23.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 22 rujna, 2024
NaslovnicaVijestiPotvrđeno osam novih slučajeva, dvije osobe preminule, neke se mjere neće produžiti

Potvrđeno osam novih slučajeva, dvije osobe preminule, neke se mjere neće produžiti

U posljednja 24 sata potvrđena je osam novih slučajeva zaraze koronavirusom, a preminule su dvije osobe. Ukupno se oporavilo 1489 osoba. Ministar Božinović kazao je kako će se vjerojatno otvoriti dječja igrališta, te kako se razmišlja o povećanju dozvoljenog broja uzvanika na svadbama i pogrebima te kako Stožer nema namjeru produljivati mjeru zabrane zadržavanja na javnim površinama.

“U posljednja 24 sata potvrđeno je osam novih slučajeva zaraze koronavirusom, čime je ukupan broj zaraženih porastao na 2096. Provedeno je 38 084 testiranja, u posljednja 24 sata 527. Postotak pozitivnih je 5.5 posto. Preminule su dvije osobe. Jedna u Zagrebu, a druga u Splitu. Na respiratoru je 15 osoba, hospitalizirana je 231 osoba, a ukupno ih se oporavilo 1489” kazao je u uvodno konferencije za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, ministar Beroš.

“Oprez je nužan, tanka je linija između dobrih i loših rezultata. Jedan trenutak može poremetiti protekle tjedne truda. Ovim ne želim nikoga prozivati već pojasniti situaciju. Tijekom vikenda četvero je državljana došlo u Hrvatsku iz inozemstva na 72 sata. Naravno, uz obveznu samoizolaciju. Jedan od tih četvero je imao simptome, testiran je i pozitivan. Bio je u samoizolaciji i nije ostvario kontakte. Drugi nije imao simptome, pozitivan je, ali je ostvario kontakte sa suprugom i djecom. Još je dvoje putnika iz automobila, jedan je razvio poremećaj njuha. Vidimo da se ponekad ta samoizolacija krši, koji koj dolaze na 72 sati bi trebali biti u samoizolaciji. U našoj uputi za postupanje s osobama koja se vraćaju iz inozemstva dodat ćemo strogi uvjet, odnosno te će osobe trebati imati negativan PCR test, ne stariji od 24 sata” kazao je ministar Beroš.

“Sutra se reaktivira i zdravstveni sustav koji je transformiram da pruži zaštitu oboljelima od koronavirusa, kao i neodgodivu zaštitu svima u hitnim stanjima. Suočeni smo s novim izazovima, uz naglašenu sigurnost prema bolesnicima i zdravstvenim radnicima. Mjere fizičke udaljenosti i higijene će se morati poštovati. Provjerene su sve liste čekanja, zdravstvene ustanove dužne su kontaktirati bolesnike koji nisu ostvarili pravo na medicinsku skrb te im dati nove termine. Bude li poremećaja u sustavu, aktivirat ćemo i privatni sektor, ako se pokaže da javni nema dovoljne kapacitete” pojasnio je ministar.

Alemka Markotić kazala je kako s kliničke strane idemo jako dobro.

“Pula nema nijednog bolesnika, zarazna se ispraznila, tamo se sad nalazi jedna petina bolesnika. Dobri brojevi koje imamo mogu se brzo pokvariti ili ih možemo dovesti do nule i uživati u ljeti” kazala je.

Krunoslav Capak kazao je kako nam jednoznamenkasti broj oboljelih daje razlog za zadovoljstvo.

“Imamo oboljele osobe koje su obiteljski kontakti i jednu medicinsku sestru. Na području Virovitičko-podravske županije su slučajevi uvezeni iz Njemačke. Sutra počinje druga faza, otvaraju se uslužni objekti u kojima se ostvaruje bliski kontakt. U tu smo odluku odlučili dodati i salone za masažu kao i fizioterapeute izvan bolnica. I oni će od sutra moći raditi” kazao je te se ispričao stanovnicima Huma na Sutli, pogotovo oboljelima od koronavirusa, jer kako kaže pogriješio se nije dogodila korona zabava, već se radilo o slučaju uvezenom iz Švicarske, a potom je zahvalio Stožeru civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije.

Ministar Božinović kazao je kako se određene mjere neće produljivati.

“Vjerojatno će se otvoriti dječja igrališta. Kad je u pitanju rekreacijski sport, epidemiološke će službe morati dati pojašnjenja. Razmatramo mogućnosti proširenja broja sudionika na svadbama i pogrebima. Što se tiče zadržavanja na javnim mjestima, nemamo namjeru tu odluku produživati” kazao je, a potom komentirao inspekcijske nalaze u trgovinama.

“Inspekcije će raditi dok na snazi bude mjere. Raste svijet o širenju i brzini širenja virusa među stanovništvom. Jučer su inspekcije utvrdile određene nepravilnosti, no na licu mjesta su ukazane nepravilnosti i one su otklonjene. Želimo gdje god je to moguće izbjeći bilo kakvu represiju” zaključio je Božinović.

Alemka Markotić odgovorila je na pitanje o cjepivu, odnosno različitim sojevima, te pojasnila hoće li postojati jedinstveno cjepivo na cijelom svijetu.

“Kod nekih virusa razlike nisu takve, dok se kod drugih ne može napraviti jedinstveno cjepivo, već se uzimaju kombinacije cjepiva. Zasad ne znamo kakva će biti situacija, iako vjerujemo da razlike između sekvenci virusa, promjena i mutacije nisu takve da bi mogle utjecati na cjepivo. Upravo zbog toga je važno da je u Kinu virus već u siječnju izoliran. I u Hrvatskoj su napravljene tri velike stvari: virus je izoliran, sekvenciranje genom virusa koji se kreće po Hrvatskoj, kao i oni kod su zamijećene razlike. Cjepivo koje pruža 60, 70 posto zaštite je bolje nego da nemamo ništa” pojasnila je.

Capak je kazao kako su preporuke za domove za starije i nemoćne donesene prije proboja virusa te da provedena testiranja treba gledati u kontekstu da farmaceutska industrija pokriva svega dese posto potreba tržišta.

“Testirali smo kad smo postavili sumnju. Definicija je postavljena davno prije, a kasnije smo je proširili. Sad testiramo više nego je propisano, upravo zato što želimo zaštiti tu populaciju” kazao je, a potom je Markotić kazala kako je teško prognozirati kad će pandemija završiti.

“Ako neko vrijeme, recimo dva tjedna ne budemo imali novooboljelih osoba kao ni osoba u samoizolaciji, onda bismo bili sigurni da smo pobijedili. Također, imamo ljude koji žive u inozemstvu i koji se povremeno vraćaju. Kako bi Hrvatska bila u potpunosti sigurna, cijeli svijet se mora osloboditi virusa” kazala je.

“Nitko nije rekao da je misa epidemiološki prihvatljivija od kazališta, Ako samo to rekao, a mislim da nisam, ispričavam se. Danas smo ministar Božinović i ja održali sastanak s ministricom kulture i najbitnija točka razgovora bile su mjere fizičke distance. Vodimo brigu i o kinu, kazalištu, festivalima. Postavili smo si rokove za pripremanje dokumenata. Popuštamo u fazama, oprezno. Prioritete popuštanja mjera su određivali ministri i Vlada, a mi smo dali epidemiološki okvir.”

Ministar Beroš još je jednom istaknuo kako je aktivnost virusa teško predvidjeti, a kazao je kako svakodnevno u županijama imamo različito širenje i ponašanje virusa.

“Niz je specifičnih okolnosti. Osobe nužno ne moraju imati simptome, pa dođu na posao, recimo u dom za starije, pa tako nenamjerno i slučajno prenesu virus starije, kronično bolesnom korisniku. Događalo se to i u drugim domovima, ne samo u Splitu. Žao nam je što se to dogodilo, ali recepta nema. Svi imamo naknadnu pamet, ali u prvim trenucima nismo recept za reagiranje i strategiju smo razrađivali u hodu. Ubrzo nakon što je u Berlinu izumljen test mi smo ga počeli koristiti. S današnjeg aspekta, može se postaviti pitanje zašto nismo testirali više, ali to tad nije bilo moguće” kazao je ministar, dok je Markotić kazala da se treba usredotočiti i na ljude starije životne dobe koji žive u vlastitim domovima.

“Molim sve starije, kronične bolesnike, da se ne izlažu opasnosti virusa. Neka odlazak u trgovinu prepuste nekom drugom.”

Krunoslav Capak kazao je kako se neki fakulteti ne mogu završiti bez vježbi, te kako su ih neki fakulteti poput Sveučilišta u Zagrebu zamolili da im naprave epidemiološki okvir te da je on sličan funkcioniranju razreda do deset učenika u školama.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE