Sadnja i rezidba itekako imaju veze i sa zaštitnim mjerama i o tome treba voditi računa, pa ćemo se kratko dotaknuti tih radnji.
Kada govorimo o sadnji u smislu zaštite maslina od bolesti i štetnika, ovom mjerom možemo sebi u startu riješiti puno problema. Ponajprije ovdje se misli na odabir kvalitetog sadnog materijala. Sadnica masline mora biti zdrava i dovoljno vitalna. Mora imati certifikat, odnosno etiketu da dolazi iz certificiranog rasadnika, kakvi kod nas većinom i jesu.
Osim odabira same sadnice, položaj za sadnju je vrlo važan. Položaj bi morao biti dovoljno ventiliran, ne u udolinama gdje nema zračnih strujanja jer će tamo zasigurno biti većih problema s paunovim okom, čađavicom ili maslinovim medičem.
Zaštita maslina pri rezidbi
Rezidba, osim što je vrlo važna pomotehnička mjera kojom se stablo oblikuje i regenerira, ujedno je i mehanička mjera zaštite.
Paunovo oko – potrebno je procijeniti koliki je postotak krošnje eventualno zaražen ovom bolešću. U masliniku možemo odabrati 15 do 20 stabala, te na svakom stablu odabrati po 5 grana.
Čađavica – vrijedi isti postupak kao i za paunovo oko. Rak masline – bolesne grane treba odrezati i spaliti, a alat obvezno dezifnicirati. Ako je veći dio stabla zaražen, tada je takvo stablo najbolje iskrčiti i zapaliti.
Izvor: maslinar.com