Na nalazištu Kopila na otoku Korčuli pronađene su i dvije grobnice u koje su ukapana djeca isključivo do 3. godine starosti, otkrio je u razgovoru za portal Dalmacija danas izv. prof. dr. sv. Igor Brozić sa Odjela za arehologiju Filozofskog fakulteta u Zadru.
„Lokalitet Kopila se nalazi na zapadnom dijelu otoka Korčule, praktički je prapovijesni predak današnjeg naselja Blato, koje je kao i Kopila, u najvećoj mjeri baštinilo blagodati Blatskog i okolnih polja, poljoprivrednih površina iznimnog potencijala. S druge strane Kopila je smještena i na dominantnoj koti s koje se nadziru vitalne maritimne rute, od Pelješkog kanala i ulaza u Neretvanski zaljev, Korčulanskog i Viškog kanala, ulaza u zaljev Vele Luke, dakle sve one površine koje su u vremenima kada je Kopila bila naselje, a riječ je o okvirno posljednjem tisućljeću prije Krista, bile od iznimne važnosti.
Važnost Kopile ogleda se u lokalnom i regionalnom smislu jer s jedne strane mi po prvi puta imamo nešto konkretniji uvid u život jedne otočne korčulanske kasnoprapovijesne zajednice, njezinu svakodnevnicu u životu i smrti, gospodarske i kulturne afinitete, društveno uređenje, što je od velikog značaja u usporedbi s onim što nam o indigenom stanovništvu govore grčki i rimski pisani izvori. Upravo u tome leži i ona regionalna važnost ovog lokaliteta jer smo preko nalaza s Kopile, ali i drugih sličnih korčulanskih lokaliteta, primjerice Stina kod Žrnova, puno svjesniji koliko su bile uske veze tih zajednica s novopridošlim stanovništvom u helenskim kolonijama na Visu i Hvaru, a kasnije i s Rimljanima.
Znate, kad čitate pisane izvore stječe se dojam konstantne napetosti između tih dvaju entiteta na relativno malom prostoru, no činjenica je da kolonisti nisu mogli računati na opstojnost bez dobrosusjedskih odnosa s lokalnim stanovništvom, koje je iz tih odnosa također značajno profitiralo. I to je ono što nama Kopila svojim materijalom u velikoj mjeri otkriva“, kaže nam sugovornik.
Fascinantna nekropola
Na tom području otkrivena je nekropola koja je jako zaintrigirala arheološki svijet.
„Da, relativno slučajan nalaz ove nekropole trenutak je kojeg pretpostavljam svaki arheolog sanja. Istina, u početku nismo ni bili svjesni što će se to ukazati ispod velike nakupine kamenja na jednom jezičku ispod naselja, no sada smo svjesni njezine vrijednosti i atraktivnosti. Naime, danas znamo da je nekropola, koja inače datira u posljednja četiri stoljeća prije Krista, sastavljena od dva odvojena iznimno monumentalna, u pejzažu istaknuta nukleusa, a svaki od njih je sastavljen od većeg broja međusobno povezanih grobnih parcela sa središnje položenom grobnicom korištenom puno puta tijekom tih nekoliko stoljeća, što joj najvjerojatnije daje svojevrsni obiteljski karakter, kojeg naravno tek treba potvrditi i na čemu radimo primjenom antropoloških i biokemijskih analiza.
Ono po čemu je ova nekropola u znanstvenom smislu iznimno atraktivna jest činjenica što putem nje možemo ući u domenu cjelokupne populacije ove zajednice, spolne i dobne, što nije čest slučaj na dosadašnjim lokalitetima naše regije, iako ima čitav niz sličnih i iznimno potencijalnih lokaliteta, prije svega na prostoru Pelješca, Visa, Hvara, Neretve i drugdje. Nekropola na Kopili je dala i dvije grobnice u kojoj su ukapana isključivo djeca neonatalne starosti do 3. godine života, što ja zanimljiv fenomen prije svega radi određenja društvenog statusa tog najmlađeg dijela populacije, ali i proučavanja stupnja i razloga dječjeg mortaliteta. A bogatstvo nekropole je jedna druga priča, ono je iznimno kako količinski tako i repertoarno i daje izravan uvid u rituale prakticirane tijekom same ceremonije ukapanja pokojnika ove zajednice.“
FOTO: arhiva