14 C
Dubrovnik
Četvrtak, 3 travnja, 2025
NaslovnicaNaša čeljadKnjige po izboruNajdraži naslovi Josipe Vragolov: čitanjem knjige održavamo na životu!

Najdraži naslovi Josipe Vragolov: čitanjem knjige održavamo na životu!

Kada kao knjižničarka dobiješ priliku predstaviti tekstove koji su na tebe utjecali, pa te u životu promijenili ili usmjerili, zapitaš se što uopće javnost zna o tvome poslu? Zna li za svakodnevnu skrb o tisućama knjiga, od slikovnica sve do inkunabula, o digitalizaciji, repozitoriju, revizijama, ili o nametnicima koji su na doručku, ručku i večeri u Ilijadi na trećoj polici do prozora? Vjerojatno zna malo, i možda se ponekad zapita je li netko tko je profesionalno zaposlenjem duboko uronjen u knjige u knjižnicu uopće ima vremena (ili volje) za čitanjem? E pa ima!

Napisala: Josipa Vragolov, diplomirana knjižničarka i profesorica češkog jezika i književnosti

Bohumil Hrabal – Prebučna samoća

Bohumil Hrabal je češki pisac 20. stoljeća, Jiři Menzel ekranizirao je dosta njegovih djela te osvojio i brojne nagrade za njih. Karakterističan je po beskrajno dugim rečenicama, a čitajući ga, dobijete osjećaj kao da sjedite s njim na trećoj pivi u kutu pivnice u nekom zabačenom dijelu Praga. Prebučna samoća priča je o čovjeku koji 35 godina radi u prešaonici papira, pakira svu zabranjenu literaturu i umjetnost, a knjige kriomice spašava, prečitavajući ih i spremajući u svoj knjigama prenatrpani stan. Čitanjem, knjige održavamo na životu, rekao bi glavni lik ove priče.

Michal Viewegh – Odgoj djevojaka u Češkoj

Knjiga o pisanju, ljubavi i jednom skromnom češkom učitelju. Kad nanovo počnem čitati ovu knjigu, ne mogu je ispustiti iz ruku. A nije riječ o nekom kriminalističkom romanu po mišljenju New York Timesa.

John C. Park – J*** mi se

Knjiga čija je poruka prepuštanje i oslobađanje. Ne mora se čitati ispočetka do kraja, nego se može otvoriti bilo koja slučajna stranica i shvatiti nešto novo. I to je upravo ono što nas uči ova knjiga, funkcionirati van kalupa (i korica). Zen na neki zapadnjački, izravni, vulgarni način.

Niccolo Machiavelli – Vladar

Ova knjiga napisana je 1513. godine, a sadrži upute budućem vladaru, za brže i lakše snalaženje, bez gubljenja vremena na pogreške. Iako je autor bio često optuživan za okrutnost, beskrupuloznost i nadahnuće diktatorima u povijesti, Vladar je knjiga koja nam pokazuje jedan oblik vladanja, ali i kako drugi vladaju nama. Ona je čisti dokaz da se nekad treba čitati ono što vam se ne sviđa, kako bi shvatili zašto je to tako.

No dosta o smiješnim temama, prebacujem se na ozbiljnije.

Enid Blyton – Pet prijatelja

Jedno dosadno dječje nedjeljno popodne izraslo je u gutanju cijele serije romana o avanturama dvije djevojčice, dva dječaka i jednog psa. I od te nedjelje sam se počela okruživati knjigama, prvo privatno, a kasnije i poslovno.

Malo Lovrak – Družba Pere Kvržice

Najdraža lektira u osnovnoj školi čija je iluzija razbijena u komadiće nakon čitanja u amo reć odrasloj dobi. Mali podsjetnik: Pero i njegova družina odluče u tajnosti obnoviti zadružni mlin, a po završetku politika preuzme zasluge. Nisu sve knjige za čitati bilo kad, ali ova jest. Možda se u novom čitanju za nekoliko godina otkrije opet nešto novo.

Eric Hill – Piko

Iako me na početku osnovne škole trebalo nagovarati da pročitam lektiru, i to su jedva uspijevali, Piko je bila glavna slikovnica koju sam obožavala čitati. Sve do jedne nesretne naprtnjače, koju sam, po bratovim riječima, izgovarala jaaaako smiješno pa sam je trebala ponavljati iznova i iznova. Da pokvarim kraj – žaba je iskočila iz naprtnjače. Naprtnjača.

Oliver Jeffers – Dug put kući

Priča o dječaku koji se avionom spusti na Mjesec pa upozna izvanzemaljca kojem se pokvario leteći tanjur. Slikovnica koja uz prekrasnu priču ima fantastične ilustracije i rado joj se vraćam. Slikovnice bi trebali čitati svi, bez obzira na godine. One zabavljaju, podučavaju, tjeraju na razmišljanje, liječe.

Orkestar priča priču

Posljednje blago na koje sam za nećake u knjižnici naletila. Serijal slikovnica u kojoj su se spojile glazbena, književna i likovna umjetnost, i to na jedan fantastičan način.

Andy Lee – Nemoj otvoriti ovu knjigu!

Kad pročitate ovakav naslov, a dijete ste, imate još nešto dječjeg u sebi ili ste jednostavno malo buntovni, jednostavno morate otvoriti tu knjigu. I pročitat je, bez obzira što na stranicama piše da ih ne okrećete. Ustvari, čitajte nešto drugo.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE