako pišete u svom priopćenju, već proces turistifikacije proračunskog novca. Podcrtajmo najbitnije primjere:

Studentski dom – apartmani

POS stanovi – apartmani

Umirovljenički dom – apartmani

Sve ovo rezultat je, osim prethodne HDZ-ove vlasti, i dva mandata Mata Frankovića, odnosno 8 godina lošeg vođenja Grada Dubrovnika i upravljanja njegovim najbitnijim resursom – prostorom, u kojem do priuštivog života ne mogu doći ni studenti, mladi, socijalne kategorije, stručni kadrovi i umirovljenici.

Život u Dubrovniku život je po cijeni od 6 tisuća eura po kvadratu i 200 eura ekstra za pogled na more. Nakon dva mandata Mata Frankovića možemo zaključiti: Dubrovnik je uspješno od grada postao destinacija, kako je i pisalo u Strategiji razvoja grada 2018. godine.

Gradonačelniče, ne treba nam opet da budemo prvi ili najveći u nečemu. Treba nam osnovna infrastruktura za život i dostojnu starost. U Dubrovniku.

Kako? Protupožarne mjere uključuju promišljanje grada kao životnog prostora za njegove stanovnike, ne isključivo turističke svrhe:

  • GUP po mjeri građana, ne apartmanizacije
  • Uspostava fonda za otkup stanova i gradnja stambenih jedinica za trajni najam
  • Veće subvencioniranje programa skrbi u zajednici za starije, nemoćne i kronično bolesne sugrađane, a ne ustanove hotelskog tipa , dok se potrebni kapaciteti ne izgrade, stoji na kraju priopćenja koje potpisuje Srđ je Grad.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE