10.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 21 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiPOVIJEST VILE NA BONINOVU Bila je dom omiljenog dubrovačkog gradonačelnika, a...

POVIJEST VILE NA BONINOVU Bila je dom omiljenog dubrovačkog gradonačelnika, a uskoro otvara vrata srednjoškolcima i svatovima

Radovi na obnovi vile Čingrije su završeni, čeka se izdavanje uporabne dozvole kako bi obnovljena i vraćenog sjaja, otvorila svoja vrata, ovaj put kao Akademis – Čingrija, u kojem će stručna znanja temeljena na radu stjecati prvenstvo učenici Turističke i ugostiteljske škole. No, koristi od transformacije doma Melkiora Melka Čingrije u jedno od učilišta Regionalnog centra kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu, neće imati samo srednjoškolci već i brojni Dubrovčani.

Vila Čingrija ponovno će otvoriti svoja vrata javnosti, u njoj će biti i restoran, a prostor će se moći unajmiti i za organizaciju raznih događanja, od manjih svadbi preko gala večera, domjenaka do izložbi.

No, krenimo od početka.

„Luksuznu vilu u historicističkom stilu na Boninovu izgradio je 1914., u osvit Prvog svjetskog rada dubrovački gradonačelnik, Melkior Melko Čingrija, sin omiljenog i najdugovječnijeg dubrovačkog gradonačelnika Pera Čingrije, zastupnika i vođe narode hrvatske stranke. Pero Čingrija bio je veliki intelektualac, te uz Frana Supila najutjecajniji i najveći dubrovački i dalmatinski političar od 1860. do 1918. godine.

Obitelj Čingrija bila je jedna od najuglednijih građanskih obitelji koja je ostavila veliki trag u životu Grada, a najveće blago koje mu je ostavila je upravo vila na Boninovu koja je tridesetak godina bile ne samo dom obitelji, nego i centar političkog, društvenog, intelektualnog i umjetničkog života Dubrovnika.

Vila Čingrija, izvor:Državni arhiv u Dubrovniku

Nažalost, vilu je pratila i zla kob. Zahvaljujući atraktivnoj lokaciji na samom vrhu Boninova, okružena prekrasnim vrtom i s pogledima prema beskrajnoj pučini, vila je plijenila svojom ljepotom i zapinjala za oko različitim moćnicima i visokopozicioniranim vojnim osobama ondašnjih totalitarnih režima. Stoga je povijest ove vile burna i ispunjena kontroverzama vezanim za osobe koje su u njoj boravile. Nakon 1945. vila je nacionalizirana i pripala u vlasništvo općine. Od početka 80-ih pa sve do 2013. u vili je bilo smješteno dubrovačko dopisništvo HRT-a“, zapisala je u kratkom pregledu povijesti ovog velebnog zdanja profesorica povijesti umjetnosti Ana Kandić, a za potrebe Akademisa Čingrija.

Recentnu povijest vile na Boninovo obilježio je zub vremena. Iako rijetko bez stanara, kompleks vile i đardina zapušten je i vapio za obnovom. S druge strane vila je dugo vremena bila pod katancem i nedostupna za javnost, iako se, a oni snalažljiviji to znaju, kroz jedan od otvora u zidu koji okružuje zdanje uvijek moglo proći, pa makar kako bi se došlo do kupališta ispod vile.

No, događanja imovinske-pravne naravni koja su se odvijala proteklih nekoliko godina dala su Dubrovčanima nadu da će se vili i njenim đardinima vratiti prijašnji sjaj, te da će ona ponovno biti dostupna Dubrovčanima.

Podsjetimo, u ožujku 2018., dubrovački gradonačelnik Mato Franković i tadašnji ministar državne imovine Goran Marić potpisali su ugovor o njenoj kupoprodaji. Grad Dubrovnik je vilu od Republike Hrvatske kupio za nešto više od 17, 5 milijuna kuna, odnosno za današnjih nešto više od 2,3 milijuna eura. Potom je u rujnu 2019. sklopljen ugovor o zakupu vile Čingrije između Grada i Dubrovačko-neretvanske županije na 10 godina, a potom je Županija vilu dala u podzakupu Turističkoj i ugostiteljskog školi Dubrovnik, također na 10 godina.

Radovi završeni, čeka se uporabna dozvola

Sve su to koraci koji su doveli do onoga čemu svjedočimo danas, svjedočit ćemo i u budućnosti, obnovi vile i njenih đardina

Naime, kako saznajemo iz Turističke i ugostiteljske škole, radovi na ovom velebnom zdanju na Boninovu su nakon nešto više od dvije godine završeni te je u tijeku postupak izdavanja uporabne dozvole, a otvaranje samog Akademisa planirano je odmah po zaprimanju te dozvole koja je osnova za dobivanje rješenja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za rad u ovom izdvojenom objektu Turističke i ugostiteljske škole Dubrovnik.

„Radovi na objektu su završeni te će po zaprimanju rješenja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih objekt i formalno biti u potpunoj funkcionalnosti“, kazali su na iz škole, a pojasnili su nam i sam koncept Akademisa.

„Akademisi su objekti u kojem ugostiteljske obrazovne ustanove mogu pružati usluge smještaja i prehrane tijekom cijele godine u cilju stručnog osposobljavanja učenika. Edukacije za zainteresiranu javnost, različite radionice ili tečajeve, prekvalifikacije, usluge smještaja i ostalo kao usluge koje se naplaćuju moguće su s tim da je gospodarska djelatnost sporedna i da sva stečena dobit kroz navedene aktivnosti bude ponovno uložena u unaprjeđenje osnovne djelatnosti Regionalnog centra kao mjesta izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojem se uz učenje temeljno na radu, obavlja i osposobljavanje i usavršavanje i druge djelatnosti koje doprinose poboljšanju kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i njegove prilagodbe potrebama gospodarstva i tržištu rada“.

Multimedijalna dvorana, kuhinja, apratmani i restoran otvoren za javnost

Unutrašnjost vile Čingrije nakon radova, izvor: DNŽ

Što se pak tiče same vile Čingrije, ona je tijekom obnove doživjela značajnu transformaciju, a prilagođeno potrebama Akademisa.

Unutrašnjost vile Čingrije nakon radova, izvor: DNŽ

Tako su prostorije u suterenu prilagođene potrebama kuhinje i laboratorija za pripremu ribe, mesa te slastica, praktikuma za somelijere i vinskog podruma s pripadajućim pomoćnim skladištima sanitarnim čvorovima. U prizemlju je smještena multimedijalna dvorana, prostor za posluživanje hrane i pića, recepcija i sanitarni čvorovi.

Unutrašnjost vile Čingrije nakon radova, izvor: DNŽ

Na katu vile danas se nalaze tri apartmana koji su sadržajem i veličinom prilagođeni kako bi zadovoljili minimalno kategoriju sobe s 4 zvjezdice, a koji će se koristiti prvenstveno za smještaj gostujućih praktikanata i nastavnika. Također su sanirane i sobe na tavanu koje će se koristiti za smještaj učenika, dok će se južni dio tavana koristiti za smještaj postrojenja za grijanje, odnosno hlađenje i ostale popratne servisne sadržaje.

Informacija koja će možda biti najzanimljivija Dubrovčanima jest da će se sklopu Akademisa Čingrija djelovati i restoran, s kapacitetom od 60 unutarnjih sjedećih mjesta i 60 vanjskih sjedećih mjesta, a koji će biti otvoren za javnost.

Unutrašnjost vile Čingrije nakon radova, izvor: DNŽ

Iz Turističke i ugostiteljske-škole istaknuli su kako je primarni cilj ovakvog sadržaja unutar Akademisa, provođenje učenja temeljenog na radu te stjecanje, vještina, znanja i stavova učenika, kao i stručno usavršavanje nastavnika, suradnika u nastavi i mentora.

„Stoga će pružanje usluga biti prilagođeno prvenstveno obrazovanju i osposobljavanju dok je ostvarenje financijske koristi sporedna djelatnost te služi samoodrživosti“, kazali su nam iz TUŠ-a.

Navedeni restoran služit će zapravo obrazovanju učenika Turističke i ugostiteljske škole.

„U Regionalnom centru kompetentnosti obrazuju se kadrovi za zanimanja hotelijersko-turistički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, kuharski tehničar, kuhar, slastičar, konobar i pomoći kuhar – slastičar. Akademis-poligon vila Čingrija ima prvenstveno obrazovnu namjenu te se kroz učenje temeljeno na radu i unaprjeđenje infrastrukturnih uvjeta za učenike, nastavnike i druge polaznike želi postići povećanje kvalitete srednjeg strukovnog obrazovanja, obrazovanja za odrasle i cjeloživotnog učenja u sektoru turizma i ugostiteljstva. Moguća je i suradnja s drugim ustanovama za strukovno obrazovanje, visokim učilištima, strukovnim komorama i drugim institucijama koje doprinose kvaliteti strukovnog obrazovanja“, pojasnili su nam iz škole te dodali kako je tijekom provedbe projekta ostvarena i suradnja s Baskijskim kulinarskim centrom, jednim od najpoznatijih i najinovativnijih kulinarskih centara u svijetu.

Manja vjenčanja, gala večere, domjenci, izložbe…

Jednom kad Akademis odbije sve potrebne dozvole i započne sa radom, prostor će se moći i unajmiti, u skladu s dogovorom, a za organizaciju raznih događaja poput manjih vjenčanja, gala večera, domjenaka, izložbi i ostalih društveno kulturnih manifestacija, potvrdili su nam iz Turističke i ugostiteljske škole.

„Tako Akademis direktno ostvaruje prihode od takve vrste usluga, ali primarno kroz takva događanja poboljšava kvalitetu obuke i učenja polaznika i samih zaposlenika. Sva stečena dobit bit će ponovno uložena u unaprjeđenje osnovne djelatnosti Regionalnog centra kompetentnosti – učenja temeljenog na radu“, odgovorili su nam.

U sklopu do sada izvršenih radova na vili Čingriji, raščišćen je i uređen i dio velebnog vrta koji je okružuje, no mnogo je još rada, ljubavi i naravno financijskih sredstava potrebno kako bi se uredio i preostali dio prostora koji vilu okružuje. Svjesni su toga i današnji skrbnici vile.

Naime, u sklopu zahvata na Akademisu – poligonu vila Čingrija izrađen je Konzervatorski elaborat u okviru koje su posebno obrađeni i vrtovi koji ga okružuju, Elaborat inventarizacije i valorizacije vegetacijskog pokrova te Elaborat vrtne plastike.
„Izrađen je i Troškovnik krajobraznog uređenja – uređenja vegetacijskog pokrova za otprilike 4452 m2 prostora oko Akademisa. Veći dio vrta je pročišćen te je zasađena mediteranska vegetacija, no vrt zahtijeva svakodnevno ulaganje i održavanje te će se redovito pratiti financijske mogućnosti daljnjeg ulagana u vrtove“, stoji u odgovoru.

Koliko je sve to koštalo?

Ukupno je za građevinske radove na objektu Akademisa-poligona Vile Čingrije izdvojeno 2 milijuna eura. Kroz EU fondove osigurano je 1.8 milijuna eura, a ostatak u iznosu od 200 tisuća eura osigurala je Dubrovačko-neretvanska županije. Prethodno je izrađena projektno-tehnička dokumentacija, što je plaćeno 130 tisuća eura, a navedeni trošak financiran je u potpunosti iz europskih sredstava. U opremanje Akademis-poligona Vile Čingrije, a za sitni kuhinjski i restoranski inventar, namještaj po mjeri, stolno i posteljno rublje, zavjese i slično, iz sredstava Europskog socijalnog fonda uloženo je 407 tisuća eura.

Ne znamo što bi Melkior Melko Čingrija danas rekao o transformaciji njegovog doma u Akademis, bi li mu se te ideja svidjela ili ne, ali smo uvjereni da bi zadovoljan bio što je nakon 110 godina od njene izgradnje vila obnovljena, a dio đardina uređen i da prostor koji je s ljubavlju osmislio i kultivirao nije prepušten propadanju i zaboravu koji sa sobom nosi vrijeme.

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE