18.8 C
Dubrovnik
Petak, 20 rujna, 2024
NaslovnicaVijestiMinistar turizma: Dubrovnik se transformira u cjelogodišnju turističku destinaciju

Ministar turizma: Dubrovnik se transformira u cjelogodišnju turističku destinaciju

Ministar turizma i sporta Republike Hrvatske Tonči Glavina, župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić i gradonačelnik Mato Franković sastali su se danas u Dubrovniku s dionicima iz sektora turizma i ugostiteljstva na temu nastavka u unapređenja kvalitetna suradnje kao i aktivnosti na području naše županije, a koje se tiču najintenzivnijeg dijela turističke godine. Ovom je prilikom ministar turizma komentirao obnovu Kupara, projekt Tri sestrice, nedostatak radne snage, ali i mogućnost zabrane iznajmljivanja apartmana u stambenima zgradama.

“Ova sektorski sastanak je jako bitan po pitanju svih aktualnih tema. Danas ćemo razgovarati o daljnjoj implementaciji Zakon o turizma sa pripadajućim pravilnicima, kao i o svemu što radimo kako na nacionalnoj tako i na lokalnim razinama po pitanju stvaranja održivih turističkih destinacija. Moram iskoristiti priliku i pohvaliti i Grad i Županiju na svim programima koje provode, a s novim alatima koje im stavljamo na raspolaganja i određenim potezima koje ćemo vući na nacionalnoj razini ćemo značajno pomoći kako bi naše najpopularnije destinacije bile što održivije i kako bi odnos kvalitete života u odnosu na turizam bio što kvalitetniji“, kazao je uvodno ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

„Drago mi je da je ministar danas u Dubrovniku. Imali smo već dva sastanka, a danas ćemo održati sastanak sa svim dionicima u turizmu, koji sudjeluju u kvaliteti i kreiranju turističkog proizvoda. Razgovarali smo o stanju turističke sezone. Veoma smo zadovoljni rezultatima do današnjeg dana. Imamo 9 posto više dolazaka i 11 posto više noćenja. Bili bismo zadovoljni da su te brojke i manje. Morat ćemo se naučiti da te brojke neće moći rasti iz godine u godine. Kvaliteta i zarada su sve važniji, a onda i da omogućimo svim našim građanima da dođu i uživaju u našem moru. Govorili smo o brojnim ulaganjima. Jedno od tih je i ulaganje u Specijalnu bolnicu Kalos, za koju je ministarstvo dalo svoj doprinos i pomoglo da prođe na natječaju za EU sredstva, kao i o drugim investicijama poput onih u Kupare, Plat, Belveder, resortu i marini u Cavtatu, Tri sestrice. U svim tim našim nastojanjima da se razvijamo moramo paziti da razvijamo ravnomjerno i održivo“, kazao je župan Dobroslavić.

Gradonačelnik Franković kazao je kako grad bilježi uspješnu turističku sezonu te da je ona krenula već u ožujku.

„Pokazalo se ispravnim jačati pred i posezonu, kao i stabilno održavanje sredine sezone. Lagano se okrećemo prema posezonu. Brojke koje nas čekaju će biti jednako dobre i kvalitetne, a onda se okrećemo zimi. Ove godine ćemo imati zimski turizam. Imat ćemo brojne međunarodne linije, što je bitno za Dubrovnik kao avio destinaciju, uz trajnu posvećenost održivosti. Župan je istaknuo, brojanje dolazaka noćenja i konstantni rast, te brojke ne mogu prikazivati održivost destinacije. Moramo se okrenuti brojanju kvalitete pružene usluge i financijskom dosegu turističke sezone. Svjesni smo svih izazova koje imamo i potreba za pojedinim zakonskim izmjenama po pitanju daljnjeg uvođenja održivog turizma, ne samo u Dubrovniku nego u cijeloj Hrvatskoj. Broj apartmana raste, smanjuje se kvaliteta života, mladi ostaju bez prilike za stan zbog kratkoročnog najma i to je nešto što se u budućnosti mora promijeniti. Bitno je ne samo za pružanje kvalitetne usluge u turizmu, ne samo za plansko planiranje razvoja turizma, već i za opstanak ljudi u turističkim gradovima. Vjerujem da će ministar, koji je u dva mandata obnašao funkciju državnog tajnika, pronaći odgovore na sve ono što je bitno. Moramo biti brzi i svjesni činjenice da se u svijetu stvari dramatično mijenjaju. Imamo već prosvjede u Barceloni i diljem svijeta. Svi žele održivost i kvalitetu života, uz poštivanje glavne gospodarske grane“, kazao je Franković.

Novinari su ministra Glavinu pitali hoće li se zabraniti iznajmljivanje apartmana u stambenim zgradama.

„Kontinuirano razgovaramo o toj temi. Svjesni smo da određene korake moramo povlačiti s nacionalne razine. U ovom trenutku po tom pitanju vodimo višeresorne razgovore. Svjesni smo situacije. To je definitivno jedan od najvećih izazova i tema koje naše građane najviše dira, a to je bilo dokazano i u ovoj izbornoj kampanji. Priuštio stanovanje je naš prioritet. Zadatak nam je s turizmom našim građanima povećamo, a ne smanjimo kvalitetu života. Kategorizacija apartmana u stambenim zgrada ima određene negativne utjecaje po tom pitanju. Imamo dva potencijalna načina rješavanja tog problema. Jedan je novi zakon o turizmu i pravilnici koji će brzo stupiti na snagu. A drugi je da taj problem rješavamo i horizontalnim mjerama. Na tome itekako radimo i konzultiramo se i ovi sastanci danas pridonose tome. Bitno je da sve dionike osvijestimo o našim problemima, a kvalitetna rješenja ćemo sigurno brzo imati“, kazao je ministar.

Novinare je zanimalo kako najave realizacija novih projekata, poput projekta Tri sestrice, i održivi turizam idu zajedno.

„Što se tiče razvojnih projekata na regionalnoj i lokalnoj razini bitno je da su projekti uklopljeni u razvojne planove pojedine destinacije. Vjerujemo da jedan veliki turistički kompleks takvog tipa, ako se realizira na temelju onoga što sam imao prilike vidjeti, može samo stvoriti dodatnu vrijednost, jer doprinosi i turističkoj politici koja je ovdje već definirana, a to je turizma visoke i više kategorije, koji generira dolaske i boravke tijekom cijele godine te daje jednu posebnu novu vrijednost. Nama u Hrvatskoj nedostaje takvih velikih, složenih zahvata u prostoru koji mogu biti jedinstveni. Dobro je da se to odvija na prostoru koji je u potpunosti nerazvijen, čime se ne ugrožava kvaliteta života. Dobro je i što nije u centru grada, nego je izmješten i komunikacijski dobro povezan“, kazao je ministar Glavina, a novinari su ga potom pitali ne bi li se onda trebalo prvo poticati projekte poput Kupara ili Belvedera.

„Inicirali smo sastanak s investitorima u Kupare prošlog tjedna. Po onome što mi je prezentirano, jako sam optimističan. Investitor je pred ishođenjem lokacijske dozvole. Trenutno se bavi pitanje studije utjecaja na okoliš. Završena su sva arhitektonska rješenja, a čim investitor ishodi lokacijsku dozvolu može započeti s rušenjem. Po onome što mi je rečeno, ti bi radovi trebalo započeti krajem ove ili početkom iduće godine“, otkrio je ministar.

S obzirom na veliki broj hotela u stranom vlasništvu novinare je zanimalo s kim ministarstvo komunicira, vlasnicima ili lokalnim upravama, a pri kreiranju širih strategija.

„Mi komuniciramo sa svi dionicima u turizmu. Najodgovornija je regionalna, odnosno lokalna samouprava koja definira svojim prostornim i turističkim planovima taj dio. Mi kao ministarstvo dolazimo na samom kraju u vidu kategorizacije. Najbitnije je da komuniciramo sa svima, vlasnicima, investitorima, menadžmentom, hotelskim kućama. Mislim da Dubrovnik, iako ima veliki dio kapaciteta u privatnom smještaju, ima i značajnu stratešku prednost u vidu transformacije u cjelogodišnju turističku destinaciju jer ima oko 12 tisuća ležajeva u hotelskom smještaju visoke i više dodatne vrijednosti. Rezultati za prvih šest mjeseci ove godine, a Dubrovačko-neretvanska županija i Grad Dubrovnik su šampioni turističke predsezone s rastom, isto kao i Zračna luka Ruđer Bošković s povećanje od 20 posto u prvih šest mjeseci, govore da se Dubrovnik transformira u cjelogodišnju turističku destinaciju. Bez organiziranog turizma, bez hotelskih lanaca toga nema“, kazao je ministar.

Novinare je zanimalo i je li sektor nautičkog turizma podbacio.

„Imamo određene limite, odnosno nosive kapacitete po pitanju rada marina i broja vezova. Oni su u potpunosti popunjeni. Što se tiče mogućnosti prihvata naših luka, mi nemamo nikakav prostor za rast. Postavlja se pitanje bi taj rast bio dobrodošao. Kad sada pogledate situaciju na moru, dojam je da smo pri vrhu prihvatnih kapaciteta. Naša nautička ponuda prolazi kroz transformaciju. Svake godine se ljestvica podiže. To što imamo manje fizičke brojke može biti jako dobro“, kazao je ministar.

Novinare je zanimalo i hoće li strana radna snaga utjecati na kvalitetu usluge.

„To je jedan od najvećih izazova koji je pred nama. Prije se prostor doživljavao kao jedan od najvećih ograničavajućih faktora za izgradnju turističkih kapaciteta. Radna snaga postaje jedan od primarnih izazova. To nije samo problem u Hrvatskoj, već u cijeloj Europi. Nažalost, postali smo svi malo sebičniji u razvijenijim zemljama i gdje god se podiže kvaliteta života tu pada natalitet i posljedica toga je potreba za uvozom radne snage. Demografski trendovi su takvi u cijeloj Europi i nećemo tako skoro imati odgovor na to pitanje. Zbog toga je i osnovano ministarstvo demografije. Međutim, izazov je značajan. Radna snaga koja dolazi nije s hrvatskog govornog područja i možda u potpunosti i ne mogu prenijeti emociju jedne mediteranske destinacije. Na tome moramo sustavno raditi i u vidu obrazovanja i podizanja kompetencija, ali i u tom kontekstu sagledati našu budućnosti i postaviti pitanje gdje je granica. Je li dosta? I u mnogim destinacijama je dosta u vidu novih investicija i novih ulaganja. I mi kroz naše strateške dokumente govorimo da je dosta. I ja kao resornih ministar govorim da u ovom srcu sezone ne trebamo tražiti nikakva povećanja, bilo bi dobro da te brojke budu nešto manje. Povećanje da, ali u pred i posezoni i isključivo na kontinentu. Procjena je da ćemo do 2030. godine, ugostiti preko 30 milijuna gostiju. Gdje ćemo mi te goste smjestiti i u kojem periodu? Hoće li oni biti smješteni na kontinentu ili u destinacijama poput Dubrovnika, Splita, koje su na granicama prihvatnog kapaciteta. To je pitanje koje postavljam cijelom našem turističkom sektoru. Vrijeme je da svi skupa pogledamo našu turističku realnosti i našu turističku budućnost i da puno bolje i aktivnije upravljamo onim što imamo i da se transformiramo u destinaciju visoke i više dodane vrijednosti i da taj suživot turizma i lokalnog stanovništva bude zadovoljavajući da svi skupa od toga osjećamo benefite, da ne da naši ljudi smatraju da im turizam stvara problem“, kazao je ministar Glavina te kazao da je Dubrovnik izuzetno bitna turistička destinacija, ali i da je važan kao grad koji implementira održive turističke politike.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE