16.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 2 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaPisma pomoraca koji su s Magellanom oplovili svijet pronađena u dubrovačkom arhivu

Pisma pomoraca koji su s Magellanom oplovili svijet pronađena u dubrovačkom arhivu

Dva pisma dvojice sudionika Magellanove ekspedicije, koja je po prvi put u povijesti oplovila svijet, pronađena su sasvim slučajno u Arhivu Dubrovačke Republike, a danas su predstavljena javnosti. Riječ je o prijepisima, koji su napravljeni u isto vrijeme kad su i nastali. Pisma su Dubrovčanima stigla s Habsburškog dvora, a poslao im ih je Jakov Baničević, vrlo utjecajan i učen Korčulanin u diplomatskoj službi Karla V, organizatora Magellanovog putovanja. Jedno pismo već je poznato jer se njegove kopije čuvaju u više europskih arhiva, dok je drugo pismo jedinstveno i time iznimno važno za povijest.

“Nakon što je Veleposlanstvo Španjolske u Hrvatskoj na Twitteru objavilo vijest o otvaranju izložbe Najduže putovanje – prva plovidba oko svijeta u Lazaretima, javio se jedan od autora izložbe, Braulio Vázquez Campos i objasnio da se u Državnom arhivu u Dubrovniku nalazi prijepis poznatog pisma kapetana Juana Sebastiana Elcana caru Karlu V. Službenici Arhiva odmah su pronašli navedeno, ali i još jedno vrlo važno pismo”, kazala je na konferenciji za novinare Zrinka Lucianović iz Dubrovačke baštine.

“Pisma nam govore vrlo važne i zanimljive stvari o samom Magellanovom putovanju, ali i o dobrim običajima dubrovačkih vlasti, o čuvanju dokumenata kao i o izvrsnoj informiranosti Dubrovačke Republike u 16. stoljeću. Originali su jako oštećeni te je očito neki dubrovački notar odlučio, a moguće i na zapovijed vlade, prepisao ih i to vrlo rano. Ovo su te kopije”, kazao je dr.sc Lovro Kunčević iz HAZU.

“Jedno od ova dva pisma dobro je poznato i postoji više njegovih kopija po europskim arhivima. Poslao ga je Elcano, kapetan broda Victoria, caru Karlu V. Elcano je, nakon pogibije Magellana na Filipinima, preuzeo zapovjedništvo nad ekspedicijom i brodom Victoria završio oplovljivanje svijeta. Pismo je napisao 6. rujna 1522. kad je stigao u Španjolsku, nakon dramatičnog putovanja, koje je trajalo tri godine.

Cara obavještava kako je ekspedicija uspjela, no iznosi i prilično tragične brojke o tome kako je od pet brodova preživio samo jedan i to tek s 18 članova posade. Elcano sažima to epsko putovanje, spominje Magellanovu pogibiju, ali i to da je ekspedicija ipak uspjela doći do Molučkih otoka u današnjoj Indoneziji, do arhipelaga iznimno bogatog začinima, koji je bio glavni cilj čitavog pothvata. Opisuje i mukotrpnu plovidbu tijekom koje je posada jela samo rižu i pila vodu bojeći se pristati na kopno zato što su veliki dijelovi jugoistočne Azije bili pod kontrolom konkurentskih Portugalaca. Istaknuo je i najvažnije postignuće, oplovljavanje zemlje i moli cara da ostatcima njegove posade dodijeli obećanu nagradu”, objasnio je Kunčević.

“Drugo pismo je nama zanimljivije jer je njegova jedina postojeća kopija danas u Arhivu u Dubrovniku. Njega,nepoznatom primatelju piše Giovanni Battista di Ponzorone 21. prosinca 1521. s Molučkih otoka. Ponzorone je bio navigator Magellanovog kapetanskog broda Trinidad, koji je zbog velikih oštećenja morao ostati na Molučkim otocima. U svom pismu izvještava kako su nakon Magellanove smrti dva preostala broda uspjela stići do Molučkih otoka, bogatih začinima, osobito klinčićem, cimetom i muškatnim oraščićem, ali i zlatom te da su uspostavili srdačne odnose s lokalnim vladarima. Pred kraj pisma postaje jasno da je odvajanje brodova za autora bilo i mala osobna tragedija. Ponzorone moli primatelja da pripazi na njegovog sina koji će otputovati s Victoriom. Ono što nije znao jest da svog sina više neće vidjeti. Obojica su poginuli tijekom nastavka svojih putovanja”, kazao je Lovro Kunčević.

Pisma su u u dubrovački arhiv stigla s Habsburškog dvora, odakle ih je dubrovačkoj vlasti poslao 1523. Jakov Baničević, vrlo utjecajan i učen Korčulanin u diplomatskoj službi Karla V, organizatora Magellanovog putovanja.

Zamjenica gradonačelnika i i počasna konzulica Španjolske u Dubrovniku Jelka Tepšić istaknula je kako je jasno kolika je važnost relacija između današnje Hrvatske, a napose tadašnje Dubrovačke Republike, i Kraljevine Španjolske, pogotovo u 16. i 17 stoljeću. Dodala je kako će ova “dubrovačka” pisma biti dodatak izložbi koja uskoro stiže u Lazarete.

Novinarima se putem Skypea obratio i veleposlanik Kraljevine Španjolske u RH Nj. E. g. Alonso Dezcallar de Mazarredo istaknuvši važnost ovih pisama te zahvalivši dubrovačkom arhivu što je sačuvao i pronašao ova pisma.


Ravnateljica Državnog arhiva u Dubrovniku Nikolina Pozniak pokazala je novinarima vrijedna pisma, koja su stoljećima čekala svoje otkrivanje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE