6.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiKoliko je razina obrazovanja bitna za pronalazak posla?

Koliko je razina obrazovanja bitna za pronalazak posla?

U suvremenom društvu, obrazovanje se često percipira kao ključ za profesionalni uspjeh, no pitanje koliko ono zaista utječe na pronalazak posla i dalje izaziva rasprave. Kako bismo bolje razumjeli što građani Hrvatske misle o ovoj temi, specijalizirani portal za promociju edukacija EduCentar proveo je anketu s jednostavnim pitanjem: Smatrate li da je razina obrazovanja bitna za pronalazak posla?

Sudjelovalo je više od 6 tisuća ispitanika, a rezultati pokazuju zanimljivu podjelu stavova, od onih koji vjeruju da diploma nije ključna ako osoba posjeduje potrebne vještine i iskustvo, do onih koji drže da su određeni poslovi nezamislivi bez visoke stručne spreme. 

Važno je biti ‘dobar u svom poslu’

Prema rezultatima ankete, 54% ispitanika smatra da smjer i razina obrazovanja nisu ključni čimbenici za pronalazak posla ako je osoba vješta u svom poslu. Ovi ispitanici vjeruju da su “posvećenost, marljivost i praksa” važniji od formalne kvalifikacije, a njihova stajališta najbolje opisuje fraza: “Ne rade diplome, nego ljudi.”

Kao dodatni argument navode da je “pet godina prakse korisnije od pet godina provedenih na fakultetu.” Smatraju da je radno iskustvo dragocjenije od samog obrazovanja, a poslodavci bi trebali procjenjivati ljude po njihovoj učinkovitosti, a ne prema diplomama.

Četvrtina smatra da je diploma bitna u određenim profesijama

Četvrtina ispitanika (25%) ističe kako je diploma važna za zapošljavanje u specifičnim sektorima, poput medicine, znanosti, obrazovanja ili prava. Prema njihovom mišljenju, ova zanimanja zahtijevaju dugogodišnju formalnu edukaciju i ne mogu se uspješno obavljati bez temeljitog znanja i stručne spreme.

Unatoč tome, ispitanici priznaju da “samo teorijsko znanje nije dovoljno bez praktičnog iskustva”, te da je fakultetska diploma u današnje vrijeme često samo “ulaznica u poslovni svijet”. Smatraju kako svakom pojedincu, bez obzira na formalno obrazovanje, treba dati priliku da se dokaže i dodatno razvija unutar radne okoline.

Ključan faktor – potražnja na tržištu rada

Treća skupina, koja čini 21% ispitanika, vjeruje da je smjer obrazovanja bitniji od same razine. Prema njima, trajanje potrage za poslom prvenstveno ovisi o stanju na tržištu rada, tj. o ponudi i potražnji za određenim zanimanjima. Napominju kako je “bitno naći se na pravom mjestu u pravo vrijeme”, a posebno naglašavaju da poslodavci brže zapošljavaju kandidate u zanimanjima gdje postoji veća potražnja, poput kuhara, učitelja, frizera i prodavača.

Ako na tržištu nema dovoljno kvalificiranih radnika u određenim sektorima, šanse za brzim pronalaskom posla su značajno veće, bez obzira na razinu formalne edukacije.

*Podaci su dobiveni putem ankete provedene na portalu EduCentar koja se sastojala od samo jednog pitanja. Zbog jednostavnosti ispunjavanja ankete nisu zabilježeni demografski podaci o ispitanicima tako da se rezultati ne mogu generalizirati, ali su indikativni.
 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE