Porezna uprava objavila je na svojim stranicama Vodič kroz porez na nekretnine, a važno je napomenuti kako svi građani imaju obvezu prijaviti nekretnine u svom vlasništvu do 31. ožujka 2025.
Što se smatra nekretninom za potrebe oporezivanja?
Nekretnina je:
- svaka stambena zgrada ili
- stambeni dio stambeno-poslovne zgrade ili
- stan te
- svaki drugi samostalni funkcionalni prostor namijenjen stanovanju
Što se ne smatra nekretninom?
Gospodarstvene zgrade koje služe za smještaj poljoprivrednih strojeva, oruđa i drugog pribora te nekretnine za koje se, prema odluci o komunalnoj naknadi, određuje koeficijent namjene za proizvodni ili neproizvodni poslovni prostor.
Tko plaća porez na nekretnine?
Porez na nekretnine plaća:
- vlasnik nekretnine – pravna i fizička osoba (domaća/strana).
- korisnik nekretnine – ako je na njega obveza plaćanja komunalne naknade prenesena pisanim ugovorom, ako se nekretninom koristi bez pravne osnove ili ako se ne može utvrditi vlasnik.
Koliko iznosi porez na nekretnine?
- Porez se plaća godišnje u iznosu od 0,60 do 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine.
- Iznos poreza utvrđuje se ovisno o lokaciji nekretnine, a može se povećati ovisno o drugim kriterijima koji utječu na vrijednost nekretnine kao što su starost nekretnine ili prisutnost sadržaja (ali u tom slučaju ne može iznositi više od 8,00 eura/m2).
- Odluku o visini poreza donosi grad odnosno općina na čijem se području nalazi nekretnina.
Što trebamo napraviti?
Prijavu podataka bitnih za oporezivanje nije dužan podnijeti porezni obveznik za nekretninu za koju plaća komunalnu naknadu.
Podatke koje porezni obveznik treba dostaviti nadležnomu poreznom tijelu do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez na nekretnine jesu:
- promjena obračunske površine nekretnine
- promjena namjene nekretnine
- dokaz o iznajmljivanju nekretnine na temelju ugovora o najmu ili zakupu koji nije prijavljen Poreznoj upravi radi plaćanja poreza na dohodak od imovine (najmodavac ili zakupodavac pravna osoba)
- dokaze koji utječu na ostvarivanje uvjeta za oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine, a koji nisu poznati poreznom tijelu (navedeno u točkama 4.–8., niže u tekstu).
Koja su izuzeća od plaćanja poreza na nekretnine?
Porez na nekretnine ne plaća se na nekretnine:
- koje služe za stalno stanovanje
- koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje (najmanje 10 mjeseci)
- koje domaćinu određenomu prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost služe za stalno stanovanje
- kada je onemogućena stambena namjena nekretnine (npr., nekretnina je bez infrastrukture, bez krova, narušene statike i slično)
- kada se nekretnina ne može koristiti zbog prirodnih nepogoda
- javne namjene i nekretnine namijenjene institucionalnom smještaju osoba
- koje se u poslovnim knjigama trgovačkih društava vode kao nekretnine namijenjene prodaji ako je od dana unosa u poslovne knjige do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci
- preuzete u zamjenu za nenaplaćena potraživanja ako je od dana preuzimanja do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci
- u vlasništvu općine ili grada koje se nalaze na njihovu području
- u vlasništvu osoba koje se, prema odlukama gradova odnosno općina, smatraju socijalno ugroženim građanima.
Koje nekretnine treba prijaviti?
Prijavu podataka bitnih za oporezivanje nisu dužni podnijeti građani za nekretnine za koje se plaća komunalna naknada (npr. ako građanin ima prijavljeno prebivalište, plaća račune za komunalije i sl.) kao i za nekretnine koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu ili zakupu koji je prijavljen Poreznoj upravi radi plaćanja poreza na dohodak od imovine.
Radi lakšeg prepoznavanja koje podatke građani i poduzetnici moraju dostaviti nadležnom poreznom tijelu za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine, a u svrhu prijave podataka bitnih za oporezivanje odnosno prijave podataka u svrhu oslobođenja od plaćanja poreza na nekretnine dostupan je unificirani obrazac zahtjeva za građane i zahtjeva za poduzetnike.
Porezni obveznici popunjavaju samo podatke navedene u Zahtjevu i to podatke o poreznom obvezniku vlasniku nekretnine, zatim podatke o stambenoj nekretnini ako je na istoj došlo do promjene obračunske površine ili namjene nekretnine (npr. ako je porezni obveznik do sada plaćao porez na kuće za odmor te u 2025. na dalje plaća porez na nekretnine prijavljuje samo promjenu obračunske površine ili namjene nekretnine).
Isto tako, porezni obveznik prijavljuje i stambenu nekretninu za koju može ostvariti propisana zakonska oslobođenja od plaćanja poreza na nekretnine. Dakle, poduzetnici i građani trebaju prijaviti nadležnom poreznom tijelu za utvrđivanje i naplatu poreza nekretnine za koje ostvaruju uvjete od oslobođenja plaćanja poreza na nekretnine, i to samo:
- ako je namijenjena za stalno stanovanje (ako u njoj stanuje osoba bez prijavljenog prebivališta/boravišta ili ako za nju nije prijavljen ugovor o najmu Poreznoj upravi),
- ako nekretnina nije podobna za stambeni prostor uslijed proglašenja prirodnih nepogoda,
- ako je onemogućena stambena namjena,
- za nekretninu koja ima javnu namjenu ili je namijenjena institucionalnom smještaju osoba te
- za nekretnine namijenjene prodaji ili koje su preuzete u zamjenu za neplaćena potraživanja (ako od dana unosa u poslovne knjige ili od dana preuzimanja pa do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci).
Gdje i kako prijaviti nekretninu?
Predmetni zahtjev podnosi se u Poreznu upravu ili drugo nadležno porezno tijelo za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez na nekretnine i to prema mjestu gdje se nekretnina nalazi. Ako je Porezna uprava određena kao nadležno porezno tijelo za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine, taj obrazac zahtjeva se može od 24. veljače 2025. godine popuniti putem ePorezne. Isto tako, njegova dostupnost putem mPorezna planira se tijekom mjeseca ožujka 2025. godine.