U četvrtak, 8. prosinca u 17 sati u Kući Bukovac će se održati predavanje “Bukovac u Zagrebu” koje je organizirano u sklopu programa obilježavanja 100. obljetnice smrti Vlaha Bukovca.
Nakon više od desetljeća provedenog u Parizu Vlaho Bukovac se vraća u domovinu i nastanjuje u Zagrebu, gdje će provesti pune četiri godine. Donijevši sa sobom duh francuske umjetnosti, ideje plenerista i impresionista, postaje centralna figura i kreator hrvatske umjetničke scene kao i pokretač likovnih događanja.
Svojim utjecajem na cijelu generaciju mladih umjetnika sudjelovao je u stvaranju hrvatske moderne. Također, to je i vrijeme velikih narudžbi, dekorativnih kompozicija koje slika za zlatnu dvoranu vladina Odjela za bogoštovlje i nastavu (Dubravka, Živio kralj), Hrvatsko narodno kazalište (zastor) i biskupa Strossmayera (Gundulićev san), a zagrebačku fazu karakteriziraju i izvanredni građanski portreti.
Složeni odnos politike i kulture u Zagrebu za vrijeme Bukovčevog boravka uvelike je utjecao na umjetnikovo djelovanje, a konačno se i odrazio u odluci napuštanja Zagreba 1898. godine i odlaska u Cavtat. O ovoj plodonosnoj i intrigantnoj fazi Bukovčeva života i stvaranja saznajte više na predavanju muzejske pedagoginje Maris Stanović u Kući Bukovac.