HDZ-ov gradonačelnik obećao velebno hodočašće, hrvatski Camino: ‘Spiskao je novac, prevario HGSS, a od projekta ništa’ – naslov je teksta u Telegramu koji baca iznimno ružno svjetlo na projekt Camina Dubrovnik-Međugorje koji je iznimno puno prostora u medijima dobivao kao dobra ideja.
U tekstu se, između ostalog navodi kako je “na sastancima dogovoreno da Grad Dubrovnik namiri GSS Čapljinu i Čitluk i HPD Brotnjo opremom u vrijednosti od oko 150 tisuća eura, a dubrovački HGSS i HPD Sniježnicu s oko 100 tisuća eura, te da se tako refundiraju i njihova sredstva koja su koristili za čišćenje ruta. Iz Grada Dubrovnika su kazali da se slažu s tim. No, postojala je velika skepsa jer je sve ostalo na usmenom dogovoru i obećanju da će biti riješeno””.
Od ovih tvrdnji su se ogradili svojim priopćenjima HPD Sniježnica i HGSS Stanica Dubrovnik.
Zatražili smo odgovore iz Grada Dubrovnika na optužbe koje su se mogle pročitati na portalu Telegrama.
Je li postojao usmeni dogovor s navedenim udrugama oko financiranja njihove oprema i rada?
-Prilikom dogovora od strane navedenih volonterskih društava nije bilo zahtjeva za donacijom prema Gradu Dubrovniku. Grad Dubrovnik je zaprimio zahtjev od strane Općine Neum, budući se na dionici koja prolazi ovom JLS pojavio problem smještajnog kapaciteta, za opremanje i uređenje prenoćišta u mjestu Hutovo. S istom je Grad Dubrovnik potpisao Ugovor o kapitalnoj pomoći u iznosu od 10.000,00 eura. Općina Neum je izvršila potrebno uređenje te dostavila Izvješće Gradu Dubrovniku o namjenski utrošenim sredstvima. Također, prilikom trasiranja staze na području Grada Čapljine pojavila se potreba za izradom plovila/barke koju bi hodočasnici i turisti koristili za prijelaz rijeke na području Hutova blata. Nakon zahtjeva od strane Grada Čapljine potpisan je također Ugovor te je Grad Dubrovnik izvršio uplatu u iznosu od 1.000,00 eura za navedenu svrhu. Za uređenje Svetišta kraljice mira donirano je 40.000 eura.
Ističemo da je Grad Dubrovnik ugovor o realizaciji projekta pješačko turističko-hodočasničke staze „Camino Dubrovnik – Međugorje“ sklopio s jedinicama lokalne samouprave i institucijama – Gradom Čapljinom, općinom Dubrovačko primorje, općinama Ravno, Neum i Čitluk te Turističkom zajednicom Hercegovačko-neretvanskog kantona (županije). Grad Dubrovnik se nije obvezao niti je zaprimio zahtjev za pomoć ili donaciju od strane navedenih društava, a na sebe je preuzeo troškove uspostave samog projekta.
Nakon potpisa sporazuma, dubrovačka razvojna agencija DURA je za Grad Dubrovnik prijavila projekt “THREE-TOUR” za financiranje kroz Interreg VI-A IPA Program Hrvatska–Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021.-2027. – 1. Poziv na dostavu projektnih prijedloga, tj. za sufinanciranje Camino projekta. Grad Dubrovnik bio je vodeći partner, a partneri su bili Općina Dubrovačko primorje, Općina Ravno, Turistička zajednica Hercegovačko neretvanske županije i Općina Kotor. Intencija ove prijave je bila dodatno osnažiti i nadograditi Camino projekt uz pomoć europskih sredstava.
Komunikacija za troškovnik i samu prijavu projekta bila je sa općinom Ravno kao partnerom na projektu sa strane BiH. Projekt je sadržavao potrebe svih partnera uključujući i HPD Sniježnicu i HPD Brotnjo. Djelatnici HGSS-a Čapljina i Čitluk su izrazili slabu opremljenost te nedovoljna sredstva koja dobivaju od lokalnih vlasti (Čapljina i Čitluk) stoga im je predloženo da u sklopu projekta popišu svu opremu koja ima je potrebna budući navedeno spada pod opremu nužnu za osiguravanje turista/hodočasnika te održavanje Camino staze. Osim opreme obje su stanice te planinarska društva u taj popis uvrstili i terenska vozila te kombije za prijevoz opreme.
U svibnju 2024. smo dobili povratnu informaciju od programa da nažalost projekt nije izabran za financiranje. Grad Dubrovnik svakako prati nadolazeće natječaje za korištenje sredstava iz europskih fondova i projekt će prijaviti na prvi otvoreni natječaj kojem bude udovoljavao prema zadanim kriterijima.
Zaključno, Grad Dubrovnik u niti jednom trenutku nije obećao nikakva sredstva Gradu Čapljini ili društvima koja se spominju.
Je li točan iznos koji je izdvojen za aplikaciju koja još nije, kažu, u funkciji – molila bih točne podatke: tko je izradio aplikaciju i što bi ona trebala sve uključivati?
-Aplikacija sa svim potrebnim sadržajem, kako onim za pitanja sigurnosti tako i informativnim, je spremna i nakon edukacije koordinatora za rad u aplikaciji ista će biti puštena u rad.
Aplikaciju je izradila tvrtka Locastic iz Splita, a njeni izradu u cijelosti je financirala Turistička zajednica Grada Dubrovnika u iznosu od 82.500,00 eura (iznos je s PDV-om).
Aplikacija uključuje GPX trag svih 151 kilometra staze, tako da hodočasnici/putnici u svakom trenutku mogu znati gdje se nalaze u odnosu na stazu jer je sigurnost najvažnija stavka ove aplikacije i rute. Sadrži fotografije i podatke o oko 160 povijesnih i prirodnih lokaliteta na stazi i u blizini nje (crkvi, stećaka, ilirskih gradina i gomila, drugih objekata poput mlinica ili mostova. Sadrži podatke o zaštićenim prirodnim cjelinama (lokva u Majkovima, špilja Vjetrenica, Park prirode Hutovo blato …) te podatke o smještajnim kapacitetima na ruti, ugostiteljskim objektima, trgovinama, apotekama, ambulantama. Podijeljena je u šest etapa, a svaka ima video prikaz dionice snimljen dronom, njenu dužinu, nadmorsku visinu, stupanj zahtjevnosti i sl.
Na posljednjem zajedničkom sastanku predstavnika potpisnika Sporazuma koji se održao 16. listopada zatraženo je od svih potpisnika da sukladno Sporazumu dostave imena koordinatora za dionice koje prolaze njihovim teritorijem kako bi za iste održali edukaciju za potrebe administracije same aplikacije. Grad Dubrovnik je koordinaciju projekta prepustio Turističkoj zajednici Grada Dubrovnika koja je imenovala osobu – koordinatora koji će biti glavna kontakt osoba za dubrovačku dionicu te koji će ažurirati, dopunjavati podatke te odgovarati na upite hodočasnika i turista. Jednako tako potrebno je da svaka jedinica lokalne samouprave odredi osobu koja će biti zadužena za komunikaciju na dionicama koje oni sami najbolje poznaju. A, kako bi u konačnici svi turisti i hodočasnici dobili pravovremene informacije.
Je li inicijativa o obnovi svetišta u Hrasnom stiglo iz BiH i zašto se izdvojio taj novac iz proračuna Grada Dubrovnika?
-Napominjemo da je jedna od intencija pokretanja ovog projekta stvaranje novog turističko-vjerskog proizvoda koji će doprinijeti disperziji posjetitelja, ali i oživjeti te dodatno valorizirati djelomično, a ponegdje čak i potpuno, zapuštena područja, ali područja bogata kulturno-povijesnim lokalitetima iznimne ljepote krajolika i prirode.
O donaciji za uređenje Svetišta kraljice mira javnost je upoznata na sjednici Gradskog vijeća 13. rujna 2024., a prilikom donošenja Prijedloga izmjena i dopuna Proračuna Grada Dubrovnika za 2024. godinu. Svetište Kraljice mira u Hrasnome nije direktno na ruti Camina, ali je u neposrednoj blizini rute i Hutova. Donirali smo 40.000 eura za uređenje Svetišta kako bi hodočasnici koji budu na ruti mogli vidjeti i taj dio. Svetište je u prilično lošem stanju, a brojni gradovi u Republici Hrvatskoj su se uključili u aktivnosti da se uredi. Gradu Dubrovniku je itekako u interesu da navedeno područje bude uređeno, jer pruža dodatnu vrijednost cijeloj Camino ruti Dubrovnik – Međugorje.
Je li cijela ova situacija dovela u pitanje projekt Camina Dubrovnik-Međugorje?
– Ne, zašto bi? S Caminom krećemo 30. studenog ili 2. prosinca – odgovaraju iz Grada Dubrovnika.
foto:ilustracija