10.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 6 travnja, 2025
NaslovnicaLifestylePametnija gnojidba maslina: kako izbjeći gubitke dušika te povećati prinos i kvalitetu

Pametnija gnojidba maslina: kako izbjeći gubitke dušika te povećati prinos i kvalitetu

Tradicionalna prihrana maslina dušikom primjenom URE-e i KAN-a i dalje je uobičajena praksa, no ona sa sobom nosi bitne nedostatke – visoke gubitke dušika isparavanjem i ispiranjem te povećan rizik od neravnomjerne prihrane biljaka. Naprednija alternativa dolazi u obliku folijarne prihrane sporootpuštajućim dušikom, koja omogućuje kontinuiranu dostupnost hranjiva bez rizika od gubitaka i fitotoksičnosti. Zašto je primjena naprednih folijarnih rješenja u ishrani masline temelj suvremenog maslinarstva, viših prinosa i bolje kvalitet ulja?

Proljetni radovi u maslinicima aktivno se provode diljem naše obale, od Istre do Dalmacije. Oblikuju se krošnje i sada se odlučuje o količini ploda za nadolazeću sezonu. Nameće se pitanje kako i kada prihraniti masline kako bismo ostvarili željene prinose, ali i željenu kakvoću ulja. Tradicionalna prihrana dušičnim gnojivima kao što su UREA i KAN i dalje je česta praksa, međutim na tržištu postoje učinkovitija i naprednija rješenja za prihranu u ovoj fazi vegetacije maslina. U ozbiljnijim maslinarskim proizvodnjama europskih država folijarna primjena dušika redovna je praksa koja dovodi do izvrsnih rezultata. TORA NITRO S na tržištu je prisutan već treću godinu, a osim u ratarstvu do odličnih rezultata doveo je i vodeće hrvatske maslinare i vinogradare. Gnojivo TORA NITRO S, s visokim udjelom dušika u kombinaciji s magnezijem, sumporom i mikro hranjivima, omogućava poboljšanu ishranu biljke tijekom proljetnog razdoblja, kada su potrebe za hranjivima najveće. Sumpor u sastavu povećava sintezu kvalitetnih proteina, dok magnezij omogućuje optimalne metaboličke procese i povećava enzimatsku aktivnost, te pridonosi boljoj asimilaciji hranjiva. Pravilna prihrana u proljetnom periodu ima izravan utjecaj na formiranje cvjetova, oplodnju i kasniji razvoj plodova, što se na kraju odražava na količinu i kvalitetu ulja. Dokazano je kako veće razine usvojenog dušika povećavaju sadržaj slobodnih masnih kiselina i smanjuju razinu polifenola u ulju. Ipak, s dušikom se ne smije pretjerati da ne dođe do narušavanja omjera između oleinske i linolne kiseline što dovodi do lošije kvalitete ulja. TORA NITRO S osigurava upravo to – uravnoteženu, kontinuiranu ishranu maslina dušikom.

Značajne prednosti u odnosu na tradicionalna dušična gnojiva

Jedna od glavnih prednosti je kontinuirana prihrana zbog mogućnosti kontroliranog otpuštanja dušika. Dušik u TORA NITRO S-u prisutan je u dva oblika: dušik iz uree (15,4%) i dušik iz urea formaldehida (7,7%). Amonijačni dušik iz uree masline odmah je dostupan biljkama, dok je dušik u obliku urea-formaldehida vezan unutar cikličkih struktura koje omogućuju kontrolirano, „sporo“ otpuštanje. Prednost je također da nema rizika od gubitaka dušika isparavanjem i ispiranjem te za aktivaciju nije potrebna hidroliza kao što je to slučaj kod tradicionalnih dušičnih gnojiva. TORA NITRO S osigurava ravnomjernu dostupnost hranjiva kroz duže razdoblje, što je ključno za stabilan rast i razvoj maslina. Potiče kontinuiranu fotosintezu te stvara preduvjete za sigurniju oplodnju maslina. U usporedbi s tradicionalnim gnojivima, primjena TORA NITRO S omogućava precizniju i učinkovitiju prihranu s manjim utroškom dušika i smanjenim rizikom od njegovih gubitaka.

Nasuprot tome, konvencionalna dušična gnojiva, poput KAN-a i URE-e, imaju kratkotrajni učinak. KAN sadrži amonijski i nitratni oblik dušika, brzo je dostupan biljci, ali podložan ispiranju u dublje slojeve tla. UREA se primjenjuje kao lako dostupni izvor dušika, no pri visokim temperaturama dolazi do gubitaka kroz isparavanje, što smanjuje njezinu učinkovitost i može negativno utjecati na okoliš.

Primjena i preporučena doza:

Preporuka je TORA NITRO S primijeniti folijarno prije cvatnje i nakon cvatnje pred formiranje plodova.

  • Cilj prve aplikacije je osigurati optimalan vegetativan rast i pojačati diferencijaciju cvjetova. Preporučena koncentracija je 2,5-5 %, odnosno 2,5-5 L na 100 L vode.
  • Cilj druge aplikacije je potaknuti razvoj plodova i smanjiti utjecaj fiziološkog stresa. Preporučena koncentracija je 2,5-5 %, odnosno 2,5-5 L na 100 L vode. U slučaju izrazito loše fiziološke kondicije maslinika preporučena doza je 10 L na 100 L vode.

 Agrochem Maks

Novi broj časopisa Maslinar možete naručiti na sljedećem linku 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE