16.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiOTVORENO PISMO Iva Lučića dubrovačkom Sveučilištu: prestanite biti pasivni promatrači, uđite u...

OTVORENO PISMO Iva Lučića dubrovačkom Sveučilištu: prestanite biti pasivni promatrači, uđite u društvenu arenu i borite se za vrijednost znanosti!

Dr. Ivo Lučić, novinar i stručnjak za krš, otvorenim pismom obratio se znanstvenicima koji rade na Sveučilištu u Dubrovniku pozivajući ih da prestanu biti “pasivni promatrači uništavanja prirode i okoliša” pri čemu misli na Centar za gospodarenje otpadom Lučino razdolje te ih poziva da se za svoje vrijednosti ne bore “samo u kabinetima i laboratorijima, nego i u društvenoj areni”. Njegovo pismo prenosimo u cijelosti.   

Poštovane gospođe i gospodo članovi Sveučilišta u Dubrovniku!

Ovim otvorenim pismom pozivam vas da prestanete biti pasivni promatrači uništavanja prirode i okoliša šireg dubrovačkog područja, temeljne supstance na kojoj se razvija društvena zajednica koja je osnovala Sveučilište u Dubrovniku.

Također, pozivam vas da ne budete šutljivi zagovornici otvorena ili prikrivena omalovažavanja znanosti u javnom životu, od koje živite i za koju dobivate javne novce.

Prirodne vrijednosti šireg dubrovačkog područja, od njihovih neposrednih materijalnih oblika, preko transformacije u turističke proizvode, do njihove uraslosti u duhovno tkivo svakog čovjeka, nisu dovoljno istražene i izložene su uništavanju zahvatima koje izvođači lažno prikazuju kao odgovorne i neškodljive.

Niti jedna od investicija koja je proteklo desetljeće potresala ovdašnju javnost ne počiva na potrebnom poznavanju ekoloških sustava i krških vodonosnika od kojih ne samo da živi ova zajednica nego će to trebati sve koje će ovdje doći dok je svijeta i vijeka.

Ne sumnjam da je Sveučilište u Dubrovniku radno mjesto niza izvrsnih istraživača, ali su jedino biolozi Adam Benović (1943-2011) i Boško Skaramuca, pored stručnog znanja, zajednici altruistički stavili na raspolaganje svoje intelektualno rasuđivanje i svoj moralni integritet.

Svoju odgovornost prema dubrovačkoj prirodi više je puta pokazala i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, koja je, ako se vratimo u povijest, presudno utjecala na zaštitu Malostonskog zaljeva, pa čak i Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, ali Sveučilište u Dubrovniku, koje je izraslo na toj prirodi, nažalost nije upamćeno ni po čemu sličnom.

Znanost se treba boriti za svoje vrijednosti ne samo u kabinetima i laboratorijima, nego i u društvenoj areni, jer se ondje postiže javni konsenzus o tome što je važno i utjecajno te koliko javnih sredstava zaslužuje.

Ovih smo se dana na županijskoj skupštini ponovno osvjedočili da su stručne kritike manjkavih znanstvenih podloga izrugivane i ismijavane s pozicija vlasti. Dužnost je Sveučilišta čuvati integritet znanosti i stvarati klimu u kojoj će takve pojave biti osuđene.

U vrijeme klimatske krize, zaštita prirode traži se od svakog pojedinca, a osobito od Sveučilišta, koje treba biti svijest i savjest ove zajednice.

Dr. sc. Ivo Lučić, karstolog

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE