Obiteljsku trpezu u Župi dubrovačkoj krasio je ovih blagdana božićni kruh luk, napravljen vještim rukama mlade domaćice Andree Srijemsi. Dubrovački božićni kruh luk dio je bogate božićne tradicije Dubrovnika još od doba Republike. To je kruh specifičnog dekorativnog oblika koji podsjeća na luk na koji je položen vitičasti križ s rupom u sredini križišta u koju se stavlja svijeća. Ukrašen je maslinom, ruzmarinom i lovorikom, te jabukama i narančama.
Pekao se na Badnji dan i krasio je trpezu sve do Sveta Tri kralja, 6. siječnja.
-Običaj pravljenja ovog kruha u Božićno vrijeme u moju rodnu kuću je donijela udajom moja mama Ana Ivušić. Otkad znam za sebe to je bio neizostavni dio Božića. Na Božić se, uz molitvu, prije blagovanja palila svijeća koja bi gorjela do završetka objeda. Palio ju je i gasio tata, domaćin kuće. Ista svijeća bi se palila i za vrijeme svećenikovog blagoslova kuće i obitelji. Isti taj običaj sam nastavila dolaskom u svoju novu obitelj, udajom za Pava Srijemsi. Na radost djece i cijele obitelji, da se ovako lijepi običaj širi – doznajemo od mlade domaćice Andree, a ne krije ni recepturu po kojoj ga može svatko napraviti i ukrasiti svoju blagdansku trpezu.
-Pravim ga onako kako me naučila mama. Recept je jednostavan: Od brašna, ulja, vode, malo soli i kvasa se zamijesi tijesto. Pusti se da malo odstoji, a zatim se kida na 3 dijela. Razvalja se te zareže na krajevima koji se izvijaju prema van. Od većeg dijela se oblikuje luk, a od manjih križ koji se polaže u sredinu. Kad se ispeče i ohladi, ukrašava se grančicama lovorike, ruzmarina i masline te sa strane polože jabuka i naranča. U sredinu se stavlja svijeća.
Za vrijeme blagdana nazdravimo kod mojih u Čibači, tu je tata Andrija koji pali svijeću na maminom kruhu, ponosan što su dio tradicije prenjeli na mene.
Ove godine je Andrea napravila i ugodno iznenađenje za svoje prijatelje, kumove – obitelj Milić, kojima je na božićno jutro poklonila kruh luk. Napravila je to s jednom željom. Da običaj zaživi u što većem broju domaćinstava i obitelji.
– Nadam se da će taj dio tradicije od sad zaživjeti i u njihovom domu i za vrijeme blagdana krasiti i njihovu trpezu – kazala je.