Udruga Biom i Prirodoslovni muzej Dubrovnik, uz podršku Grada Dubrovnika, organiziraju predstavljanje Smjernica za očuvanje čiopa u gradovima te diskusiju o ulogama i rješenjima za očuvanje čiopa u gradovima.
Čiope, ptice koje već stoljećima krase dubrovačko nebo, prepoznatljive po svojem brzom letu i specifičnom pištanju. Gnijezde se u šupljinama starih dubrovačkih zidina i na krovovima, ali posljednjih godina suočavaju se s izazovima. Zbog modernih arhitektonskih rješenja i renovacija starih građevina, čiope sve teže pronalaze mjesta za gniježđenje, što dovodi do smanjenja njihove populacije u urbanim sredinama.
Cilj projekta ”Gradimo u skladu s prirodom” je podići svijest o ovom problemu i predložiti održiva rješenja koja će omogućiti dugoročno očuvanje čiopa. Na događanju će biti predstavljena analiza stanja populacije čiopa u Dubrovniku, kao i smjernice za njihovo očuvanje, uz primjere dobre prakse iz drugih gradova.
Poseban naglasak je na mogućnostima zajedničkog djelovanja te podizanja svijesti o važnosti prilagodbi u gradnji i renoviranju, kako bi se očuvala gnijezda čiopa. Ove ptice ne samo da pridonose urbanoj bioraznolikosti, već su i simbol suživota prirode, kulture i ljudi u Dubrovniku.
Ovo događanje, u sklopu projekta ”Gradimo u skladu s prirodom”, održat će se 17. listopada 2024. godine u 12:00 sati u Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik.
Pozivaju se građani, stručnjaci i ljubitelji prirode da se pridruže ovom događanju i zajedno s nama doprinesu očuvanju ovih dragocjenih ptica.