Dotrajala ograda s Boninova na kojoj su brojni zaljubljeni parovi iz svijeta svoju ljubav simbolično zaključavali katancima, našla je odlično mjesto u prostoru TUP-ovog kompleksa.
Iako “katanci ljubavi” imaju i svoje zagovornike i one kojima je to posve budalasto i ekološki neprihvatljivo, nakon najave iz gradske uprave da će se zbog dotrajalosti mijenjati ograda na Boninovu, mnogi su se zapitali što će s njima biti.
I za dijelove ograde je pronađeno odlično mjesto – u kompleksu TUP-a ispod skalina koji vode do Love bara, pa se i u tome, a možda je posve slučajno, može pronaći fina poveznica, osobito za sve one koji će pronaći i ovo mjesto za osvjedočit svoju ljubav.
No, otkud uopće ideja o “ljubavnim lokotima” koji su u cijelom svijetu u jednom trenutku “buknuli”, ponegdje toliko da su počeli predstavljati veliku opasnost.
Dr. Ceri Houlbrook sa Sveučilišta Hertfordshire, arheologinja te stručnjakinja za folklor i povijest je na temu ljubavnih lokota napisala i knjigu ”Unlocking the Love-Lock: The History and Heritage of a Contemporary Custom”, te je za Lonely Planet objasnila kako postoji nešto univerzalno u simbolici ljubavnih lokota – piše putnikofer.
“Lokoti su dizajnirani da budu izdržljivi i postojani, da sigurno drže dvije stvari zajedno, da nešto čuvaju na sigurnom. To se lako prevodi u ritual vezan uz ljubav, predanost i sjećanja“, kaže ona.
Neki početke te priče povezuju s drvenom Kinom, drugi s nesretnom ljubavi u Srbiji u 20. stoljeću. No, Houlbrook tvrdi da dokazi zapravo upućuju na Pečuh u Mađarskoj i da sami počeci trenda nemaju veze s romantikom. Naime, ona tvrdi kako je 1970-ih Sid Vicious iz Sex Pistolsa nosio lokot oko svog vrata, što je onda punk scena prihvatila kao simbol otpora konvenciji te da su se lokoti koji su 1980-ih stavljali na javnu ogradu, kao znak protivljenja sovjetima, zapravo potekli upravo iz te subkulture.
Za skok iz punka u romantiku ‘odgovorna’ je pak talijanska tinejdžerska romantična novela ‘Ho Voglia di Te’ Federica Moccije, u kojoj likovi stavljaju lokot na lampu u Rimu, nedaleko od Milvijskog mosta, a ključ bacaju u rijeku kao znak vječne predanosti. Obožavatelji novele i kasnijeg filma iz 2007. godine počeli su, tvrdi Houlbrook, imitirati tu ljubavnu scenu, a zatim su obožavatelje počeli oponašati turisti. U roku od nekoliko godina, a potpomognuti ‘vjetrom’ društvenih mreža, mostovi diljem svijeta počeli su pucati pod težinom turističke ljubavi – može se pročitati na stranici putni kofer.
Jedan lokot doista nije problem. No, njih mnogo itekako jest. A prvi put je jasno i glasno ta činjenica došla na vidjelo u Parizu gdje su lokoti počeli preuzimati Pont des Arts, pješački most preko rijeke Seine. Prvi su lokoti na most stavljeni 2008. godine, ubrzo su kod mosta dežurali prodavači, a broj lokota na mostu popeo se na njih 700 tisuća teških čak 93 tone! I onda su se 2014. godine dijelovi mosta urušili pod njihovom težinom. Iduće godine vlasti su ih maknule i postavile zaštitu kako bi spriječile njihov povratak – može se pročitati na stranici putnikofer.
Obzirom na očitu potrebu parova da si u život udahnu tračak romantike i na ovakav način, može se očekivati i kako će nova ograda na Boninovu postati mjesto njihovog “zaključavanja ljubavi”, ako se ne stavi oznaka da se zabranjuje.