15.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 travnja, 2025
NaslovnicaNaša čeljadU našem stiluNikolina i Antonio Šatara proizvode prirodnu kozmetiku sa svojih polja lavande i...

Nikolina i Antonio Šatara proizvode prirodnu kozmetiku sa svojih polja lavande i smilja u Stonu

Neuobičajeni prizor iznenađuje sve koji na njega naiđu.

Umjesto tradicionalne loze i maslina u Stonu i Dančanju pogled seže preko polja lavande i smilja.

Bračni par Šatara Nikolina i Antonio odlučili su obiteljsko gospodarstvo nadograditi za Pelješac neobičnom proizvodnjom. Uz lozu i masline koje obrađuje Antoniov otac Ante, počeli su uzgajati lavandu i smilje.

Proizvode eterična ulja, hidrolate i prirodnu kozmetiku. Roditeljima već sad pomaže osmogodišnja Tonka, a u mirisnim poljima uživa i dvogodišnja Marta. Pomalo, ali sigurno, njihov se posao širi.

Želja im je jednog dana usred polja aromatičnog bilja otvoriti destileriju te izletište na kojem bi posjetitelji mogli provesti dan i učiti o ljekovitosti mediteranskog bilja.

-Već tamo negdje 2009. počeli smo se baviti idejom da zasadimo lavandu. Naši kumovi su s Hvara i bave se uzgojem lavande, a tad smo baš u njih bili za vrijeme berbe. Prve smo sadnice donijeli s Hvara i tako smo počeli. Na jednom smo dijelu počupali lozu iz starih vinograda i posadili lavandu, a onda i smilje. Prije dvije – tri godine počeli smo destilirati eterična ulja i praviti hidrolate uz pomoć našeg prijatelja iz Imotice, koji ima svoju destileriju, ispričao nam je Antonio Šatara.

Njihova ideja naišla je na skepticizam u široj obitelji, jer tko je još vidio da na Pelješcu netko uzgaja lavandu. No nisu Antonio i Nikolina u ovaj posao krenuli bez potrebnog znanja. Nikolina je po struci profesor biologije i kemije, a trenutno radi u ljekarni. Tema njezinog interesa, ali i diplomskog rada, bila je upravo proizvodnja i analiza eteričnih ulja.

-U našem malom OPG-u proizvodimo eterična ulja lavande i smilja. Njihovom destilacijom dobivamo hidrolate poznatije kao „mirisne vodice“. Hidrolat lavande nježno djeluje na kožu, pogodan je za njegu kože nakon sunčanja. Djeluje smirujuće i blago regenerira kožu. Hidrolat smilja snažno regenerira kožu, pojačava protok krvi u koži. Pomaže kod udaraca i podljeva na koži. Poznat je kao hidrolat za zrelu kožu s borama, objašnjava Nikolina.

-Radimo također balzame od smilja, lavande, gospine trave i origana. Naš najtraženiji proizvod je balzam od smilja. On djeluje protiv bora, izjednačava ten (briše staračke mrlje). Obnavlja kožu, može se nanijeti direktno na ranu. Mi ga u svom kućanstvu redovno koristimo, a naš najmlađi član obitelji Marta (2) čim je upekne komarac trči i maže se balzamom, i stvarno pomaže, dodaje.

-Origano je poznat po svom antibakterijskom i antivirusnom djelovanju, posebno sad u vrijeme korone. Balzam od origana koristi se za sprječavanje infekcija kože, smanjuje upalne procese kože. Ublažava bol nakon uboda pčele, govori Nikolina, kojoj u radionici s puno oduševljenja pomaže i kćer Tonka (8).

Osim balzama i hidrolata proizvode i balzame za usne, koji su pravi hit među njihovim kupcima, a Nikolina se nedavno okušala i u proizvodnji sapuna.

-Ideja za izradu sapuna postoji jako dugo. Svoj prvi sapun napravila sam na zadnjoj godini fakulteta, a nedavno smo i na OPG-u napravili naš prvi sapun od maslinovog ulja po receptu naših baka, obogaćen još ponekim ulje. Trenutno je na sušenju. Završava se proces saponifikacije i uskoro će biti dostupan. 

Koristite li i sami vaše proizvode?

-Naravno, koristimo apsolutno sve naše proizvode, koji se nalaze u svakodnevnoj našoj upotrebi. Ja na primjer obožavam emulziju od lavande i smilja koju ljeti koristim umjesto kreme, a zimi ne mogu bez kreme od smilja. Dok Antonio obožava hidrolat od smilja kojeg koristi nakon brijanja kako bi smanjio iritaciju kože, odgovara Nikolina.

Dok je ona više u radionici i proizvodnji, Antonio, inače elektrotehničar, kad završi sa svojim poslom ide u polje.

– Posao u polju nije baš lagan. Pogotovo jer se berba bilja odvija ljeti, dok su velike vrućine. Sve radimo ručno, bez strojeva i bez zaštitnih sredstava, jer bit je proizvoditi organsku i zdravu biljku, a onda i kozmetiku. Rad u lavandi, koliko god težak bio, opušta, pogotovo kad ona procvjeta i zamiriše uz pčele, bumbare, leptire i ostale posjetitelje cvijeća.

Pridajemo veliku pažnju kvaliteti naših proizvoda koji su 100 posto prirodni. Koristimo kvalitetna ulja u proizvodnji, a vosak također dobavljamo od domaćih pčelara. Najbolja potvrda kvalitete našeg rada su kupci, koji se opet vraćaju.  

2019. ovaj je bračni par u Malome Stonu svoje proizvode ponudio na prodaju n jednom štandu. Interesa nije nedostajalo.

-Zasad nam je ovo dodatni posao, a jednog nam je dana želja na našim mirisnim poljima otvoriti vlastitu destileriju i objekt u kojem ćemo moći ugošćavati posjetitelje i ispričati im priču o ovim našim biljkama i njihovim čudesnim svojstvima, objašnjava nam Antonio i dodaje kako se uz turiste i domaći ljudi sve više okreću proizvodima iz prirode.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE