13.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaNaša čeljadU našem stiluNikolina i Antonio Šatara proizvode prirodnu kozmetiku sa svojih polja lavande i...

Nikolina i Antonio Šatara proizvode prirodnu kozmetiku sa svojih polja lavande i smilja u Stonu

Neuobičajeni prizor iznenađuje sve koji na njega naiđu.

Umjesto tradicionalne loze i maslina u Stonu i Dančanju pogled seže preko polja lavande i smilja.

Bračni par Šatara Nikolina i Antonio odlučili su obiteljsko gospodarstvo nadograditi za Pelješac neobičnom proizvodnjom. Uz lozu i masline koje obrađuje Antoniov otac Ante, počeli su uzgajati lavandu i smilje.

Proizvode eterična ulja, hidrolate i prirodnu kozmetiku. Roditeljima već sad pomaže osmogodišnja Tonka, a u mirisnim poljima uživa i dvogodišnja Marta. Pomalo, ali sigurno, njihov se posao širi.

Želja im je jednog dana usred polja aromatičnog bilja otvoriti destileriju te izletište na kojem bi posjetitelji mogli provesti dan i učiti o ljekovitosti mediteranskog bilja.

-Već tamo negdje 2009. počeli smo se baviti idejom da zasadimo lavandu. Naši kumovi su s Hvara i bave se uzgojem lavande, a tad smo baš u njih bili za vrijeme berbe. Prve smo sadnice donijeli s Hvara i tako smo počeli. Na jednom smo dijelu počupali lozu iz starih vinograda i posadili lavandu, a onda i smilje. Prije dvije – tri godine počeli smo destilirati eterična ulja i praviti hidrolate uz pomoć našeg prijatelja iz Imotice, koji ima svoju destileriju, ispričao nam je Antonio Šatara.

Njihova ideja naišla je na skepticizam u široj obitelji, jer tko je još vidio da na Pelješcu netko uzgaja lavandu. No nisu Antonio i Nikolina u ovaj posao krenuli bez potrebnog znanja. Nikolina je po struci profesor biologije i kemije, a trenutno radi u ljekarni. Tema njezinog interesa, ali i diplomskog rada, bila je upravo proizvodnja i analiza eteričnih ulja.

-U našem malom OPG-u proizvodimo eterična ulja lavande i smilja. Njihovom destilacijom dobivamo hidrolate poznatije kao „mirisne vodice“. Hidrolat lavande nježno djeluje na kožu, pogodan je za njegu kože nakon sunčanja. Djeluje smirujuće i blago regenerira kožu. Hidrolat smilja snažno regenerira kožu, pojačava protok krvi u koži. Pomaže kod udaraca i podljeva na koži. Poznat je kao hidrolat za zrelu kožu s borama, objašnjava Nikolina.

-Radimo također balzame od smilja, lavande, gospine trave i origana. Naš najtraženiji proizvod je balzam od smilja. On djeluje protiv bora, izjednačava ten (briše staračke mrlje). Obnavlja kožu, može se nanijeti direktno na ranu. Mi ga u svom kućanstvu redovno koristimo, a naš najmlađi član obitelji Marta (2) čim je upekne komarac trči i maže se balzamom, i stvarno pomaže, dodaje.

-Origano je poznat po svom antibakterijskom i antivirusnom djelovanju, posebno sad u vrijeme korone. Balzam od origana koristi se za sprječavanje infekcija kože, smanjuje upalne procese kože. Ublažava bol nakon uboda pčele, govori Nikolina, kojoj u radionici s puno oduševljenja pomaže i kćer Tonka (8).

Osim balzama i hidrolata proizvode i balzame za usne, koji su pravi hit među njihovim kupcima, a Nikolina se nedavno okušala i u proizvodnji sapuna.

-Ideja za izradu sapuna postoji jako dugo. Svoj prvi sapun napravila sam na zadnjoj godini fakulteta, a nedavno smo i na OPG-u napravili naš prvi sapun od maslinovog ulja po receptu naših baka, obogaćen još ponekim ulje. Trenutno je na sušenju. Završava se proces saponifikacije i uskoro će biti dostupan. 

Koristite li i sami vaše proizvode?

-Naravno, koristimo apsolutno sve naše proizvode, koji se nalaze u svakodnevnoj našoj upotrebi. Ja na primjer obožavam emulziju od lavande i smilja koju ljeti koristim umjesto kreme, a zimi ne mogu bez kreme od smilja. Dok Antonio obožava hidrolat od smilja kojeg koristi nakon brijanja kako bi smanjio iritaciju kože, odgovara Nikolina.

Dok je ona više u radionici i proizvodnji, Antonio, inače elektrotehničar, kad završi sa svojim poslom ide u polje.

– Posao u polju nije baš lagan. Pogotovo jer se berba bilja odvija ljeti, dok su velike vrućine. Sve radimo ručno, bez strojeva i bez zaštitnih sredstava, jer bit je proizvoditi organsku i zdravu biljku, a onda i kozmetiku. Rad u lavandi, koliko god težak bio, opušta, pogotovo kad ona procvjeta i zamiriše uz pčele, bumbare, leptire i ostale posjetitelje cvijeća.

Pridajemo veliku pažnju kvaliteti naših proizvoda koji su 100 posto prirodni. Koristimo kvalitetna ulja u proizvodnji, a vosak također dobavljamo od domaćih pčelara. Najbolja potvrda kvalitete našeg rada su kupci, koji se opet vraćaju.  

2019. ovaj je bračni par u Malome Stonu svoje proizvode ponudio na prodaju n jednom štandu. Interesa nije nedostajalo.

-Zasad nam je ovo dodatni posao, a jednog nam je dana želja na našim mirisnim poljima otvoriti vlastitu destileriju i objekt u kojem ćemo moći ugošćavati posjetitelje i ispričati im priču o ovim našim biljkama i njihovim čudesnim svojstvima, objašnjava nam Antonio i dodaje kako se uz turiste i domaći ljudi sve više okreću proizvodima iz prirode.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE