15.8 C
Dubrovnik
Subota, 5 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaPETKOM U PET Stručna vodstva kroz izložbe Dubrovačkih muzeja

PETKOM U PET Stručna vodstva kroz izložbe Dubrovačkih muzeja

U sklopu programa Dubrovačkih muzeja „Petkom u pet“, autorice Lucija Vuković i Viktorija Žuvela održale su stručna vodstva povodom zatvaranja izložbi „Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola“ i „Toge, damast i vlast – povijesni tekstil i službena odora Dubrovačke Republike iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja“, koje se u Kneževu dvoru mogu pogledati do kraja ovog tjedna.

Tijekom vodstva, autorica izložbe „Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola“ Lucija Vuković ponudila je mogući odgovor na otvoreno pitanje zašto se Marija Ghetaldi-Gondola, supruga Frana-Augustina, dala portretirati preko portreta Frane Gondole, supruge Sigismunda-Dominika (Šiška). Naime, Portret Marije Ghetaldi-GondolaCarmela Reggia, nastao oko 1812. godine, dio je stalnog postava u Glazbenoj dvorani Kulturno-povijesnog muzeja u Kneževu dvoru. Konzervatorsko-restauratorski radovi na slici, zahvaljujući nizu nedestruktivnih metoda, otkrili su da se ispod Portreta Marije Ghetaldi-Gondola nalazi drugi ženski portret, onaj Frane Gondole.

Rijedak pronalazak bio je povod za raspletanje neobične priče o dvjema ženama i jednoj obitelji te je uputio na pripadnost zaokruženoj cjelini portreta s kraja 18. stoljeća iz Zbirke slikarstva. Komparacijom s ostalim poznatim djelima, približen je portretni opus austrijskog slikara Franza Xavera Spana koji je, prema signaturama sačuvanima na pozadini slika, autor portreta Sigismunda-Dominika (Šiška) Gondole, njegove supruge Frane te posvojenog nećaka Frana-Augustina Ghetaldi-Gondole.

Autorica izložbe „Toge, damast i vlast“ Viktorija Žuvela, prilikom vodstva odgovorila je na pitanja o stilu i uzorima toge kneza Dubrovačke Republike, njezinom specifičnom kroju, grimiznocrvenoj boji, dragocjenoj svilenoj tkanini kao i svilarskim radionicama koje su je izrađivale. Odore najvažnijih predstavnika vlasti Dubrovačke Republike, među kojima kneževa grimiznocrvena toga s crnom baršunastom lentom ima središnje mjesto u državnom ceremonijalu, nije se bitno mijenjala od 16. stoljeća pa sve dokraja Republike. Službena odijela i kneževske toge pristigle su u Muzej donacijama obitelji Đurđević i Getaldić – Gondola.

Izložba i prateća publikacija prilog su poznavanju kulture odijevanja dubrovačke aristokracije te sagledavaju važnost specifičnog odjevnog identiteta koji se razvio u Dubrovačkoj Republici tijekom stoljeća. Tekstilna građa predstavljena na izložbi svjedoči ne samo o modi ranijih razdoblja, vrsnoći i dragocjenosti tkanina, bogatstvu motiva i vještini tkalaca, nego daje jasan i prepoznatljiv prikaz patricijske vladajuće elite Republike. Također, izložba nastoji ukazati na slojevitost istraživanja povijesnog tekstila – od uloge službene odore unutar državnog ceremonijala, karakteristike kroja i uzora do stilske interpretacije te kontekstualizacije tkanina. Prikazom konstrukcije veza u tkanju te tehnološke specifičnosti materijala, živog ruba tkanine te makrofotografija brojnih oku nevidljivih detalja, želi se ukazati na suvremenu metodologiju bavljenja povijesnim tekstilom. Uz povijesni tekstil iz fundusa Dubrovačkih muzeja, na izložbi je prikazano i vrijedno liturgijsko ruho posuđeno iz Zborne crkve sv. Vlaha te crkve Gospe od Šunja na Lopudu, a koje se po tipologiji dekora i konstrukciji tkanine dovodi u vezu s kneževskim togama. Riječ je o svilenim damastima nastalima u venecijanskim svilarskim radionicama tijekom 17. stoljeća.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE