13.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 20 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaRadionica u Etnografskom muzeju: zdjela i vrč za umivanje iz 19. stoljeća...

Radionica u Etnografskom muzeju: zdjela i vrč za umivanje iz 19. stoljeća snimljeni CT-om u bolnici

Dubrovački muzeji u suradnji s Glorijom Loborec, studenticom na diplomskom studiju Konzervacije – restauracije Sveučilišta u Dubrovniku, održali  su u Etnografskom muzeju radionicu „Upotreba CT snimanja u konzervatorsko-restauratorskim analizama“.

Istoimeni projekt, u sklopu kojeg je održana i radionica,  pokrenut je u cilju edukacije i razmijene iskustava u području CT snimanja muzejskih predmeta te u svrhu procijene i analize stupnja oštećenja, utvrđivanja tehnologije izrade predmete i svojstava materijala.  

Uz odobrenje Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, predmeti iz „Zbirke kućnog inventara i okućnice“ Dubrovačkih muzeja, engleska kamenina; zdjela i vrč za umivanje, upućeni su na CT snimanje u Opću bolnicu Dubrovnik. Budući da predmeti sadrže restauratorske zahvate iz devetnaestog stoljeća izvedene u metalu, na radionici se dodatno ispitala njihova stabilnost te analiziralo njihovo stanje u cjelini. Dobiveni rezultati CT-a predmeta, dali su smjernice i prijedloge za daljnje konzervatorsko – restauratorske postupke, a studentica Gloria Loborec iste će koristiti i za svoj diplomski rad  „Istraživanje i izrada prijedloga konzervatorsko- restauratorskih radova: Engleska zdjela i vrč za umivanje iz Etnografskog muzeja Rupe“. Mentorica diplomskog rada je doc. dr. sc. Danijela Jemo, dok je  komentorica dr. univ. Kristina Kojan Goluža.

Voditelji projekta „Upotreba CT snimanja u konzervatorsko-restauratorskim analizama“, doc. dr. sc. Frane Mihanović sa Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu te doc. art. Filip Rogošić, pročelnik Odsjeka konzervacije i restauracije pri Umjetničkoj akademiji Split i nastavnik restauracije metala, održali su i stručna predavanja na temu „Primjena radiografije u drugim područjima“ te „Budućnost prošlosti / konzervator-restaurator, znanstvenik umjetnik“. 

U provedbi projekta sudjelovao je i voditelj Etnografskog muzeja, Ivica Kipre koji je istaknuo kako je ovo drugi uspješno realizirani projekt u suradnji sa studentima Sveučilišta u Dubrovniku te se posebno zahvalio Gloriji Loborec na inicijativi i zalaganju.

 „Hvala Općoj bolnici Dubrovnik, ravnatelju prim. dr. sc. Mariju Bekiću, inženjeru radiologije Jozu Prceli za izniman angažman kao i Studenom zboru Sveučilišta u Dubrovniku bez čije se financijske potpore projekt ne bi mogao realizirati. Ova radionica ukazuje na potrebe implementacije europskih konzervatorsko- restauratorskih standarda u širem smislu, počevši od istraživanja oštećene muzejske građe, njene konzervacije i konačno do prezentacije i pohrane što je uvjetovano užom no i istodobnom suradnjom nekoliko različitih institucija.“ zaključila je Loborec. 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE