Na svakom stolu se u Uskrsno vrijeme nađe pinica – to je običaj i tradicija. Budući je korona donijela obilje vremena u naše živote, donosimo recept za pinicu iz kuhinje Male trube, od chefa Damira Šarića. Uz recept su nam napisali – nije komplicirano, ali zahtijeva malo više vremena za pripremu.
A, tko danas nema vremena?
Evo recepta i neka vas ne zbuni što su u njemu dvije smjese, naizgled iste. Druga smjesa se umiješa u prvu kada se prva udvostruči. Baš kako piše.
Pinica
1.smjesa
0,5 kg glatkog brašna
5 kom. žumanjaka
100g omekšalog masla
400g mlakog mlijeka
200g šećera
Prstohvat soli
200g prirodnog kvasa ili 20g svježeg komercijalnog kvasca
Postupak: Prvu smjesu zamjesimo na način da u posudu za mikser stavimo mokre sastojke poput mlakog mlijeka, masla, žumanjaka i kvasca, pustimo da se sve to dobro izmješa te dodamo brašno, šećer i sol. Nakon što se to sve skupa dobro izmješalo posudu prekrijemo prozirnom folijom i ostavimo na sobnoj temperaturi cca 2 sata ili dok se smjesa ne udvostruči.
2.smjesa
0,5kg glatkog brašna
6 kom žumanjaka
150g omekšalog masla
200g šećera
0,5 dl rozulina ili maraschina
Izgratana korica dva limuna
Izgratana korica naranče
Postupak: Nakon što se prva smjesa udvostručila, u istu posudu stavimo žumanjce, šećer, maslo, rozulin i korice, pustimo da se sve skupa dobro izmješa, dodamo brašno i nastavimo mješati dok smjesa ne postane kompaktna. Smjesu ostavimo pokrivenu na sobnoj temperaturi sat vremena ili dok se tijesto ne počne dizati, te oblikujemo dvije ili tri loptice ovisi kolike želimo da nam budu pince.
Stavljamo ih u dublji pleh na papir za pečenje ponovno pokrijemo folijom dok se ne udvostruče, za to vrijeme ugrijemo pećnicu na 160 stupnjeva, premažemo razmućenim bjelanjkom, zarežemo mali križić na vrhu, pospemo šećerom i pečemo cca 40min na 160 stupnjeva ili dok ne porumene.