Sadnja maslina
Planirate li sadnju ili nadosadnju novih maslina sada je vrijeme da se raspitate, naručite i nabavite sadnice. Prihvatljivi sortiment iz godine u godinu je sve veći i dostupniji. Pored tradicionalnih autohtonih sadnica, sada su vam dostupne i introducirane strane sorte, koje su se već udomaćile, ali i one koje u zadnje vrijeme mladi poduzetni maslinari donose iz drugih maslinarskih zemalja.
Često je pitanje koliko stabala posaditi na određenom prostoru.
Gnojidba maslina
Ako osnovnu gnojidbu niste obavili tijekom prethodnih mjeseci, to se možete učiniti u siječnju. Oni koji namjeravaju podizati mlade maslinike na dubokim i propusnim tlima mogu obaviti meliorativnu gnojidbu. Ako sadite mlade masline u sadne jame na terenima gdje nije moguća strojna obrada tla, sada možete pognojiti sa 1,5 kilogramom NPK 10-30-20, tako da se navedena količina izmiješa sa zemljom, stavi u jamu i jama se zatrpa zemljom sve do sadnje.
Čuvanje ulja
Vrijeme je da pretočite ulje, odnosno odstranite talog iz ulja i upriličite kućna kušanja – degustacije mladog maslinovog ulja. Pokušajte utvrditi pozitivna svojstva, ali i mane ulja.
Zaštita maslina
U zimskom periodu preporučuje se korištenje proizvoda koji sadrže mineralno ulje i bakar (crveno, bijelo i plavo ulje), a koji djeluju na štetnike u mirovanju, kao što su maslinina buha, trips, potkornjaci, pipe, medič i na one druge koji prezimljavaju na stablima ili ispod njih.
Savjet ekološkim maslinarima
Nemojte zaboraviti da prilikom pripreme za sadnju vodite računa i odaberete preporučene sorte za određeno područje. Najniže temperature u optimalnim uvjetima koje maslina može izdržati su od -6 do -7˙C.
www.maslinar.com