Sport nisu samo natjecanja, medalje i veliki sportski klubovi. Sport je zdravlje, prevencija, druženje, socijalizacija, rehabilitacija… Istovremeno, Grad sportski stagnira i, još gore, nazaduje u odnosu na usporedive gradove u Hrvatskoj. Dok je Šibenik proglašen europskim gradom sporta, a drugi gradovi uspješno ugošćuju sportsko rukometno prvenstvo, mi imamo „ovo iza nas“, rečeno je današnjoj konferenciji za novinare koalicije Slobodno.
Tri su ključna problema dubrovačkog sporta, naveli su:
prvo, problem transparentnosti,
drugo, problem stručnog kadra,
i treće, problem infrastrukture.
Transparentnost.
Jedino je transparentni sport – zdravi sport. Zato ćemo pojačati nadzor nad korištenjem gradskog novca koji ide kroz Dubrovački savez sportova za klubove prve i druge kategorije kroz obvezu godišnjeg izvješća sportskih klubova Gradskom vijeću putem aplikacije Transparentno. Moramo znati kako se troše novci poreznih obveznika kako bismo iz godine u godinu unaprjeđivali učinkovitost i pomogli svima onima koji rade kvalitetno i pošteno. To je odgovornost gradske uprave prema građanima, prema sportašima, prema Gradu.
Stručni kadar.
Stručni kadar u sportu je kadar koji brine o našoj djeci, mladosti i profesionalnim sportašima – brinu o stvarnim ljudima sa stvarnim potrebama. Kada govorimo o stručnosti, oslanjamo se na Studiju o sportu u Gradu Dubrovniku, koju je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo još 2019. godine, a prema kojoj 13 posto trenera u Dubrovniku nema nikakvu kvalifikaciju, a dodatnih 42 posto ima tek osnovni tečaj. Dakle, više od polovice trenera nije bilo stručno osposobljeno za ozbiljan, sustavan rad s djecom i sportašima. To nije njihova odgovornost to je odgovornost sustava koji ih nije podržao.

Zato ćemo:
– Manjim klubovima koji nemaju administrativne kapacitete pojednostaviti poslovanje, osigurati pomoć i jasno razdvojene obveze, kako bi se mogli fokusirati na sport.
– Osigurati da gradski novac prati planove, rad i odgovornost.
– Uložiti u sustavno dodatno obrazovanje trenera, koristeći postojeću stavku školovanja unutar DSŠ-a.
Grad mora biti partner. Partner koji traži odgovornost – ali i pruža podršku. Samo tako dubrovački sport može rasti.
Infrastruktura.
Nakon osam godina, od ukupno 11 velikih infrastrukturnih projekata koji su predviđeni Strategijom do 2028. godine, realiziran je samo obnovljeni veslački hangar VK Neptun.
A najavljeni su i:
– bazenski kompleks s otvorenim i zatvorenim bazenima,
– velika trenažno-natjecateljska dvorana za 4000 gledatelja,
– nogometni stadion kapaciteta 4500 gledatelja,
– natkriveni objekt za tenis,
– vanjski tereni za rekreaciju,
– trenažni nogometni teren s atletskom stazom,
– i još niz manjih ulaganja.
Inače, lokalna Pitija, prorok Gradskog vijeća Marko Potrebica lijepo je rekao: “Projekti su mjerljivi i jasno navedeni pa ćemo znati što smo napravili ili nismo.“ Vrlo mjerljivo, ova gradska vlast je napravila malo, premalo, nedostojno grada s velikim proračunom i još veće sportske tradicije.

Ključni projekti sportske infrastrukture:
– Dvije trodijelne školske dvorane: jedna u OŠ Ivana Gundulića, gdje projekt već postoji, i nova dvorana u Kavi uz OŠ Lapad.
– Natkriveni teniski tereni i teniska dvorana
– Odbojkaški teren na pijesku – plaža Sumratin
– Atletska staza i nogometni teren na glavici Babin Kuka
– Nogometni park na stadionu Lapad
– Novi nogometni stadion s popratnim sadržajima, poslovnim prostorima i shopping centrom – na periferiji grada
– Karting staza
– Dugoročno – velika polivalentna dvorana u Gospinom polju
Trodjelno rješenje i konkretan plan:
Prvo – atletska staza i nogometni teren na Babinu Kuku.
Drugo – nogometni park na stadionu Lapad, s malim terenima, zelenilom, prostorom za druženje, rekreaciju i nogometnu akademiju.
Treće – veliki stadion, po svim standardima, u partnerstvu s investitorom, na jednoj od lokacija na periferiji: Pobrežje, Komolac ili Srđ u dogovoru s građanima i strukom.
Dubrovački sport treba transparentan rad te sustav koji ima viziju i pruža adekvatnu podršku. Želimo sport koji je javan, pošten, uključiv i dostupan svima.

Marko Giljača: Vrijeme je da pokrenemo realizaciju Arene Dubrovnik
Vrijeme je da se grad pokrene u realizaciju ovog projekta, ali ne kroz partikularni interes pojedinaca, već širim pogledom na problem. Imamo nogometni stadion na Lapadu gdje zemljište ima zadanu svrhu, imamo potrebu za novim nogometnim stadionom koji ne može stati na tu lokaciju, niti nam treba dodatni priljev gužvi zbog eventualnog shoping centra, a trebamo i kvalitetnu atletsku stazu! – naglasio je kandidat za župana koalicije Slobodno Marko Giljača
Prijedlog novog stadiona koji bi se izmjestio izvan grada moguć je kroz izmjene i dopune prostorno planske dokumentacije.
Nju vidimo na potezu od Pobrežja prema Osojniku, zbog blizine budućeg spoja na autocestu, blizine mosta i budućeg Park’n’Rida, čime će biti osigurana i autobusna povezanost. Tada ima smisla tražiti investitora koji će kroz model javno – privatnog partnerstva graditi kombinaciju poslovnog i stadiona, kao i urbanistički osmišljenog novog stambenog naselja sa svim potrebnim javnim sadržajima. – ističe Giljača
A što sa “starim” stadionom?
Kako bi se zadržala funkcija iz darovnice, na mjestu današnjeg lapadskog stadiona, nakon izgradnje novog, želimo izgraditi i ureditti „Nogometni park“.
On će biti kombinacija nekoliko manjih terena za trening mlađih kategorija u kroz nogometne škole, mjesta za rekreaciju i druženje, zadržavajući zelenilo i prirodno okruženje.
Ovo su naše ideje prema kojima bi buduća gradska uprava radila u kontinuitetu s realnim mogućnostima realizacije za 5-8 godina!
Gospođa Obradović bi se trebala ponašati ko ozbiljna osoba a ne glumatat ko na izboru za mis.