13.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 3 travnja, 2025
NaslovnicaNaša čeljadPut oko svijetaPUTOPIS:"Nakon boravka u Poljskoj, prva asocijacija na tu zemlju više mi nisu...

PUTOPIS:”Nakon boravka u Poljskoj, prva asocijacija na tu zemlju više mi nisu turisti”

Odlazak u Poljsku za mene nije bio igra slučajnosti, ali ni dugo planirano i željeno putovanje. Naime, u Wroclawu na Prirodoslovnom i tehnološkom fakultetu postoji grupa znanstvenika pod vodstvom prof.dr.sc. Malgorzate Korzeniowska i doc.dr.sc. Aleksandre Zambrowicz, dipl.ing. koja proučava peptide, i po tome su poznati u akademskoj zajednici. Kako se ja u svojoj disertaciji bavim peptidima izoliranim iz naše Malostonske kamenice (Ostrea edulis, L.), uz pomoć stipendije EU u sklopu projekta „For Safe and Healthy Food in Middle- Europe“ i CEEPUS programa mobilnosti završila sam u Wroclawu na dva mjeseca.

Napisala: Tena Tarnai

Spomen Poljske prije me je uvijek asocirao na vrlo zanimljiv jezik i grupe obitelji s djecom koja svoje ljetne praznike provode na Pelješcu, ali i drugim dijelovima jadranske obale. Bez imalo predrasuda i velikih planiranja, spakirala sam se i postala „Stonka“ u Wroclawu. Internacionalni aerodrom Nikola Kopernik Wroclaw zaista je dobro povezan s europskim gradovima, te sam ja avionom iz Zagreba, s presjedanjem u Amsterdamu za otprilike 5 sati (uključujući presjedanje) stupila na poljsko tlo. Gradskim prijevozom sam vrlo brzo došla do svojeg smještaja i općenito je isti odlično organiziran, tako da si s jednog kraja grada u svega par minuta povezan s drugim dijelom grada. Bila sam smještena u studentskom domu „DC CENTAUR“. Kako nemam iskustvo boravka u đačkom ili studentskom domu, moram priznati da mi je ovo iskustvo zaista bilo i lijepo i zanimljivo. Odmah na prvu, sam primijetila i osjetila gostoljubivost i srdačnost poljskog naroda. Bez ustručavanja možeš zaustaviti i pitati ljude po putu za savjet ili upute, i zaista će ti pomoći, usput i progovoriti koju više, jer si „novi“.

Plac Grunwaldzki

Dolaskom na Sveučilište i Fakultet dobila sam svoj ured i računalo, ključeve i iskaznicu koja sva vrata otvara. Na raspolaganju mi je bila sva oprema i kemikalije koje koristi Odjel za razvoj funkcionalne hrane, i postala sam sastavni dio osoblja. Apsolutno sam ostala pozitivno iznenađena. Sa mnom je u laboratoriju bilo još dvoje doktoranada, te dr.sc. Dušan Mišić. Profesor, inače podrijetlom iz Beograda, odnedavno Poljak koji je odlučio ostati u Wroclawu. Moram reći da smo zaista lijepo surađivali i družili se, a najviše nam je laknulo što možemo nesmetano razgovarati. S dr.sc. Dorianom Nowacki surađivala sam s Odjelom za nutricionizam i dijetetiku Medicinskog fakulteta u Wroclawu, te radila na prehrani privatnih stranaka. Kada bih se predstavila odakle sam, opće oduševljenje i pozitiva. Odmah svi ulaze u priču tko je kada i gdje bio, koji rođak mu je iz bliže i daljnje obitelji posjetio Pelješac, Dubrovnik i općenito Hrvatsku.

 Radno vrijeme i raspored sam si sama organizirala, tako da sam si većinom vikende isplanirala i odvojila za istraživanje i posjete zanimljivostima.

WROCLAW

Četvrti po veličini grad u Poljskoj, prijestolnica Šleske i upravno središte Donjošleskog vojvodstva. Važno je obrazovno, financijsko i industrijsko središte. 2016. godine ovaj grad je ponio titulu Europskog glavnog grada kulture. I zaista ju je zaslužio. Hodajući ulicama i brojnim trgovima još uvijek se osjeti duh starih vremena i prepoznaje bogatstvo arhitektonskih rješenja. Veliki broj turista pohodi ovaj grad i malo-malo se može čuti neki internacionalni jezik. Baš kao i u svakom drugom turističkom središtu mimoilazite se s lokalnim vodičima, kočijama i turističkim vlakovima. Meni daleko najdraži dio grada, ujedno i najbliži je Stare Miasto. Gotovo otok uz obale rijeke Odre, mjesto na kojem se nalazi Katedrala Sv. Ivana Krstitelja  i Sv. Križa i svetog Bartolomeja; obje izgrađene u gotičkom stilu te crkva Sv. Martina. Ovdje je smješten i Teološki fakultet te nekolicina restorana i suvenirnica. Odmah do, mostom, je povezan Otok Tumski- najstariji naseljeni dio grada. Ono što je zaista impozantno je količina mostova. Stari dio zapravo na momente ostavlja utisak Venecije. S njih više od dvjestotinjak možemo ga prozvati i gradom mostova. Vrijedi posjetiti i Zoološki vrt, jer u njemu obitava najveći broj životinjskih vrsta u Poljskoj. Preko puta ZOO-a se nalazi impozantna Hala Stulecia (Dvorana stoljetnice- upisana na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Stari trg Rynek, pruža utisak razglednice. Upravo ovdje su smještene najslikanija pročelja kuća, zaštitni turistički suvenir grada, Gradska vijećnica, te brojni restorani i barovi. To je mjesto apsolutne vreve i šušura, ovdje uvijek ima nekoga. Cijelog dana na uglovima amaterski glumci i poluprofesionalne glumačke družine izvode svoja uprizorenja, dok žongleri izvode akrobacije. Grad nikada ne spava. Disco barovi rade gotovo svakodnevno. Gomila studenata, mladih i starih prisutna je na ulicama svakodnevno, ne vezano za doba dana ili noći. Iza 19h zaista je teško pronaći slobodno mjesto, bilo u restoranu ili baru. Ovdje ima za svakoga ponešto; prisutne su sve internacionalne kuhinje, ponuda pića je apsolutno zadovoljavajuća, a na isto mogu doći i poklonici glazbe.

Iskoristila sam priliku i isprobala lokalnu kuhinju i tradicionalna jela. Moram priznati kako su Pierogi- tradicionalno jelo nalik raviolima ili knedlama. Punjena tjestenina se prvo skuha, a zatim završi na tavi s maslacem, aromatičnim biljem ili posluži uz umak. Ja sam probala slanu verziju s kupusom i gljivama, te slatku sa šljivama. Također,  probala sam njihovu zupu (juhu) s krastavcem – Ogorkova zupa, i tradicionalnu juhu od cikle s jajetom. Porcije su zaista ogromne, jela su u pravilu uvijek poslužena s prilozima. I cijene su zaista prihvatljive. Tako večera za dvoje s pićem u samom centru grada iznosi otprilike 250 zlota; naravno zavisi od izbora jela i količine sljedova i pića, ali ovo je primjer standardnog menija. Kako se dodatno obrazujem i pohodim tečajeve vezane za enologiju i trendove u proizvodnji vina, i s Pelješca sam, naravno da uživam u vinu. I ovo je zaista moj osobni stav i doživljaj. Vinske karte uglavnom su popunjene uvoznim vinima, mahom iz Italije, Francuske, zatim Njemačke, Austrije, Španjolske i Čilea. Uz suha vina, ponudom se ističu poluslatka i slatka vina. I to je nešto što meni osobno nije odgovaralo. Vodka je ultimativni klasik, sparuje se i ide uz sva jela i sve prilike. Soplica i Lublica su aromatizirana pića na bazi vodke, a mene su podsjetila na naše lokalne likere, budući dolaze u čitavoj lepezi okusa: limun, bademi, kava, lješnjaci, mango, višnja…. Ovdje se zaista pije žestoko, od jutra do sutra reklo bi se… Tako da u gradu nećete vidjeti smeće u vidu papira i hrane, već u obliku praznih bočica i limenki.

KRAKOV

Bivši glavni grad Poljske, također važno turističko, kulturno i gospodarsko središte. Preci današnjih Hrvata- Bijeli Hrvati živjeli su na prostoru današnjeg Krakova. U blizini se nalazi kompleks sabirnog logora Auschwitz i ovo mi je bila idealna prilika za izlet i posjet. Povijesna gradska jezgra uvrštena je na popis UNESCO-ve svjetske baštine. Na brdu Wawel smještena je katedrala i kraljevski dvorac, sada pretvoren u muzej. Trg Rynek zaista je s razlogom među najveći trg Europe.

Rynek, Krakov

Dvadesetak metara ispod glavnog trga nalazi se arheološki muzej u kojem je moguće preko staklene pasarele prošetati ambijentom Krakova iz 13. stoljeća. Izložen je i restauriran prikaz srednjovjekovne tržnice, groblja i ostaci vikendice.  Najveći utisak na mene je ostavilo židovsko nasljeđe, njihova povijest i četvrt Kazimierz. Četvrt sinagoga, od kojih je sinagoga Remuh najvrjednija u čitavoj Europi. Ovdje se nalaze i ostaci nekadašnjeg getta, ostaci zida, te izlozi koji sjećaju na nekadašnje obrtnike. Restoran „Bilo jednom u Kazimierzu“ u potpunosti vam dočara staro gostoprimstvo i okrjepu, s duhom starih vremena.

I onda nakon tih utisaka idući dan sam posjetila Auschwitz. U isto vrijeme u mojoj domovini započinje sjećanje na žrtvu Vukovara. Jesam i ja osjećajna, evo ne znam. Ali ja sam ovaj posjet zaista proživjela duboko i kasnije ne spavala puno noći. Vidjeti i doživjeti plinske komore, tzv. frizerske odaje i spavaonice u kojima ne postoji pravog mjesta za spavanje su se meni duboko urezale u memoriju. Nisam više osjetila ni hladnoću, ni žeđ, ni glad, ništa….

Poljski narod nije imao nimalo laku povijest i to osjetiš onog trenutka kada ih pogledaš i promotriš i kada provedeš malo više vremena s njima. Ali su se uzdigli, napreduju i razvijaju se. Katolici su većinom. Uvijek gledaju prema svjetlu, prema naprijed. I ne zaboravljaju. Najviše me se dojmila proslava 11. studenog, Dana nezavisnosti. Bila sam u Gdansku na jedan dan.  Bilo je nemoguće kretati se glavnim ulicama i trgovima od horde naroda koji je bio u ekstazi. Vijore nacionalne zastave, ne zna im se broja, na razglasu himna i oslobodilački govor (op. pušta se i u gradskom prijevozu simultano). Žene okićene šalovima u nacionalnim bojama i broševima paradiraju okolo. Sloga, zajedništvo i nacionalnost u pozitivnom smislu na djelu.

Poljska mi je u ovom kratkom periodu puno pružila. Stekla sam prijateljstva i poslovnih partnerstva za života. I drago mi je da ovako ispalo, i sve bih opet iznova ponovila. A kada čujem poljski jezik više ne mislim na turiste.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE