Na Trgovačkom sudu u Dubrovniku održano je izvještajno ročište u postupku stečaja Dubrovačkih zalazaka sunca d.o.o., bivšeg koncesionara pomorskog dobra uvale Sumratin.
Prema dostupnim podatcima i procjenama, bivši direktor i likvidator Marinko Benić, dvojica zaposlenika i dio potraživanja Porezne uprave namirit će se iz postojećih sredstava. Svi drugi vjerovnici, pa tako i Dubrovačko-neretvanska županija, svoja će potraživanja namiriti, ako se uspije prodati postojeća imovina društva ili će, što je najzanimljivije, ovisiti rezultatu sudskoga spora za nadoknadu ulaganja na koncesijskom području, ovisiti o ishodu sudskog spora protiv Republike Hrvatske, a riječ je o ukupno 14 milijuna eura, koje ulagači potražuju.
Dio potraživanja je i osporen, a među njima je i 1,2 milijuna eura za koncesijsku naknadu za pomorsko dobro, koje potražuje Dubrovačko – neretvanska županija.
Na izvještajnom ročištu utvrđena su ukupna potraživanja u iznosu od 21.226.642,73 eura, među kojima su ona prvog reda u iznosu od 112.145,69 eura.
Prvi red dužnika su: Porezna uprava (43.174,25 eura), Marinko Benić, upravitelj te likvidator tvrtke (59.004,28 eura), koji je prema dostupnim informacijama dao zajam za isplatu plaća radnicima te uz to potražuje i vlastite plaće te zaposlenici Matej Nađ (7.265,63 eura) i Mili Vučković (9.430,76 eura).
Među vjerovnicima drugog isplatnog reda od javnih poduzeća su nabrojani: Grad Dubrovnik (13.171,70 eura), Čistoća ( 5.762,59 eura), HEP ELEKTRA (7.267,34 eura), Vodovod (4.656,66 eura), HRT (286,09 eura) Porezna uprava (51.716,83 eura), HZZ (226,25 eura),HEP-Opskrba (1.273,77 eura) i FINA (1.417,73 eura).
Velik dio potraživanja 2. reda su pozajmice različitih tvrtki koje su imale udjela u vlasništvu poduzeća, ali ima i dosta lokalnih poduzeća, koja su bila jednostavno dobavljači.
Na ročištu su osporena pojedina potraživanja među kojima i 1.235.075,40 eura, koje potražuje DNŽ za koncesijsku naknadu i to iz razloga što se pred Trgovačkim sudom u Dubrovniku vodi spor radi stjecanja bez osnove i ništetnosti ugovora o koncesijama na pomorskom dobru.
Osporeno je i potraživanje odvjetnika Olega Uskokovića, koji potražuje 6,5 milijuna eura povrata pozajmica, a koji je bio jedan od vlasnika ove tvrtke, a ujedno njegovo odvjetničko društvo u stečajnom postupku zastupa veći broj dužnika drugog reda.
Osporeno je i potraživanje Carolyn Marie Alm iz Sjedinjenih američkih država u iznosu od 6 milijuna eura za ulaganja.
Svi oni kojima su osporena dugovanja u roku od 8 dana od pravomoćnosti rješenja mogu pokrenuti postupak radi utvrđenja osnovanosti osporavanja tražbine, u suprotnom će se smatrati da su odustali od prava na vođenje parnice.
Zanimljivo je kako se u dokumentaciji stečajnog postupka procjenjuje da će stečajni dužnik biti u mogućnosti podmiriti troškove stečajnog postupka, kao i vjerovnika prvog stečajnog reda, dok će isplata svih ostalih dugova ovisiti o prodaji imovine i rezultatu sudskoga spora za nadoknadu ulaganja na koncesijskom području, koji se vodi protiv Republike Hrvatske, a riječ je o ukupno 14 milijuna eura, koje ulagači potražuju.
Cjelovito rješenje, objavljeno na Oglasnoj ploči Trgovačkog suda u Dubrovniku pročitajte OVDJE.