Cijene nafte moraju ostati niske kako bi prisilile proizvođače koji nisu okupljeni u kartel na smanjenje proizvodnje, tvrde analitičari.
Cijena barela sirove WTI nafte prodavala se u ponedjeljak po najnižoj cijeni u povijesti, i to za minus 37 dolara po barelu, zbog nedostatnih kapaciteta za skladištenjem nafte, do čega je došlo zbog kolapsa potražnje uslijed pandemije koronavirusa.
Padu cijena nafte pridonijela je pandemija koronavirusa zbog koje su blokirani određeni sektori gospodarstva, te cjenovni rat između Saudijske Arabije i Rusije.
„Kako je trenutno u fokusu prekomjerna ponuda, cijene u ugovorima s rokom isporuke u svibnju puno su niže nego u ugovorima s rokom isporuke u lipnju”, objašnjava analitičar UBS-a Giovanni Staunovo. Veći pad cijena nafte na američkom nego na londonskom tržištu posljedica je, pak, snažnog rasta zaliha u SAD-u.
No neki analitičari smatraju da se taj opseg rezova neće moći dosegnuti. „Cijene nafte moraju ostati niske kako bi prisilile proizvođače koji nisu okupljeni u kartel na smanjenje proizvodnje”, kaže Norbert Rücker iz švicarske banke Julius Bär, misleći pritom na američke proizvođače kojima većina proizvodnje nije profitabilna pri sadašnjim cijenama, piše Poslovni.hr.
Cijeli tekst možete pročitati Ovdje.