14.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 travnja, 2025
NaslovnicaNaša čeljadSLOŽNA OBITELJ: Tasovci na Korčuli čuvaju autohtone sorte loze i tradicijsku arhitekturu

SLOŽNA OBITELJ: Tasovci na Korčuli čuvaju autohtone sorte loze i tradicijsku arhitekturu

Obitelj Tasovac iz Žrnova na otoku Korčuli već se generacijama bavi vinarstvom i maslinarstvom. Danas na različitim pozicijama u selu Čara imaju oko 20 tisuća trsova vinove loze. Davor Tasovac od oca je prije nekoliko godina preuzeo odgovornost vođenja OPG-a, te je otvorio vinariju nedaleko grada Korčule. Upornost, predanost i ljubav prema radu i životu na zemlji nije prošla nezamijećeno. Vina koje proizvode višestruko su nagrađivana. Nedavno je OPG-u Tasovac dodijeljeno i posebno priznanje, u sklopu nagrade Suncokret ruralnog turizma, za očuvanje autohtonih sorti vinove loze i tradicionalne korčulanske arhitekture.

Generacijama se ova korčulanska obitelj bavi poljoprivredom, najviše vinogradarstvom i maslinarstvo. Odrastajući uz djeda i oca i Davor Tasovac zavolio je rad u vinogradu.

„Od malih nogu sam im pomogao i ljubav prema radu na zemlji je sve više i više rasla“, kazao nam je Davor koji je od oca Zlatka 2017. preuzeo obiteljski OPG.

„Tad sam i odlučio otvoriti vlastitu vinariju i uz pomoć obitelji i EU fondova, danas smo tu gdje jesmo i jako smo ponosni. S radom smo započeli u maloj konobici u Čari, ali smo zbog nepristupačnosti odlučili u kamenoj kući moje majke Marine u mjestu Žrnovo otvoriti vinariju i kušaonu, što se pokazalo kao puni pogodak. Trenutno preuređujemo kušaonu i ove godine imat ćemo unutarnji prostor s 50 sjedećih mjesta“, istaknuo je.

Vinarija OPG-a Tasovac ujedno je i vinarija najbliža Gradu Korčuli. Građena u starinskom duhu korčulanske tradicije pruža posjetiteljima priliku kušati vina, maslinovo ulje koje proizvode kao i domaće likere, domaći dalmatinski pršut te razno sezonsko voće i povrće.

U radu OPG-a, proizvodnji vina, radu u nasadima, uređenju kušaone uključena je cijela obitelj, od najmlađih do najstarijih članova.

„ Osim mene i moje supruge Sanje, uključeni su i ostali članovi obitelji. Naša djeca, Laura, Nora i Damian su mala, ali pomagat će i oni kad dođe njihovo vrijeme. Pomažu nam i moji i roditelje moje supruge, moja teta Nera Matulović, ali i moja baba Duša Tasovac koja ima 93 godine i koja još uvijek radi s nama. Kad su akcije dođu i prijatelji, tako da je svatko od njih pridonio i danas smo tu gdje jesmo”, istaknuo je Davor.

Uz pošip, koji im je i primarna sorta vinove loze, uzgajaju i plavac mali, plavku, a od ove godine i grk. Od dobivenog grožđa proizvode pet vrsta vina: pošip, pošip sur lile koji dozrijeva u drvenim bačvama, plavac mali, rose i grk.

Vina OPG-a Tasovac

O kvaliteti vina OPG-a Tasovca svjedoče i brojne nagrade. Za pošip su osvojili zlatnu medalju na Sabatini, na natjecanju Vina iz davnina njihov pošip proglašen je šampionom bijelih vina iz regije Dalmacija, a tu su još i brončane medalje na natjecanjima International Wine Challenge i Decanter. Na Decenteru im je i za pošip sur lile dodijeljena bronačna medalja. Srebrno im je izmaklo za svega jedan bod.

Posljednje priznanje, koje se dodjeljuje u sklopu nagrade Suncokret ruralnog turizma, ovom je OPG-u dodijeljeno za očuvanje sorte pošip, autohtone sorte otoka Korčule i korčulanske arhitekture, a za uređenje kamene kuće u starinskom ruhu.

Sanja i Davor Tasovac

„Svaka nagrada nam je jednako draga i pokazuje nam da idemo u dobrom smjeru. Ovo posebno priznanje u sklopu nagrade Suncokret nam je priraslo srcu jer obuhvaća sveukupni rad u kojem uživamo. I inače volim raditi s kamenom pa mi renovacija kuće na starinski način dođe kao hobi “, naglasio je Tasovac.

Osim vinove loze, obitelj Tasovac ima i maslinike. U selu Čari i Žrnovu uzgajaju oko 500 maslina. Slobodno se može reći da imaju pune ruke posla.

„Moji dani i zimi i ljeti prolaze u radu. Svaki period kroz godinu nosi drugačiji posao. Zimi kada nema posla oko loze i maslina, onda sam u građevini i uređujem vinariju, a kad nije građevina u pitanja, onda se bavim rezidbom loze i čišćenjem maslina. U proljeće kreće posao oko loze. Kad se ona otvara potrebno ju je očistiti i vezati, a u kolovozu je red za berbu“, opisao nam je svoje radne dane Tasovac.

Rad i život od zemlje zahtjevaju mukotrpan rad i predanost, stoga smo Davora pitali dođe li ikad do zamora.

„Volimo to što radimo i uživamo u poslu. Naravno da se ponekad i umorimo, ali priznanja i nagrade nas guraju naprijed. I onda znamo da se trud isplati. Naravno, dodatna su nam motivacija i naši zadovoljni gosti”, kazao nam je.

Korčula je jedna od značajnih hrvatskih turističkim destinacija. Otok se većinom posjećuje zbog mora, sunca i bogate povijesti. No, u posljednje vrijeme Korčula razvija i druge aspekte turističke ponude, među kojima je i vinski turizam. Davora smo pitali i kako bi ocijenio sadašnju ponudu i smatra li da ima mjesta za napredak.

„Zadnjih nekoliko godina Korčula se jako puno podigla kao vinska destinacija i nudi jako dobar izbor, no mjesta za napredak još uvijek ima“, smatra ovaj mladi vinar.

Zanimalo nas je i što bi savjetovao onima, pogotovo mladima, koji razmišljao o poljoprivredi kao svojem budućem poslu i načinu života.

„Samo budite uporni, originalni. Volite to što radite i rezultat će doći“, poručio je Tasovac.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE