Prema međunarodnim istraživanjima oko 10% ukupne svjetske populacije čine LGBTIQ osobe, dok istraživanja provedena u Hrvatskoj pokazuju da nemaju adekvatnu podršku sustava te da su često meta diskriminacije. To se posebno odnosi na mlade LGBTIQ osobe: prema njihovim iskustvima, podrška im nedostaje na svim razinama, od obrazovne, preko šire javnosti, pa do podrške unutar vlastitih obitelji. Problem je izraženiji u manjim sredinama, izvan Zagreba, Rijeke i Splita, gdje su mladi češće meta predrasuda, diskrminacije i nasilja. Svake godine dogodi se barem jedna psihološka krizna intervencija u dubrovačkim srednjim školama zbog nasilja uzrokovanog homofobijom ili transfobijom.
Istraživanja su također pokazala kako nove generacije danas sve ranije „izlaze iz ormara“ te hrabro i otvoreno pričaju o svojoj seksualnosti ili rodnom identitetu. Sami odgojno-obrazovni djelatnici_ce ističu da su im potrebne dodatne edukacije o LGBTIQ temama, budući su upravo školsko – stručno osoblje (psiholog_ce ili pedagog_inje) prve osobe kojima mladi kažu da su gej, lezbijka, biseksualna ili trans osoba. Rezultati istraživanja Duginih obitelji i LORIca sugeriraju da čak 77% mladih LGBTIQ osoba ne zna kome mogu prijaviti nasilje u školi, više od 50% sudionika se u srednjoj barem jednom susrelo sa spominjanjem LGBTIQ tema u negativnom kontekstu, dok je trećina to doživjela više puta ili često.
Prema riječima Ivana Matića, predsjednik Bonsaija, napravljeni su važni iskoraci i u Hrvatskoj i Gradu, ali ostaje problem marginalizacije – problem čije rješenje ne može biti tek selidba u veće centre.
„Grad mora biti siguran dom za sve svoje stanovnike. Posebno nas veseli što su novije generacije pokazale snažan interes da se same aktiviraju oko rješavanja problema. U zadnjih godinu dana sve više i više mladih nam se javljalo i raspitivalo kako se mogu uključiti u naše aktivnosti, a posebno smo primijetili potrebu za baš dediciranim i fokusiranim programima koji bi se bavili LGBTIQ temama.“, izjavio je Ivan Matić, koji koordinira projekt u ime Bonsaija.
Baš zbog toga Bonsai je osmislio projekt „Dugin put“ koji će i provesti, uz podršku udruga LORI iz Rijeke i Dugine obitelji iz Zagreba. Osnažiti mlade LGBTIQ osobe, povezati njihovu zajednicu sa širom javnosti, te povećati vidljivost LGBTIQ tema u Gradu samo su neki od ciljeva projekta „Dugin put“.
„Želimo ispitati koje su potrebe mladih LGBTIQ osoba u Dubrovniku, te sukladno tome planirat ćemo daljnje aktivnosti i odgovoriti na njihove želje na najbolji način. U Rijeci imamo već dugogodišnje iskustvo organiziranja grupa mladih, naš festival Smoqua svake godine je sve posjećeniji i posjećeniji, te nadamo se da će i u Dubrovniku zaživjeti slični programi koji će javnosti približiti iskustva LGBTIQ zajednice“ izjavila je Antonija Stojanović iz udruge LORI.
Grupe podrške za LGBTIQ osobe pokazale su se kao neprocjenjiv alat u osnaživanju marginaliziranih društvenih skupina, u čemu Dugine obitelji planiraju pomoći lokalnoj LGBTIQ zajednici u Dubrovniku.
„I sama udruga Dugine obitelji nastala je iz grupa podrške koje su se održavale prije nekih desetak godina. Jako nam je drago što ćemo moći podijeliti naša iskustva s kolegicama i kolegama iz Dubrovnika jer već imamo kontakte sa LGBTIQ osobama iz vašeg grada, koje su nam se javljale s pitanjima vezanim uz roditeljstvo ili sklapanje životnog partnerstva, te se nadamo da će ovaj projekt uistinu pomoći da i Dubrovnik dobije svoju prepoznatljivu LGBTIQ inicijativu. Tko zna, možda ćemo jednog dana vidjeti i Povorku ponosa u Dubrovniku!“ poručio je Daniel Martinović, jedan od koordinatora i predsjednik udruge Dugine obitelji.
Projekt „Dugin put“ je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.
FOTO: Ilustracija