12.8 C
Dubrovnik
Petak, 11 travnja, 2025
NaslovnicaDupromoMASLINAR: Masline su u Crnoj Gori brale samo žene

MASLINAR: Masline su u Crnoj Gori brale samo žene

Vidjeli smo kako je sad već i znanstveno dokazano da je maslina odavno dio našeg krajolika. Onog morskog, uzmorskog i primorskog. Eto, u novije vrijeme čak i zagorskog, gdje se sve više udomaćuje. Ovo pišem jer sam u literaturi pronašao jedan lijepi rad kolegice Geci o maslinarstvu u Ulcinju. Rad je izuzetno zanimljiv i svakako ga preporučam onima koje tema više zanima….

Ulcinjske priče

Tako imamo sakupljena kazivanja o, kako rekosmo maslinarstvu u Ulcinju u 20. stoljeću. Prvo što se naglašava je to, kako poljoprivredne aktivnosti nakon II. Svjetskog rata, pa tako i maslinarstvo, nisu doživjele kolektivizaciju, nego su nastavile kao privatna obiteljska djelatnost. Recimo, godine 1974. bilo je 1413 kućanstava koja su imala masline. Bitno je naglasiti da se u to vrijeme, pa kako bi rekli, donedavno, radilo o većim, proširenim domaćinstvima gdje su živjele i do tri generacije, a poslove su dogovorno organizirala braća iz istog domaćinstva. Naravno da u svemu tome postoje i nijanse. O raširenosti maslina govori nam i podatak da su neke obitelji imale i do 8 buljuka maslina. Jedan je buljuk 100 korijena maslina. Meni je ovdje zanimljiv ovaj podatak o značenju buljuka. Znači – korijen. Korijen masline je stalan. Samo stablo je podložno promjenama. I sječi, i pomlađivanju i vatri. A korijen je itekako stalniji. Moram priznati da sam ovako nešto prvi put čuo. Kažu da su neki imali i do 1000 korijena maslina, tj. stabala, što je značilo i veliko bogatstvo i dobre prihode.

Kako se čini, cijeli proces oko maslina bio je itekako dobro organiziran. Zapisano je da se prije, znači, kroz 20. stoljeće, puno i intenzivno radilo u maslinicima. Svi su u posao bili uključeni i točno su se znali poslovi svakog člana zajednice. Tako su djeca i žene brali, konzervirali i prodavali masline. Muškarci su se pak bavili radovima u masliniku, nošenjem maslina na preradu, te prodavanjem ulja izvan samog Ulcinja. Sama je berba znala trajati od listopada pa čak do veljače ili ožujka. No, radova je u masliniku bilo tijekom cijele godine. Tako se rezalo, kosilo travu, čak vodilo ovce u maslinik da pasu i gnoje, a svake treće godine su gnojili masline oko stabala. Uz to, radili su i murije, niske kamene suhozide, koji su diljem Mediterana spomenici ljudskom trudu i koji me uvijek i svugdje oduševe jer govore o upornosti i snazi ljudi.

Ulomak iz novog broja časopisa Maslinar br. 79

Prethodni članak
Sljedeći članak

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE