Kapela Sv. Roka nalazi se u Račevom polju koje u najvećem dijelu pripada stanovnicima Mikulića. Sv. Roko pomagao je ljudima u doba epidemija kuge i kolere pa je bio prepoznat u svom djelovanju kao liječnik-čudotvorac. Stanovnici Mikulića od kad pamćenje služi obilježavaju 16. kolovoza kao ROKA.
Ta obilježavanja su u povijesti bila prilagođavana širim društvenim prilikama. U zadnjih nekoliko godina u organizaciji Udruge građana Dragorađa priređivani su malonogometni turniri koji bi svoju završnicu uz prikladan zabavno gastronomski program imali na ROKA.
Kako do sada tako i ove godine organizator je bila Udruga koju sačinjavaju svi mještani i oni koji se tako osjećaju.
-S obzirom na pandemiju svoj program obilježavanja ove godine željeli smo osmisliti tako da možemo ispoštovati epidemiološke preporuke pa namjerno nismo pozivali veći broj građana na druženje već smo se ograničili na stanovnike Mikulića kao i na sve one koji su tu rođeni odnosno one koji ovdje imaju svoje ishodište – kazali su organizatori.
-S obzirom na činjenicu vrlo nepovoljnog demografskog stanja ovog dijela Konavala nastojali smo ovogodišnji program osmisliti da u njemu mogu sudjelovati građani generacijskog raspona 10-100 godina – dodali su.
-U tom smjeru organizirali smo improvizirane seoske igre tipa gađanje iz fjomba, nabacivanje obruča na kolac te kao krunu večeri inačicu alkarskog natjecanja koje smo preslikali na prilike Starog Rima, a sama alka dobila je konavoske konotacije jer je opsegom bila dvostruko veća od standardne i sastojala se od dva vanjska horizontalno postavljena, polukruga s malim krugom u sredini – objašnjavaju organizatori.
Gađanje u gornji polukrug označava Gornju bandu (1 bod)
donji polukrug Donju bandu (1 bod)
a sredine Po sre´ srijede (3 boda)
-Alka je osmišljena tako da rimska bojna kola vuče, za tu prigodu urešeni Reno 4. Alkar stoji na nogama u bojnim kolima i štapom kojim su se nekad otresali mjenduli, orasi, masline i drugo voće gađa alku. Udarcem u gong (stara felga od kamiona) započinje zalijetanje Renola pri čemu se čuje zvuk fanfara. Nakon što se pogodi meta kola se počinju kretati u nižoj brzini i ponovo dolaze ispred ocjenjivačkog stola dokazujući karakter pogotka. Taj dio vožnje odvija se uz zvuk Radetzky marša. Dolaskom na startnu poziciju slijedeći kopljanik započinje svoj nastup – objašnjavaju “konavosku” alku.
Svaki kopljnik mora imati crveni plašt i klobuk od slame. Natjecanje se odvija u dva pokušaja a najbolji idu u pripetavanje. Pobjednik je onaj koji osvoji najveći broj bodova.
Nagrade su plakete:
Prva fjomba Sv.Roka
Prvi obruč Sv. Roka
Prvo Koplje Sv. Roka + lovorov vijenac
Rekvizite i opremu, hranu i piće donirali su pojedinci, a bojna kola su napravili sami.
Sva organizacija, sa svim onim što ona po sebi nosi, bila je u isključivoj režiji Mikuljana. Ulaz je bio slobodan, a u prigodnu kutiju sudionici i gledatelji su mogli ubaciti svoj prilog.
-Sudeći po pozitivnim komentarima događaj je uspio osvojiti simpatije publike pa, ohrabreni tom činjenicom, za sljedeću godinu namjeravamo organizirati ovakve događaje i za širu publiku i dati ovome dimenziju više – zaključili su organizatori.