13.8 C
Dubrovnik
Subota, 5 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaKRŠĆANSKO LICE KULTURE: Izvedba Rossinijeve "Stabat Mater", predavanje o znamenitim Dubrovčanima u...

KRŠĆANSKO LICE KULTURE: Izvedba Rossinijeve “Stabat Mater”, predavanje o znamenitim Dubrovčanima u rimskoj Arkadiji i križni put na Srđ

Korizmenim križnim putem na Srđ ovog vikenda završava manifestacija “Kršćansko lice kulture 2025.” Uz navedeno, do kraja manifestacije održat će se i koncert u crkvi Male braće, te predavanje o znamenitim Dubrovčanima u rimskoj arkadiji.

U petak 4. travnja u 20 sati u crkvi Male braće u Dubrovniku upriličit će se izvedba Rossinijeve „Stabat Mater“. Nastupit će Dubrovački simfonijski orkestar te Akademski zbor Pro Musica iz Mostara i Zbor Glazbene škole Ivana pl. Zajca iz Mostara. Dirigent je Robert Homen, a solisti sopranistica Nikolina Pinko – Behrends (Švicarska), mezzosopranistica Terezija Kusanović (HNK Split), tenor Josip Švagelj (HNK Zagreb) i bas Luciano Batinić, operni nacionalni prvak (HNK Zagreb).

Stabat Mater, veličanstveno djelo Gioachina Rossinija, izvest će u Dubrovniku nakon izvedbe, dan ranije, u Mostaru, u katedrali Marije Majke Crkve. Naime, dugogodišnja suradnja dubrovačkih simfoničara i zbora iz Mostara iznjedrila je brojne uspješne koncerte i nastavlja se još jednom uspješnom suradnjom u izvedbi veličanstvenog djela Gioachina Rossinija “Stabat Mater”.

Potresan tekst o boli Majke Božje za raspetim Sinom toliko je nadahnuo Rossinija koji je spojio sakralnu uzvišenost i opernu spektakularnost, da danas imamo priliku uživati u impresivnom glazbenom djelu koje ne samo da je remek djelo sakralnoga vokalno-instrumentalnog repertoara, već i glazbene literature uopće.

Realizaciju koncerta pomogli su Grad Dubrovnik, Turistička zajednica grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanska županija.


U subotu 5. travnja u 19.30 sati u dvorani Ivana Pavla II. u bivšem samostanu sv. Klare u Dubrovniku predavanje „Znameniti Dubrovčani u rimskoj Arkadiji“ održat će izv. prof. dr. sc. Irena Bratičević.

Rimska književna akademija Arkadija, osnovana 1690. godine, okupljala je najuglednije ljude od pera iz Italije i inozemstva te je u prva dva stoljeća djelovanja ostvarila snažan utjecaj na europsku književnost i kulturu. Među članovima Arkadije tijekom osamnaestog i devetnaestog stoljeća bilo je tridesetak dubrovačkih književnika, a posebno su se istaknuli oni koji su živjeli u Rimu: Ruđer Bošković, Benedikt Stay, Rajmund Kunić, Bernard Džamanjić i Marko Faustin Galjuf. U predavanju će se pobliže osvijetliti njihovo stvaralaštvo i uloga u okviru Arkadije, a bit će također prikazani u nas dosad nepoznati portreti Kunića, Staya i Džamanjića, osobito vrijedni jer su bili izrađeni prema živom modelu.


Manifestacija “Kršćansko lice kulture 2025.” ove godine će biti zatvorena u nedjelju 6. travnja korizmenim križnim putem padinama Srđa koji će predvoditi dubrovački biskup Roko Glasnović. Pobožnost počinje u 14 sati ispred prve postaje na Srđu.

Molit će se “Križni put hrvatske povijesti“ koji je napisao prof. dr. don Ivan Bodrožić, a vjernici župa Dubrovačkog dekanata 1 i 2 naizmjenično će nositi križ te čitati razmatranja uz pojedinu postaju.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE