16.8 C
Dubrovnik
Petak, 22 studenoga, 2024
NaslovnicaIzbori 2021PREDSTAVLJEN PROGRAM Franković obećao ukidanje prireza i poreza na potrošnju, besplatni javni...

PREDSTAVLJEN PROGRAM Franković obećao ukidanje prireza i poreza na potrošnju, besplatni javni prijevoz i vrtiće…

Gradonačelnik Franković i zamjenica Jelka Tepšić danas su u Lazaretima predstavili program dubrovačkog HDZ-a i koalicijskih partnera, Hrvatske stranke umirovljenika i Hrvatskih suverenista za iduće četverogodišnje razdolje. Program je podijeljen u osam cjelina, a sadrži brojne projekte, među kojima su izgradnja novih cesta prema Gornjim selima, izgradnja šetnice od Orsule do Cavtata, izgradnja i osnivanje Centra za odgoj i obrazovanje i rehabilitaciju osoba s teškoćama u razvoju, izgradnja vatrogasnog doma, rješavanje stambenog pitanja za mlade. Naglašeno je i da će do kraja idućeg mandata, zahvaljujući europskim sredstvima koja će značajno rasteretiti dio proračunskih rahoda namijenjen kapitalnim investicijama ukinuti prirez i porez na potrošnju te građanima omogućiti besplatni javni prijevoz i dnevni boravak djeci do četvrtog razreda dubrovačkih osnovnih škola te besplatno dopunsko osiguranje umirovljenicima čija mirovna ne prelazi 3.500 kuna.

“U našem mandatu od prvog do zadnjeg dana nije bilo afera, sve je bilo javno i transparentno, a tako će biti i u budućnosti. Građani su na prvom mjestu. Stanovnik Dubrovnika za nas je najvažnija figura. U vremenima najveće krize od Domovinskog rata, najvećih financijskih i ekonomskih izazova, kako za Grad tako i za gospodarstvo, pokazali smo da znamo na koji način raspolagati javnim resursima, a istovremeno pomoći građanima i gospodarstvu te zadržati financijsku stabilnost ne samo Grada nego i svih društva u vlasništvu Grada. Ovaj tim je jedini jamac za jasan, transparenta, javan i snažni oporavak grad Dubrovnika te jedini jamac raspolaganja, građenja, izvođenja brojnih infrastrukturnih projekata EU sredstvima“, kazao je uvodno Franković.

Franković je predstavio svoju viziju Grada do 2025. godine.

„Grad vidimo kao mjesto ugodno za život, koji je odgovoran prema svim svojim stanovnicima, Grad koji se razvija održivim smjerom, koristeći suvremene digitalne tehnologije u inovativnom i kreativnom gospodarstvu, efikasne infrastrukture, urbane mobilnosti, odgovornog turizma. Grad ponosan na svoju povijest, usmjeren sigurnoj i odgovornoj budućnosti. Grad koji prihvaća svakog i ne isključuje nikoga. Grad jednakih mogućnosti, Grad koji iznimno poštuje svakog gosta, ali istovremeno i Grad u čijem je središtu svaki njegov stanovnik, bez obzira u kojem dijelu Grada živi“ kazao je Franković, dok je Tepšić istaknula da je njihova misija odgovorno upravljanje Gradom.

Sam program je podijeljen na osam cjelina: Odgovoran Grad, Grad u pokretu, Grad jednakih mogućnosti, Aktivni Grad, Ponosni Grad, Eko Grad, E-Grad i Siguran Grad.

„Za nas je Odgovoran Grad onaj u kojem se upravlja odgovorno i odlučno. Grad u kojem se gosparski rast ostvaruje zaštitom okoliša, poticanjem ekonomskog razvoja na principima održivosti, kao i stvaranjem novih prilika za nove poslove te usmjeravanjem društva prema dugoročnom i strateški planiranom razvoju i odgovornom turizmu. Grad u kojem je gradska vlast u službi građana. Cilj nam je izmijeniti GUP Grada Dubrovnika. Prethodnim izmjena samo uveli standard u visokogradnji. Budućim izmjenama ćemo aplicirati konzervatorske podloge što smo dužni napraviti kako bi Grad zaštitili od buduće devastacije prostora. Najvažnije je da ćemo budućim izmjenama GUP-a osigurati budućnost za mlade, nove stambene zone, širenje prema Gornjim selima. Mladi su najveći kapital Grad i upravo njima ovim izmjenama GUP-a treba pružiti sigurnost stanovanja koju jedinica lokalne samouprave trebaju dati svom najvrjednijem resursu. Gospodarstvo ćemo transformirati iz monokulture turizme u neke nove gospodarske grane. I dalje ćemo se oslanjati na turizam kao glavnu granu, no smatramo da nove, IT tehnologije trebaju pronaći svoje mjestu u Dubrovniku. U bliskoj budućnosti trebamo postati centar ili dio velikih, jakih, moćnih kompanija iz IT sektora. I filmska i glazbena industrija su itekako prisutne u Dubrovniku, međutim vrlo često se dogodi situacija da dođu na par dana, možda tjedan, snime par kadrova i otiđu, većinom u Mađarsku gdje dalje snimaju u filmskim studijima. Trebamo razviti industriju, izgraditi filmske studije, omogućiti da se samim time događaju nova redateljska lica koja će zabljesnuti Hollywood, a koja će dolaziti upravo iz Dubrovnika“, kazao je gradonačelnik te dodao kako će se nastaviti izgradnja po dubrovačkom modelu stanogradnje, koji će mladim ljudima omogućiti vlasništvo na nekretninom.

„Ono je kao sidro, ono vas drži u vašem gradu i jamči vam sigurnu budućnost u kojoj ćete doprinosit Gradu. Nakon Mokošice nastavljamo sa Solitudom, idemo prema Pobrežju i otvaramo nove urbane zone prema Gornjim selima. Rekao sam da ću biti najsretniji u onom trenutku kad u Gornjim selima otvorimo novu osnovnu školu s osam razreda. Nastavljamo i s projektom Poštujmo Grad. 2017., godina u kojoj smo preuzeli vlasti bila je godina negativnog marketinškog publiciteta. Ako ne budemo jasno i javno komunicirali sve što je bitno za naš Grad i građane ista situacija će nam se ponoviti. Poštujući gospodarsku djelatnost, uvažavajući potrebe Grad, gospodarstvenika i stanovnika, nastavljamo s projektim i održivim turizmom“, naglasio je to dodao da se nastavlja i s projektom TT bloka Osojnik, koji će biti dio sustava ekološkog gospodarenja otpadom.

„Sve moguće prepreke koje smo imali kad je u pitanju izgradnja azila za nezbrinute životinje smo preskočili. Riješili smo pitanje zemljišta , izradili idejne dokumente kao i projekt za građevinsku dozvolu. Za par dana ćemo predati i zahtjev kako bi se izdala građevinska dozvola, a početka izgradnje započet će u listopadu. Do kraja smo doveli i projekt rekonstrukcije tržnice u Gružu. Uhvatili smo se u koštac s mnogim izazovima tog projekt i doveli ga do građevinske dozvole. Na jesen krećemo s gradnjom, a tržnica u Gružu će se potpuno transformirati i postati mjesto okupljanja stanovnika Gruža i u popodnevnim satima“, istaknuo je Franković.

Grad u pokretu je naziv iduće cjeline programa, a Franković je kazao da Dubrovnik vidi kao grad koji promiče održivu, pametnu, sigurnu i intermodalnu lokalnu mobilnost te koji sustavno radi na poboljšanju prometne, energetske i digitalne mreže cijelog područja.

„Boljom infrastrukturom poboljšat ćemo kvalitetu života stanovnika i upravo zato Grad u pokretu, grad s vizijom u kojem će Gruž doživjeti transformaciju najkasnije do 2030. To je nešto što svi iščekujemo, a bazirano je na EU fondovima. Dosta smo toga napravili po pitanju javnih garaža. Izradili smo svu potrebnu dokumentaciju za izgradnju garaže iza OTP banke, nadamo se da ćemo u idućih par mjeseci dobiti i građevinsku dozvolu. Za garažu u Mokošici napravljena je dokumentacija kao i idejni projekt, dok je za garažu u Zlatnom potoku u potpunosti napravljen idejni projekt. Sljedeći cilj nam je garaža u TUP-ovu naselju, kao i garaže u Ulici Janka Bobetka i Ulici Iva Vojnovića“, kazao je Franković i naglasio da su navedeni projekti bazirani na EU fondovima.

„U više mandata se pričalo se koliko je važno prometno rasteretiti grad. Uži centar treba biti namijenjen isključivo stanovnicima i njihovim vozilima, a za posjetitelji će svoje mjesto pronaći u Park n Ride sustavu na Pobrežju. Ovaj sustav bi uključio i javni gradski prijevoz. Povezivanje Elafita brodsko-električnim tramvajem je još jedan projekt koji se temeljim na EU fondovima, a za cilj ima brzo povezivanje Elafita električnim brodovima, posebno prema Brsečinama, čime bi se omogućilo više dnevnih transfera, a uvela bi se i linija koja bi rasteretila naše prometnice, linija iz Gruža do povijesne jezgre. Vjerujemo da će ovaj projekt biti ekonomski isplativ. Cestovna infrastruktura je nešto na čemu smo puno radili u prethodne četiri godine, ali moramo i dalje. Ključ je rasterećenje svih točaka koje opterećuju postojeći sustav. Više puta sam isticao cestu Tamarić-Mokošica, koja je za Mokošicu, a pogotovo za stanovnika Ulice Bartola Kašića, cesta života. Dobili smo građevinsku dozvolu, izvršena je procjena i do kraja godine možemo započeti s radovima. Buduće ceste, donijet će život u Gornja sela. Nakon završetka ceste Most dr. Franja Tuđmana – Pobrežje, idemo u izgradnju cesta Osojnik -Ljubač i Mrčevo – Riđica. Nastavljamo i s izgradnjom komunalne infrastrukture i to razvojem oborinske odvodnje.Cilj nam je do kraja mandata otvoriti šetnicu od Orsule do Cavtata, koja bi imala svoj društveni, ali i sportski karakter.

Tepšić je kazala i kako Dubrovnik vide kao Grad jednakih mogućnosti za sve, s jednakim prilika za sve kategorije stanovnika, izraženom socijalnom inkluzijom i kohezijom, snažnim sustavom pogodnosti skrbi za obitelj i pojedinca, visokim standardom odgoja i obrazovanja, riješenim javnim objektima za trajni i privremeni smještaj sugrađana starije životne dobi.

„S tim ciljem završit ćemo izgradnju Doma umirovljenika u Gružu, ali što je još važnije izgradit ćemo potpuno novi Dom umirovljenika ispod OB Dubrovnik prema najvišim standardima. Planirana je i izgradnja Doma za beskućnike čime će se riješiti još jedna gorući problem. U budućem mandatu nastojat ćemo obratiti pozornost na sve naše sugrađane koji imaju teškoće u razvoju kao i osobe s invaliditetom. Planirali smo izgradnju objekta i osnivanje Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju za osobe s teškoćama u razvoju i programom poludnevnog boravka za osobe s intelektualnim teškoća iznad 21 godine života, kao i osnivanje stambenih zajednica za osobe s invaliditetom, uvoditi dodatak na mirovine za osobe s invaliditetom, ali i prilagoditi javni gradski prijevoz za osobe s invaliditetom, uvođenjem vizualnih i audio objaviti za najave postaja. Radit ćemo i na edukaciji naših najmlađih o empatiji kao ključnoj sposobnosti za razvoj zadovoljavajućih međuljudskih odnosa i temelja razvoja svih drugih socijalnih vještina. Predstoji rekonstrukcija i opremanje terapijskog bazena u OB Dubrovnik, izgradnja senzoričkog parka i nastavak prilagodbe dječjih igrališta za osobe s invaliditetom te izgradnja novih vrtićkih kapaciteta visokog standarda u Mokošici, Solitudu, Komolcu i Gružu te nastavak rada na podizanju standarda osnovnoškolskog obrazovanje i to kroz nadogradnju OŠ Mokošica, nove osnovne škole u Komolcu te osnovna škola u povijesnoj jezgri.

Gradonačelnik Franković vidi Dubrovnik i kao Aktivni Grad, koji izgradnjom sportske infrastrukture i stvaranjem boljih uvjeta za bavljenje sportskih i rekreativnim aktivnostima omogućava svim granama sporta jednak razvoj i dostupnost svih sportskih sadržaja građanima te istovremeno Grad koji će u budućnosti biti prepoznat kao jedna od svjetskih sportskih destinacija.

„Započeli smo snažan ciklus ulaganja u sportsku infrastrukturu. Iza nas su projekti nogometnog igrališta u Gospinom polju, judo dvorane u Mokošici, rekonstrukcije bazena u Gružu i hangara JK Orsan, kao i hangara za borilačke sportove. Pred nama su projekti multifunkcionalne sportske dvorane, koja će biti domaćin Svjetskog rukometnog prvenstva 2025., rekonstrukcija Gradskog stadiona Lapad po modelu javno-privatnog partnerstva, energetska obnova i uređenje dvorane u Gospinom polju za što je završena dokumentacija i čekamo raspisivanje natječaja. Ishodovane su potrebne građevinske dozvole za Tenis centar Lapada te tu također čekamo raspisivanje natječaja za EU sredstva. Pri kraju smo projekte dokumentacije za multifunkcionalnu boćarsku dvoranu Komolac, vjerujemo da ćemo ona biti gotova za 6 do 7 mjeseci i onda ćemo podnijeti zahtjev za građevinsku dozvolu. U tijeku je izrada projektne dokumentacije za hangar VK Neptun. Dobivena je građevinska dozvola za sportsku dvoranu Orašac, čekamo raspisivanje EU projekata. Boćarstvo je postalo široko rasprostranjeni sportu u Hrvatskoj, a tako i u Dubrovniku. Kroz montažne sportske dvorane u Orašcu, Gromači, Osojniku, ali i Gradu osigurat ćemo daljini razvoj ovog sporta. Nastavit ćemo ulaganja u izgradnju i održavanje dječjih igrališta, kao i s uređenjem rekreativnih zona i polivalentnih staza.

Tepšić je istaknula da je Dubrovnik uvijek bio i da će i nadalje biti ponosan Grad, koji s ponosom i dostojanstvom čuva uspomenu na svoju povijest i tragediju stradanja Domovinskog rata, brinući o budućnost, ne zaboravljajući prošlost.

„Vratili smo tvrđavu Imperijal Gradu, a u njoj će u budućnosti biti smješten Muzej Domovinskog rata s novim postavom. Završit ćemo projekt stambenog zbrinjavanja dubrovačkih branitelja dodjelom zemljišta s građevinskim dozvolama i plaćenim komunalnim obvezama na Nuncijati i Pobrežju. Izgradit ćemo novi spomenik dubrovačkim braniteljima kao i spomenik civilnim žrtvama rata te spomenik dubrovačkim anđelima, dječjim žrtvama na području luke Gruž“, kazala je Tepšić te istaknula kako će Dubrovnik biti eko Grad, koji promovira mogućnost održivog razvoja i očuvanje okoliša, primjenom novih tehnologija, koji će aktivno raditi na osvješćivanju svih generacija građana o potrebi očuvanja okoliša, učinkovitog odlaganja otpada, čuvanja vodnih resursa kao i skretanju pozornosti na klimatske promjena.

„U ovom poglavlju nalaze se projekti završetka sanacije i zatvaranje odlagališta otpada na Grabovici, izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Petka, koji je dio projekta Aglomeracije koji će biti gotovo do 2023. godine, ali uređenja novih zelenih zona i parkova za naše sugrađane, a to su park Gradac, Pile i park na Brsaljama ispod platana. Projektom odvojenog prikupljanja otpada u cilj nam je u iduće četiri godine dostići 70 posto razvrstanog otpada. Nastavljamo i uspješne projekte energetske obnove javnih zgrada. Iako smo suvremeni grad još uvijek nam nedostaju kapaciteti kanalizacijske i vodoopskrbne mreža na području Grada što ćemo nastojati u budućnosti završiti. Bitni su nam i otoci. Razvoj otoka Šipana podrazumijeva izgradnju kanalizacijske mreže ali i uređenje trg i sportsko-rekreacijske zone, izgradit će se kanalizacijska mreža na Elafitima, otocima Koločepu i Lopudu, a kroz projekt „Air spot“ kontinuirano ćemo provoditi kontrolu kvalitete zraka“, kazala je Tepšić.

Franković vidi Dubrovnik kao E-Grad, predvodnika uvođenja novih tehnologija u poslovanju, kao grad koji aktivno promiče transparentnost i dostupnost informacija građanima kroz sustav e- usluga, a istaknuo je i participativnost građana kroz dijalog u procesima donošenja važnih upravljačkih odluka. Franković Grad vidi i kao lidera u pametnom upravljanju destinacijom i usmjerenost prema ulaganjima u budućnost kroz inovativnu i pametnu gospodarsku preobrazbu te nove, posebne, oblike turizma.

„Projekt Otvoreni grad započeli smo na početku mandata. Digitalizaciju koja nije postojala uveli smo korak po korak. Danas je Dubrovnik na pola puta da postane potpuno digitaliziran. Vrlo skoro predstavit ćemo program Otvoreni grad, otvoren, transparentan, dostupan sustav putem kojeg će građani mogući vidjeti izvješća o dnevnim utrošcima. Participativno budžetiranje je projekt kojeg smo započeli prije dvije godine, a u kojeg smo uključili naše najmlađe. Ovaj projekt nije samo staviti kvačicu i reći da građani sudjeluju. Potrebno je donositi odluke na razini gradskih kotareva i mjesnih odbora, zbog čega smo ih i oživjeli. Nastavljamo na razvijanju sustava upravljanja posjetiteljima kroz vremensku i pozicijsku disperziju putem aplikacija i digitalnih alata. Razvijamo i dalje projekt za digitalne nomade, koji se i danas nalaze u Lazaretima. Vjerujemo da je to jedna od budućnosti grada kao ugodnog mjesta za život, u kojem se mogu razvijati nove tehnologije i vizije. Elafiti su nam iznimno važni, oni trebaju postati „pametni otoci“. Otoci dobrog gospodarenja otpadom, upravljanja energetskim resursima, sigurno smo da to možemo realizirati kroz EU fondove. Kulturu kao osnovi stup naroda nastavljamo dalje osnaživati kroz njenu digitalizaciju“, kazao je Franković te osvrnuo na Dubrovnik kao siguran Grad.

„Budućnost svake zajednice leži u sigurnosti kako za svakog njenog građanina tako i za svakog njenog posjetitelja. Dubrovnik mora biti spreman odgovoriti na buduće izazove. Krenuti ćemo u projekt izgradnje novog vatrogasnog Doma, uspostavljanja Centra žurnih službi, a nastavit ćemo i s osnaživanjem sustava Civilne zaštite, kao i s ulaganjima u HGSS, Crveni križ, Hitnu medicinu Doma zdravlja i OB Dubrovnik. Radit ćemo na podizanje standarda življenja medicinskog osoba dodjelom zemljišta za rješavanje stambenog pitanja, a nastavit ćemo i jačati službe Komunalnog i prometnog redarstva“, kazao je Franković.

Franković i Tepić kazali su na kraju svog izlaganja da će zahvaljujući europskih sredstvima značajan dio proračunskih rashoda namijenjenih kapitalnim investicijama rasteretiti te taj način građanima omogućiti prireze od 0 posto kao i 0 posto poreza na potrošnju, besplatni javni prijevoz, besplatni vrtić, besplatni produženi boravak za djevu do četvrtog razreda dubrovačkih osnovnih škola te besplatno dopunsko zdravstveno osiguranja umirovljenicima čije mirovine ne prelaze iznos od 3.500 kuna.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE