3.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 15 siječnja, 2025
NaslovnicaLifestyleMASLINAR: Kombinacija fungicida i biostimulatora za proljetnu zaštitu masline od bolesti

MASLINAR: Kombinacija fungicida i biostimulatora za proljetnu zaštitu masline od bolesti

Početkom vegetacije važno je odraditi zaštitni tretman protiv najvažnijih bolesti masline; paunovo oko i rak masline. Zbog sve toplijih i vlažnih zima patogeni gotovo cijele godine imaju mogućnosti za razvoj i nove infekcije, stoga su dezinfekcijski tretmani nakon berbe i fungicidni tretmani početkom vegetacije izuzetno važni.

Paunovo oko, bolest uzrokovana fitopatogenom gljivom Spilocea oleagina predstavlja najčešću i najrašireniju gljivičnu bolest masline. Bolest dovodi do ozbiljnih posljedica (otpadanje lišća te fiziološko iscrpljivanje cijele biljke) koje uzrokuju značajan pad prinosa. Micelij gljive obično se razvija ispod kutikule lišća, iako pri jačim infekcijama može biti zaražena peteljka ploda i lista, ali i sam plod. Kada su stabla zaražena, širenje gljive u okolini obično se događa kroz konidije koje se raspršuju kišom ili se prenose pomoću kukaca vektora i vjetra. Zaraze na lišću javljaju se u jesen i u proljeće pa prema tome treba uskladiti i tretmane zaštite. Obzirom da masline preko zime zadržavaju lisnu masu, glavni izvor inokuluma u proljeće je svježa sporulacija s postojećih lezija na lišću. Stoga rano proljetni tretmani na samom početku vegetacije biljke od iznimnog značaja za prevenciju jačih infekcija kasnije.

Bakterijski rak masline, uzrokovan bakterijom Pseudomonas savastanoi pv. savas-tanoi (Pss), ozbiljan je problem maslinika na području Dalmacije i Istre. Pss je bakterija koja obično nastanjuje površinu listova i grana biljke domaćina kao epifit. Međutim, ozbiljna infekcija događa se kada bakterija prelazi u endofitsku fazu životnog ciklusa. Inicijalna infekcija odvija se putem ozljeda (mehaničkih oštećenja) nakon berbe i rezidbe u jesen, ali ozljede mogu biti posljedica i ekstremnih vremenskih uvjeta, štetnika i drugih bolesti kao što je paunovo oko. Ulaskom patogena u biljno tkivo formiraju se tumoraste izrasline koje se uglavnom formiraju na deblu i granama, iako se nekad javljaju i na listovima i plodovima. Patogen djeluje na hormone rasta (auksine i citokinine) što dovodi do nekontrolirane diobe stanica te može značajno utjecati na pad prinosa i kvalitetu ulja. Pss se također može širiti sistemično unutar biljnog tkiva, što zahtijeva posebne mjere opreza, poput uzimanja reznica isključivo sa zdravih stabala za sadnju. Patogenu odgovaraju specifični klimatski uvjeti karakteristični za naše obalno područje na kojem pričinjava štetu na različitim sortama masline. Stoga je zaštita od raka masline od ključnog značaja i treba početi već u jesenskom periodu ili najkasnije s ranoproljetnim fungicidnim zaštitama.

Za prevenciju jačih infekcija preporuka je odmah krajem veljače odraditi zaštitu bakrenim pripravcima u kombinaciji s folijarnim gnojivima s biostimulativnim djelovanjem. Za tu namjenu preporučujemo kombinaciju pripravka na bazi 37 % bakrenog oksiklorida NORAM WG u dozi 50 g na 10 l uz dodatak folijarnog biostimulativnog gnojiva TORA BLUE u dozi 25 ml na 10 l vode. U ekološkim maslinicima prepručujemo kombinirati pripravak NEORAM WG u dozi 50 g na 10 l vode s folijarnim biostimulativnim gnojivom TORA COMBI MAX u dozi 10 g na 10 l vode.

Za proljetni tretman, odmah početkom vegetacije prepručujemo fungicidni pripravak DECIBEL MAX u dozi 0,03%, odnosno 3 g na 10 l vode. DECIBEL MAX dokazano štiti maslinu od paunovog oka, radi se o inovativnoj kombinaciji dvije djelatne tvari krezoksim-metil (250 g/kg) i difenkonazol (125 g/kg). Krezoksim-metil ometa klijanje spora i razvoj micelija, dok difenkonazol djeluje kao pojačani sistemik i zaustavlja širenje patogena provodnim biljnim tkivom. Prepručujemo fungicidnom pripravku dodati TORA BLUE u dozi 25 ml na 10 l vode, radi se o specijalnom biostimulativnom gnojivu izraženog djelovanja na biljne bolesti koje istovremeno potiče rast i razvoj biljke. Kombinacija kompleksnog bakra i fosfita u TORA BLUE proizvodu stimulativno djeluje na proizvodnju zeatina i enzima nitogenaze, rezultat čega je ubrzanje metabolizma biljke i bolja asimilacija dušika. TORA BLUE aktivira i obrambeni sustav biljke (SAR systemic acquired resistance) te na taj način pojačava otpornost biljaka na infekcije.

SREDSTVA ZA ZAŠTITU BILJATORA FOLIJARNA BIOSTIMULATIVNA GNOJIVA
NEORAM WG (d: 0,5 %, 50g / 10 l vode)TORA BLUE (d: 0,25 %, 25 ml / 10 l vode)
DECIBEL MAX (d: 0,03 %, 3g / 10 l vode)TORA COMI MAX (d: 0,1 %, 10 g / 10 l vode

Pave Ninčević, mag.ing.agr.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE