10.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaLifestyleOsnovci čistili ušće Neretve, najviše je bilo plastičnog otpada

Osnovci čistili ušće Neretve, najviše je bilo plastičnog otpada

Dubrovačko-neretvanska županija i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, u sklopu projekta CASCADE, provele su akciju čišćenja otpada antropogenog podrijetla na ušću rijeke Neretve, i to povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje. Na akciji je sudjelovalo više od 80 učenika Osnovne škole Opuzen i Osnovne škole Kula Norinska. Akcija je provedena uz podršku Grada Opuzena, Turističke zajednice Grada Opuzena te tvrtke Čistoća Opuzen koja se pobrinula za uklanjanje i zbrinjavanje prikupljenog otpada.

Prije same akcije čišćenja održano je stručno predavanje u okviru kojeg su se učenici imali prilike upoznati s prirodnim vrijednostima Posebnog ornitološko-ihtiološkog rezervata Ušće Neretve i najvećim prijetnjama za živi svijet u njemu, a jedan od njih je otpad, posebice plastični.

Kao što je i bilo za očekivati, sudionici su na akciji čišćenja prikupili veće količine otpada antropogenog porijekla pri čemu je najzastupljenija vrsta otpada bila plastika (čepovi i boce), zatim gume, stiropor, tkanina i papir.

Približno 10 milijuna tona otpada godišnje završi u svjetskim morima i oceanima. Plastika odnosno plastični ambalažni otpad kao što su boce za piće i vrećice za jednokratnu uporabu daleko je najčešća vrsta ostataka u morskom okolišu. Za razliku od organskih materijala, plastika nikad ne „nestane” u prirodi, već se skuplja u okolišu a osobito u oceanima. Sunčeva svjetlost, slana voda i valovi plastiku rastavljaju na još manje dijelove. Za raspadanje plastične boce na takve mikroskopske dijelove treba proći oko 500 godina. Dodatan problem je i taj što se na tu mikroplastiku lijepe različita onečišćenja te kemikalije. Tako da nakon što ribe ili drugi morski organizmi progutaju mikroplastiku, kemikalije s plastike potom ulaze u njihovo tijelo pa i u daljnji prehrambeni lanac koji uključuje i ljude.

Svake godine dana 22. travnja diljem svijeta obilježava se Dan planeta Zemlje s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša i poticanja društva da preuzme odgovornost za  zaštitu prirode i održivi razvoj te motiviranja na veće zalaganje i promjene koje će doprinijeti boljitku čovječanstva. Tema ovogodišnjeg 53. svjetskog Dana planeta Zemlje glasi Investirajmo u naš planet – Invest in our planet. Na svakome od nas je da obnovimo Zemlju, ne samo zato što nam je stalo do očuvanja prirodnih vrijednosti, već zbog toga što na njoj i od nje živimo. Svima nam je potrebna zdrava Zemlja, za podršku našim poslovima, sredstvima za život, zdravlju i opstanku.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE