Župljani koje smo upitali znaju li tko je Georg Nemetschek, njemački državljanin koji ima kuću u Mlinima i koji se može susresti u šetnji tim lijepim mjestom, odgovaraju, kao po dogovoru – stariji, veoma simpatični, jednostavni i skromni gospodin. S time se slažu i župski folkloraši, koji još dodaju kako je gospodin Nemetschek zaljubljenik u župski kraj i njegove običaje te župske bale zbog kojih je vremenom postao i jedan od vjernih donatora KUD-a Marko Marojica. Uzvratili su mu titulom počasnog člana KUD-a koji će u rujnu, upravo zahvaljujući g. Nemetscheku, dobiti priliku sudjelovanja na jednom od najpoznatijih svjetskih “pivskih” festivala, Oktoberfestu u Munchenu. Velika je to čast, ali i odgovornost za župske folkloraše.
A priča s g. Nemetschekom krenula je spontano, prije nekoliko godina, kada je KUD Marko Marojica angažiran da nastupi i izvede nekoliko plesova na proslavi jednog njegovog rođendana u Vrtovima sunca. I, simpatije su rođene!
U svakom slučaju, ovaj dojam koji ostavlja kao skroman i jednostavan čovjek, još jedanput potvrđuje onu tezu kako su veliki i uspješni ljudi koji su stekli bogatstvo svojim radom i inovacijama zapravo krajnje pristupačni i nenametljivi. Jer, biografija ovog njemačkog državljanina koji je, osim kuće koju je kupio u Gradu, poželio kuću s pogledom na more pa je stigao i u Mline, impresivna je, a i debelo potkrijepljena podatkom da je prema procjeni časopisa Forbes, obitelj Nemetschek “teška” 3.1. milijardu dolara.
Pa, čime je stekao bogatstvo?
Profesor George Nemetschek, rođen je 1934. godine, osnivač je i većinski dioničar Nemetschek grupe, jedne od najvećih softverskih kompanija u Njemačkoj.
Prema njegovoj službenoj biografiji objavljenoj na stranicama Nemetschek grupe, g. Georg se fascinirao računalima i mogućnostima njihove primjene u građevinskom sektoru još tijekom studentskih dana na Tehničkom sveučilištu u Münchenu, gdje se upoznao s cijevnim računalom koje su izradili profesori Piloty i Zauer i koje je označilo prekretnicu u povijesti računalne tehnologije. Stoga je i odlučio, u doba kad su kompjuteri tek bili u povojima, predviđajući promjene u građevinskoj industriji, preuzeti rizik i uložiti u razvoj softvera namijenjenih građevinarskom sektoru, a kasniji uspjeh Nemetschek grupe dokazao je da je bio u pravu.
Već 1963. godine, novoosnovana inženjerska tvrtka za građevinsku industriju bila je jedna od prvih koja se koristila računalnim programima za proračun elemenata za visoko opterećenje. U okrilju Nemetschek grupe, koje je danas jedan od vodećih pružatelja softverskih rješenja za građevinsku industriju, postavljeni su brojni standardi razvoja softvera za visokogradnju.
No, Nemetschekova karijera, nije bila ograničena samo na razvoj Nemetschek grupe. Godine 1971. imenovan je profesorom na Sveučilištu primjenjenih znanosti u München, a do 1996. godine kao dugogodišnji dekan vodio je Odsjek za građevinarstvo i čelične konstrukcije pridajući posebnu pažnju praktičnoj nastavi studenata.
George Nemetschek i obitelj Nemetschek osnovali su tijekom godine brojne zaklade s različitim namjenama.
“Zaklada profesora Georgea Nemetscheka” osnovana je tako 1996. godine u korist Građevinskog fakulteta Sveučilišta primijenjenih znanosti u Münchenu.
Obitelj Nemetschek osnovala je pak krajem 2007. Zakladu Nemetschek, sa željom jačanja demokracije u Njemačkoj, dok je George Nemetschek 2020. osnovao “Nemetschek Innovation Foundation”, zakladu fokusiranu na potporu znanosti i istraživanja, kao i na promicanje stručnosti i izvrsnosti u građevini.
I za kraj još jedna zanimljivost, prema procijeni časopisa Forbes, obitelj Nemetschek teška je 3.1. milijardu dolara.