Svjetionik Daksa na istoimenom otoku koji se nalazi na samom ulasku u dubrovačku luku Gruž, napokon je u potpunosti obnovljen. Zgrada svjetionika izgrađena je 1872. godine i kontinuirano je služila svojoj svrsi čitavo jedno stoljeće, kad je napuštena i sljedećih 50-ak godina u potpunosti devastirana.
– Radovi obnove svjetionika „Otočić Daksa“ uspješno su privedeni kraju, a svečano otvaranje svjetionika uslijedit će u narednih nekoliko mjeseci – kazao je za Morski HR rukovoditelj Sektora sigurnosti plovidbe u Plovputu Split, Ivan Karin.
Pretvorit će se u muzej svjetioničarstva
– Svjetionik „Daksa“, kao i većina drugih svjetionika predstavlja kulturno dobro, pa se njihova obnova izvodi striktnim zadržavanjem tlocrtnih i visinskih gabarita svjetioničarske zgrade, poštujući obilježja gradnje i oblikovanja. Nakon obnove u ovom svjetioniku predviđeno je uređenje izložbenog prostora u kojem bi se, među ostalim, prezentirao izgled svjetionika kroz povijest, kao i život svjetioničara na istočnoj obali Jadrana – kazao je Karin.
Daksa je najmanji otočić iz skupine dubrovačkih Elafita. Površine je 5 ha, najviša točka je 24 metra, a svjetionik se nalazi na sjeverozapadnom rtu otoka.
Stoljećima je bio okupljalište religioznih ljudi i redovnika iz cijele Europe koji su boravili u samostanu na Daksi, što ga je dao sagraditi Sabo Getaldić 1281. godine. Mir i tišina su odgovarali franjevcima koji su tu živjeli do dolaska Napoleonove vojske 1806. godine. Danas su od ovog samostana ostale samo ruševine. Uz samostan se nalazila crkvica Svetog Sabina, četverokatna kula koja je služila kao utvrda i zvonik.
Daksa je poznata, na žalost, i po tragediji u kojoj je nakon oslobođenja Dubrovnika od strane partizanskih postrojbi u listopadu 1944. od strane nepoznatih počinitelja pogubljeno 45 građana Dubrovnika.
izvor: morski.hr