16.8 C
Dubrovnik
Petak, 22 studenoga, 2024
NaslovnicaNaša čeljadKnjige po izboruKnjige "s komonćina" učiteljice Đurđice Bender

Knjige “s komonćina” učiteljice Đurđice Bender

Jako volim čitati, pogotovo ljeti, za vrijeme godišnjeg odmora kada sam kod mame na Pelješcu, gdje imam svoj mirni kutak za čitanje. Čitam naravno i tijekom godine. Obično na komonćinu imam nekoliko „započetih“ knjiga koje čitam ovisno o raspoloženju. Obično je barem jedna od njih „ozbiljna“ ili duhovna, druga povijesna, biografska ili neka stručna literatura, a treća neko lagano štivo uz koje mogu isključiti mozak. Takve knjige iskreno, ne pamtim poslije. Puno je knjiga koje su mi se svidjele, puno ih je i utjecalo na mene u određenom razdoblju života, ali sam svejedno na neke zaboravila ili se ne sjećam naslova, autora, nego samo sadržaja. Dubrovačka književnost je za mene posebna kategorija. Tata mi je već u osnovnoj školi stavio u ruke Držićeva, Vojnovićeva i Gundulićeva djela. Naravno da ih tad nisam razumjela ali su bili dio mog odrastanja.

Napisala: Đurđica Bender, učiteljica razredne nastave

  1. Mali princ, Antoine de Saint – Exupery

Knjiga koju sam definitivno najviše puta pročitala i svaki put je drukčije tumačila. Njegovu rečenicu „Djeca trebaju biti strpljiva s odraslima“ sam naravno obožavala kao dijete a sad je naravno tek razumijem. Nedavno sam je ponovo pročitala po ne znam koji put a ono što iz te knjige smatram i svojom nekom vodiljom je: „Oči su slijepe, ono bitno je očima nevidljivo.“ Treba tražiti srcem jer ono najbolje vidi. Uvijek mi je bila i zanimljiva a istinita njegova izjava o ljudima i brojevima, kako sve pamtimo samo po brojevima (vrijednosti, količine).

2. Dnevnik Ane Frank

Prekrasna, topla ali i tužna priča o skrivanju Anne i njene obitelji u skroviištu 2 godine, kao i mnogi Židovi tijekom 2. svjetskog rata. Čitala sam je u ratu, dok smo i sami bili u skloništima te me motivirala da i sama pišem dnevnik.

Dugo me mučilo to što su i ona i sestra nakon toliko skrivanja ipak završile u zatočeništvu. Uspjele preživjeti Auschwitz i na kraju umrle u drugom logoru od tifusa u dobi od 15 i 19 godina.

3. Dobra zemlja, Pearl Buck

Zaljubila sam se u njene knjige još u srednjoj školi jer me zanimala azijska kultura i tradicija koju sam upoznavala kroz njena djela, naravno uz razne ljubavne i dramske zapletei njen sukob sa zapadnom kulturom i običajima zapada. Već tad sam pročitala cijeli njen „crveni komplet“

„Dobra zemlja“ je na mene ostavila najjači dojam a govori o usponu jedne familije od siromaštva i gladi do bogatstva.

4. Mi djeca s kolodvora Zoo, Christiane F.

Christiane F. otvoreno govori o sudbini djece koja se drogiraju, a novac za to zarađuju na kolodvoru Zoo. Potresan roman koji sam samo jednom pročitala ali je tako brutalan da ga se u potpunosti sjećam. Dugo je zbog njega moja želja bila baviti se liječenjem ovisnika. Za takvu djecu se saznaje tek kada ih droga ubije. 

Njenu drugu knjigu ‘Moj drugi život’ nažalost nisam još pročitala.

5. Zbirke pjesama Dragutina Tadijanovića

Obožavam njegove pjesme. Često uzmem pročitati samo jednu ili dvije pjesme iz neke od zbirki. Volim sve njegove pjesme a posebno su mi drage Da sam ja učiteljica, More u meni, Kad me više ne bude, Dugo u noć, Prag djetinjstva…

6. Čiča Tomina koliba, Harriet Beecher Stowe

Tužna, potresna i istinita priča o robu koji je nakon puno godina prodan nemilosrdnom, zločestom gospodaru. Usprkos nasilnoj i nepravednoj odvojenosti od obitelji i strahotama koje je proživio ne gubi vjeru. Ono što me posebno fasciniralo je da je knjigu napisala žena žestoko kritizirajući robovlasništvo u vrijeme kad se to još nisu mnogi usuđivali, izazvala njom revoluciju a sam Lincoln ju je ironično nazvao ženom koja je započela Građanski rat.

7. Peta gora, Paulo Coelho

To je bila prva Coelhova knjiga koju sam pročitala i oduševila me. Temelji se na biblijskoj priči o proroku Iliji koji sazrijeva daleko od doma. Usprkos brojnim kušnjama spoznaje ljubav, vlastitu snagu i vjeru.

8. Danski odgoj djece, Jessica Joelle Alexander i Iben Dissing Sandahl

Uzela sam je pročitati kao stručnu literaturu za rad u školi međutim puno mi je više pomogla kao roditelju u osvještavanju nekih stvari na koje lako zaboravljamo u užurbanoj svakodnevici.  Knjiga je vrlo jednostavno pisana pa onda i lako čitljiva i razumljiva s dosta konkretnih primjera i savjeta. Naglasak je na dječjoj igri i učenju kroz igru te učenju empatije i suosjećanja od vrtićke dobi.

9. Oslobođeni, Neal Lozano

Mislim da je možemo svrstati u biblijske knjige kakvima se vraćamo u nekim teškim razdobljima, prekretnicama ili životnim preispitivanjima. Bavi se zlim duhovima odnosno vodi nas kroz put oslobađanja zlih duhova, grijeha kojima se stalno vraćamo.

10. Zaljubljena peonija, Lisa See

Nije klasično „lagano“ ljubavno štivo kako bi se po naslovu moglo pomisliti. To je ljubavno-povijesni roman s temom istočnjačke kulture što mi se posebno svidjelo. Peonijin život vrlo je različit od života suvremene djevojke: ona živi u odvojenim prostorijama, ima točno određene dužnosti i strogi kodeks ponašanja te povezana stopala, koja su statusni simbol i važan element seksualne privlačnosti. Želja za savršenom ljubavlju ju je na kraju dovela do bolesti i smrti.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE