15.8 C
Dubrovnik
Subota, 19 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiMost za znanost u Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik

Most za znanost u Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik

U Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik i ove godine je realiziran edukativni program Most za znanost. Autorice i voditeljice programa su Matea Martinović, viša kustosica i dr.sc. Jadranka Sulić Šprem, muzejska savjetnica, a u programu su sudjelovali učenici Gimnazije Dubrovnik i Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Bošković u pratnji profesorica Maje Sambrailo Ivanković i Bojane Hrstić.

Program je započeo posjetom Laboratoriju za marikulturu Bistrina gdje su učenici osim obilaska mrijestilišta kamenica sudjelovali u radionici Ekologija uzgajanih školjkaša. Kroz interaktivne zadatke su naučili više o uvjetima mriješćenja, načinu prehrane uzgajanih i obraštajnih organizama te ekologiji Malostonskog zaljeva. Radionicu je vodio izv.prof.dr.sc. Kruno Bonačić sa Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku.

U ovogodišnji program uključila se i doc. dr.sc. Antonija Perović, voditeljica Medicinsko-biokemijskog laboratorija Ustanove Glavić te je održala dvije radionice Stanice u krvi. Učenici su se upoznali s vrstama stanica u krvi, procesom njihovog stvaranja i ulogom u ljudskom organizmu, procesom centrifugiranja i određivanja broja stanica. Samostalno su izrađivali preparate krvi za mikroskopski pregled krvnih stanica, a zatim su koristeći mikroskop naučili razlikovati različite vrste stanica u krvi.

Program se nastavio radionicama održanim u prostorijama Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik gdje je Zoran Vrsaljko, dipl.sanit.ing. sa Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije održao dvije radionice Tko to zuji u DNŽ? Učenici su se upoznali s metodologijom monitoringa invazivnih vrsta komaraca, alatima koji se koriste za uzorkovanje pojedinih razvojnih stadija, identifikacijom vrsta i mjerama prevencije, kontrole i suzbijanja. Pod lupom su promatrali uzorke svih razvojnih stadija: jajašaca, ličinki, kukuljica te adultnih primjeraka.

S entomološkim radionicama nastavila je viša kustosica Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik Matea Martinović koja je održala dvije radionice o leptirima, Heterocera i Rhopalocera. Učenici su se upoznali sa životnim ciklusom noćnih i danjih leptira, anatomijom, kamuflažom i mimikrijom, građom krila, tipovima prehrane u adultnom i larvalnom stadiju te ulogom biljke hraniteljice. Savladali su vještinu prepariranja leptira uz pomoć raspela i entomoloških iglica te se upoznali s cjelokupnim procesom nastanka entomološke zbirke, počevši od terenskog istraživanja i prikupljanja materijala, znanstvene i stručne obrade, prepariranja te konzervacije.

Ihtiološke radionice Probavni sustav riba i Razmnožavanje riba održala je dr.sc. Jadranka Sulić Šprem, muzejska savjetnica. Tijekom radionica učenici su koristeći svježe primjerke jadranske ihtiofaune usvojili vještinu seciranja pri čemu su promatrali probavnu cijev i probavne žlijezde, saznali su više o dobro razvijenom želudcu kod grabežljivih riba te prisutnosti piloričkih nastavaka kod određenih vrsta. Upoznali su se i s građom reproduktivnog sustava, određivali spol promatranjem gonada, a razvojne stadije oocita pratili su na histološkim preparatima.

Vrijedi istaknuti da su autorice programa Sulić Šprem i Martinović dobitnice godišnje nagrade Hrvatskog muzejskog društva za 2023. godinu za izuzetna ostvarenja u muzejskoj struci u kategoriji za realizirani pedagoško – edukacijski program Most za znanost.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE