Prosinac je napokon tu i sve se vrti oko iščekivanja! Iščekuješ božićno jutro, novogodišnji tulum i prvu čestitku u ponoć, ali jednu stvar ne moraš iščekivati – dobru knjigu. Nakladnička kuća Fraktura pripremila je 12 hit-naslova u kojima možeš uživati svakoga dana, 12 savršenih poklona za pod bor i 12 sjajnih knjiga za svaki mjesec 2025.! Ove zime zablistaj uz najljepše priče!
1. Bruno Šimleša – Kako kreirati najbolju godinu u životu
Nova knjiga Brune Šimleše kroz 52 inspirativne ideje za svaki tjedan u godini pokazuje kako napraviti najbolju godinu u životu za sebe! Idealan poklon, za nas same, i naše bližnje, kako bismo uzeli trenutak za sebe, i bili sretniji!
2. Marina Vujčić – 365 rečenica
Kada bi svaki dan u godini morala ispratiti samo jednom rečenicom, koja bi to rečenica bila? I bi li se, među tih tristo šezdeset i pet rečenica, našla i ona prava, jedina, najvažnija, ona oko koje ostale tristo šezdeset i četiri samo statiraju? No, ako takve rečenice i ne bude, uz 365 rečenica jedna od naših najvažnijih spisateljica Marine Vujčić, autorice maestralne Sigurne kuće, svjedočit ćeš jednoj neobičnoj rečeničnoj godini kakvu nikad ranije nisi proživjela!
3. Lemony Snicket – Poguban početak(prev. Anda Bukvić Pažin)
Upoznaj Violet, Klausa i Sunny Baudelaire, troje neobične i nadarene djece kojima se svijet sruši nakon gubitka roditelja u strašnom požaru. Kada odu živjeti kod grofa Olafa – daljnjeg rođaka jeziva izgleda, koji ih zlostavlja i prijeti oduzeti njihovo nasljedstvo – Baudelaireovi shvaćaju da najgore tek slijedi. U Pogubnu početku troje se djece suočava s pohlepnim i ogavnim zlotvorom, odjećom od koje ih sve svrbi, kobnim požarom, zavjerom da im ukradu bogatstvo i hladnom kašom za doručak.
Svih trinaest knjiga iz serijala Niz nesretnih događaja imat ćeš prilike čitati u Bodonijevom izdanju, a sjajnu seriju snimljenu prema knjigama pronađi na najvećoj streaming platformi Netflix!
4. Lucija Tunković – Pupčana vrpca
Kozmopolitski, romantični, boemski Pariz glavnoj junakinji romana okidač je da uroni u povijest svoje obitelji, u odrastanje i duboko problematičan odnos s majkom i nedavno preminulim ocem. Lucija Tunković izbrušenim stilom i odličnim pripovjedačkim glasom postaje autorica generacije koja nam donosi sve strahove, nadanja, sreće i nesreće onih rođenih u ratu, odrastalih u tranziciji i posttranziciji, milenijalaca raspolućenih između svjetova svojih roditelja i vlastitih, koje ne uspijevaju sagraditi jer im se naočigled urušavaju. Pupčana vrpca moćna je, originalna proza o potrebi da se prekine toksična veza s prošlošću, što je moguće jedino ako se istinski suočimo s njom.
5. Alex Ahndoril – Pronaći ću ključ(prev. Lana Momirski)
Privatnoj detektivki Juliji Stark nenajavljeno na vrata dolazi vlasnik jedne od najuspješnijih švedskih obiteljskih tvrtki i pokazuje joj šokantnu fotografiju na svom mobitelu. Želi da mu Julia pomogne saznati je li počinio ubojstvo.
Julia Stark upomoć poziva bivšega supruga, policajca Sidneyja Mendelsona, i njih dvoje odlaze na raskošno imanje usred šume te s osebujnim članovima obitelji pokušavaju razriješiti misterij fotografije i trupla kojeg nema.
Pronaći ću ključ prvi je u novom nizu krimića Alexandre Coelho Ahndoril i Alexandera Ahndorila, autora Larsa Keplera, ovoga puta pod imenom Alex Ahndoril. Nevjerojatno napeta i nepredvidiva potraga, briljantna kriminalistička slagalica i novi svjetski bestseler!
6. Demián Bucay – Priručnik za život u paru(prev. Ela Varošanec Krsnik)
Demiána Bucaya upoznali smo u naslovu O roditeljima i djeci, napisanom u suautorstvu s ocem Jorgeom Bucayem, jednim od najpoznatijih svjetskih psihoterapeuta i pisaca, a 2023., u organizaciji nakladničke kuće Fraktura, održali su predavanjeu Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. U Priručniku za život u paru Demián Bucay progovara o problemima koji pogađaju današnje parove: od nevjere i ljubomore, problema u seksualnim odnosima, pa sve do načina na koje provodimo zajedničko vrijeme i rješavamo nesuglasice. Kroz puteve i stranputice ljubavi uvijek se iznova vraćamo vječnom i zastrašujućem pitanju: “Što smo to nas dvoje; jesmo li u vezi, jesmo li ljubavnici, što smo?”
Bez obzira na to jesi li single, na početku ili usred zajedničkog putovanja, neka ti Priručnik za život u paru Demiána Bucaya bude pri ruci – jer su osobni rast i rast u ljubavi cjeloživotni posao!
7. Vlaho Bogišić – Rječnik zaljubljenika u Konavle
Konavle, magični prostor u kojem je sve moguće, “nad kojim bdiju krilati zmajevi i bijele vile”, čeka te u maestralnom rječniku-mozaiku pisca i leksikografa Vlaha Bogišića Rječnik zaljubljenika u Konavle! Sastavljen od stakalaca u kojima se zrcali svijet nevjerojatne ljepote i životne snage, ali i bremenite težine i tragike, karakterističnih za život na granici, Rječnik zaljubljenika u Konavle otkriva mjesto koje naseljavaju znameniti i manje znameniti junaci – Kadmo, Harmonija, Frano Supilo, Baltazar Bogišić, Nino Obradović, Tereza Kesovija i brojni drugi. Utemeljen na autorovu velikom enciklopedijskom, kulturnom i osobnom iskustvu, s literarnim pomakom, novi naslov Vlaha Bogišića na nezaboravan način oslikava konavosku inzularnu školjku. “Sve u Konavlima počinje u priči, a kako završava, do onoga je tko pripovijeda ili priču prati.”
8. Sally Rooney – Intermezzo(prev. Patricija Horvat)
Sally Rooney svjetsku slavu stekla je romanom prvijencem Razgovori s prijateljimakoji danas uživa kultni status, a zahvaljujući kojem je proglašena najboljim mladim piscem prema izboru The Sunday Timesa 2018. godine. Drugi roman Normalni ljudi osigurao joj je milijune prodanih primjeraka, te je ekraniziran u jednu od najpopularnijih BBC-jevih miniserija, koju smo obožavali bingeati za vrijeme pandemije. Četvrti roman Intermezzo – nazvan prema šahovskom potezu koji od protivnika zahtijeva brzu reakciju, neće ti dati da predahneš. Od prvog susreta s braćom Koubek – karizmatičnim i samosvjesnim odvjetnikom Peterom u ranim tridesetima i deset godina mlađim, povučenim šahistom Ivanom – koje ponovno zbližava vijest o očevoj smrti, Intermezzo ispisuje uzbudljivu, uznemirujuću i utješnu priču o potezima koje moramo povući kako bismo istinski voljeli i preboljeli.
9. Natsuko Imamura – Žena u ljubičastoj suknji(prev. Vojo Šindolić)
Netko prati Ženu u ljubičastoj suknji, uvijek joj je za petama. Promatra što jede, s kim razgovara, zna gdje živi, u koje busove kada ulazi. Dok ona pokušava pronaći svoje mjesto u velegradu gdje ne poznaje nikoga, osoba iz sjene, Žena u žutoj vesti, potajice manipulira njezinim životom. Nevidljiva veza između njih postaje sve napetija, do trenutka kada se susretnu na istom radnom mjestu – kao hotelske sobarice.
Natsuko Imamura u uznemirujućem i napetom romanu Žena u ljubičastoj suknji kirurški precizno prikazuje ozbiljne bolesti današnjeg društva: samoću, socijalnu isključenost i eksploataciju, koje izrastaju iz mračne, kafkijanske atmosfere.
10. Juan Gómez-Jurado – Bijeli kralj(prev. Ivana Jandras Szekeres)
“Nadam se da me nisi zaboravila. Hoćemo li igrati?”
Kada Antonia Scott primi ovu poruku, nakon što je njezin partner Jon Gutiérrez otet u središtu Madrida, dobro zna tko ju je poslao. Zna i to da je ovog protivnika gotovo nemoguće pobijediti. Bijeli Kralj već joj je oduzeo muškarca kojega je voljela, a sada dolazi po ostalo. Ne trebaš biti najinteligentnija žena na svijetu da bi znala: ako izgubiš ovu partiju, izgubila si sve. Nakon svjetskih hitova Crvena kraljica (2023.) i Crna Vučica (2024.) koji su osvojili domaću publiku, u prijevodu Ivane Jandras Szekeres, Bijeli kralj Juana Gómez-Jurada još je jedno blago od trilera: nikad zlosutnija, nikad opasnija, nikad s tolikim ulogom – posljednja utrka Antonije Scott s vremenom.
11. Karina Schaapman – Božićna tražilica(prev. Josipa Dvoraček Užarević)
Vrijeme je Božića – pečemo kolače, ukrašavamo kuću, kitimo božićno drvce, veselo očekujemo poklone.
Zajedno sa Samom i Julijom potraži sve najsitnije detalje Kuće mišića. Zaviri u trgovine, radionice, dnevne boravke, dječje sobe, kuhinje i vanjske prostore i otkrij svakakve sitnice, ali samo ako dobro gledaš!
Možeš li pronaći božićne kuglice, drvca, kape, božićne kolačiće i još mnoštvo sitnica koje vesele i tebe i Sama i Juliju?
12. Blagdanski keksi (prev. Lara Hölbling Matković)
Što bi blagdansko doba bilo bez keksa i zanosnog mirisa vanilije, cimeta i medenjaka u kući? U ovoj knjizi nismo samo naveli najomiljenijih 25 klasičnih recepata s naših područja nego skupili i neke nove inspiracije. Tako ćeš ovdje naći kekse u trendu, recepte za zajedničko pečenje s djecom, ali i poticaje za darove iz kućne radinosti, kojima možeš prirediti veselje drugima. Recepti za božićne kolače, torte i voćne kruhove divno zaokružuju ovu knjigu.
Svi su recepti u knjizi opremljeni fotografijom. Već će te i sâmo listanje uvesti u blagdansko raspoloženje. Naravno da su svi recepti jednostavno opisani i višekratno iskušani, pa jamčimo da će i kod kuće uspjeti.
Dozvoli da te nadahnemo i uživaj u blagdanskom vremenu – najprije pri pečenju a onda i pri grickanju i druženju s najdražima!
Ako ne možeš odoljeti klasicima, evo još četiri sjajna naslova nakladničke kuće Bodoni!
Thom Jones – Noćni vlak (prev. Patricija Horvat)
Thomove su rečenice praskave i jasne. Njima je stvorio priče i mjesta na koja ni ne pomišljaš otići, s ljudima za koje ni ne znaš da ih možeš prepoznati, pa čak i zavoljeti. Široki, neukrotivi, bolni, melankolični raspon talenta rastvorit će ti se pred očima u dvadeset šest priča koje sadržava Noćni vlak. Ukrcaj se i uživaj.
Pedro Lemebel – Moj nježni toreadore (prev. Boris Dumančić)
Pedro Lemebel bio je takva divlja aktivistička zvijer koja je stvar pomicala naprijed u društvu punom nejednakosti kao što je čileansko, obilježeno klasnim predrasudama i konzervativnim moralom. Simboličke, materijalne, seksualne i političke granice koje obilježavaju njegovu životnu putanju čine ga usporedivim s Robertom Bolañom, koji nam je posredno i omogućio da upoznamo Lemebela. S romanom Moj nježni toreadore upisuje se u homoseksualnu povijest čileanske književne tradicije. Ne propusti!
Virginia Woolf – Dnevnik spisateljice (prev. Anda Bukvić Pažin)
Dnevnički zapisi Virginije Woolf u ovoj knjizi nastajali su od 1918. do 1941., no nevjerojatno su aktualni. I ne moraju se čitati po redu – ali svaka stranica sadržava misli kojima ćeš nahraniti vlastiti intelekt i kreativnost. Svakako se treba složiti s teoretičarkom i kritičarkom Natašom Govedić, koja je u pogovoru napisala: “Ako želite znati kako funkcionira književnost iznutra, pročitajte Dnevnik spisateljice. Ako želite učiti o stilovima proze i stilovima kritike, čitajte nekoliko puta Dnevnik spisateljice. Virginia Woolf dala je sve od sebe da nam se trajno pridruži u krvotoku slova koji još nazivamo i književnošću.”
Romanom Oficirova kći Milišić je, između ostaloga, Dubrovnik izvukao iz njegovoga dugog neprisustva i nepostojanja u hrvatskoj književnosti, učinivši ga živim i stvarnim. I to ne onaj Dubrovnik koji se gleda samo iz daljine i u koji se spušta s poniznošću sirotinje s druge strane brda, kakav je opisan u Kovačevome velikom romanu Grad u zrcalu, nego Dubrovnik u kojem se živi s mukom, između pripadanja i nepripadanja, i do crne se zemlje, do hladnoga kamena, klanja onima s kojima se u vječnoj mržnji i zavadi.