U Hrvatskoj će se na tri mjeseca obustaviti provođenje svih ovrha, već pokrenutih i mogućih novih – od ovrha na novčanim sredstvima, kao što su bankarske ovrhe zbog kreditnih obveza, do ovrha vezanih za iseljenja iz nekretnina, doznaje Jutarnji.hr.
Prema Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima kojeg je sastavilo Ministarstvo financija, utvrđuje se, naime, kako „Vlada RH donosi mjere kojima nastoji olakšati položaj fizičkih osoba kojima dio primanja odlazi na ovrhe kako bi lakše podnijeli negativne ekonomske posljedice do kojih je došlo uslijed epidemije koronavirusa COVID-19 (SARS-CoV-2)“.
„Iako i prema postojećim propisima ovršenici imaju pravo na izuzeće dijela primanja po posebnim propisima, ovim zakonom je omogućen privremeni zastoj svih ovrha na novčanim sredstvima po računu fizičkih osoba, čime će im se omogućiti raspolaganje svim primanjima koja primaju na račune u bankama, kako bi lakše prebrodili razdoblje posebnih okolnosti koje znatno utječe na njihovu financijsku situaciju.
Također, ovim zakonom se regulira i zastoj tijeka zatezne kamate za vrijeme trajanja posebnih okolnosti, te one ne teku za vrijeme dok traju posebne okolnosti, čime se derogiraju odredbe postojećih propisa o tijeku zatezne kamate kao što su Zakon o obveznim odnosima i Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi“, stoji u prijedlogu zakona kojeg bi Vlada trebala usvojiti i u saborsku proceduru uputiti početkom idućeg tjedna, a zakon bi trebao stupiti na snagu objavom u Narodnim novinama“.
Sukladno prijedlogu zakona, kada je riječ o ovrhama na novčanim sredstvima, od odgode provođenja ovrhe bit će, u sladu s prethodno navedenom uputom za rad sudova, izuzete ovrhe zbog alimentacije, plaće i otpremnine, kao i ovrhe vezane za provođenje kaznenih postupaka.
Pritom su nam iz Ministarstva pravosuđa službeno kazali kako je „Ministarstvo izdalo preporuke pravosudnom sustavu da sudovi nastave s radom na neodgodivim hitnim predmetima kao što su zaštita prava djece, prava radnika, kazneni postupci s pritvorskim elementima, a da se odgode svi drugi postupci koji ne zahtijevaju takvu hitnost, posebno ovrhe vezane uz iseljenja iz nekretnine“.
Također je, rečeno nam je u Ministarstvu pravosuđa, „Hrvatska javno bilježnička komora dala upute javnim bilježnicima da se ovršni predmeti uredno zaprimaju (zbog eventualnih zastarnih rokova) i preporučila izdavanje rješenja o ovrsi (radi poštivanja zakonskih rokova), ali da se ne šalju ovršenicima dok traje epidemija koronavirusa odnosno do opoziva preporuka Ministarstva pravosuđa pravosudnom sustavu“.
Dakle, ako Fina i zaprimi zahtjev za ovrhu neće ga provoditi dok ne prođe rok od tri mjeseca, kao što će zastati s provođenjem trenutnih ovrha. Pojašnjeno nam je kako se Vlada na ovaj postupak odlučila upravo kako bi se „razriješile“ sve nesuglasice oko toga na koji način će se provoditi razni moratoriji i odgode bankarskih ovrha, ali i svih ostalih ovrha u sektorima stanovništva i poduzeća.
Više pročitajte ovdje.