Prva tribina ciklusa „Ususret sv. Vlahu“ održana je u četvrtak 9. siječnja u dvorani Ivana Pavla II. u Dubrovniku. O temi „Jubilej 2025. i jubilarne godine: čemu, zašto, o oprostima i drugim temama“ govorila je redovnica Družbe Kćeri Božje ljubavi dr. sc. s. M. Pia Herman.
U povijesnom presjeku fenomena jubilarnih godina dr. Herman je kazala kako su one postojale i prije Starog zavjeta odnosno u drugim kulturama i civilizacijama poput sumeranske, akadske i babilonske. Kod njih je jubilarne godine proglašavao kralj jer su se kraljevi smatrali sinovima Božjim te su oni božanskom vlašću proglašavali jubilarne godine. Također je uz pomoć ulomka iz starozavjetne knjige Levitskog zakonika pojasnila značenje i karakteristike jubilarne godine kod židovskog naroda. Među tim oznakama je bilo vraćanje dugova, posebice vraćanja vlasništva nad zemljom onome od koga je kupljena, pa se pri kupovini zemlja zapravo prodavala do te jubilarne godine. Napomenula je kako se svaka jubilarna pedeseta godina smatrala svetom i pozivala je na življenje od pouzdanja u Boga i njegovu providnost. Tu imamo svijest da naš život ne ovisi o nama, o našim zalihama, nego o Bogu, pojasnila je predavačica. Jubilarne godine kod židovskog naroda proglašavali su rabinski sud i svećeničke starješine.
Kada Isus, kako je opisano u Novom zavjetu, nastupa u sinagogi on izriče proglas jubilarne godine, kazala je dr. Herman te nastavila detaljnije pojašnjavati stavke iz tog proglasa koje čovjeka istinski zarobljavaju u životu puno više nego razni materijalni dugovi. Crkva dugo nije slavila jubileje, nego je s tim počela 1300 godine. Predavačica je istaknula kako je posebnost slavljenja jubileja u Crkvi u tome što su oni kristocentrični, zatim su snažno eklezijalni jer skreću pozornost na jedinstvo putujuće, trpeće i slavne Crkve te su eshatološki usmjereni.
Predavačica je također govorila o redovnim i izvanrednim jubilejima kao i o nastanku nekih oznaka jubileja kroz povijest. Prvi izvanredni jubilej bio je 1933. godine kada se slavilo 1900 godina od Kristova rođenja. Jubileji vjernicima podižu pogled prema vječnosti i usmjeravaju ih da više nego inače razmišljaju o onome što slijedi poslije. “Ako ozbiljno vjerujem u ono što slijedi poslije, a jubileji nas na to pozivaju, onda neću moći sada živjeti bilo kako, nego ću birati putove koji će me dovesti do tog cilja. Kada posvijestimo da je grijeh glavna stvar koja nas odvodi od tog cilja, onda ćemo malo drugačije razmišljati o svemu”, kazala je predavačica.
Na predavanju su slušatelji također mogli više saznati o razvoju hodočašća tijekom jubilarnih godina te o značenju oprosta kao i preduvjetima i uvjetima za stjecanje oprosta tijekom Jubileja 2025. godine. Napomenula je kako tijekom ovog jubileja postoji jako puno načina na koje se, uz redovite uvjete, mogu stjecati oprosti za sebe i pokojne što je detaljno opisano u Dekretu Apostolske pokorničarne od 13. svibnja 2024. godine. Katolicima je također omogućeno u danu dobiti dva oprosta, jedan za sebe, a drugi uvijek za pokojne. Istaknula je kako je pokornički duh duša jubileja te da smisao nije u tome da se stekne što više oprosta, nego da osoba udaljava od grijeha i približava Bogu te je potaknula vjernike da koriste sve ove dobrobiti koje im u jubilarnoj godini, po zaslugama Krista i svetaca, pruža Crkva i koje je “šteta propustiti”.
Okupljene u dvorani na početku je pozdravila predsjednica Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije Marijeta Radić Grabovac koja je podsjetila na više od trideset godina trajanja tribina “Ususret sv. Vlahu” pomoću kojih se posjetitelji na duhovnoj i znanstveno-stručnoj razini pripremaju za Parčev blagdan. Predstavila je i predavačicu.
Darija s. M. Pia Herman rođena je 1977. u Glini. Diplomirala je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom fakultetu je doktorirala na temi: “Augustinovo razumijevanje Boga u ‘polupelagijanskoj raspravi’ i usporedba s naukom o Bogu njegovih protivnika”. Članica je Družbe Kćeri Božje ljubavi.
Na tribini su bili nazočni dubrovački biskup Roko Glasnović, rektor zborne crkve sv. Vlaha don Ivica Pervan te ovogodišnji festanjuli Antun Regji i Miho Deranja.
Kulturna događanja “Ususret sv. Vlahu” održavaju se svake godine kao daljnja priprava za Parčev blagdan. Organizira ih Vijeće za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije.
Sljedeća tribina održat će se u četvrtak 16. siječnja u 19.30 sati na istom mjestu, a dr. sc. Slavica Stojan govorit će o temi “Marin Držić, svećenik. Može li skupa duhovno i duhovito?”
Izvor: Dubrovačka biskupija/Angelina Tadić