Izložba natječajnih radova za izradu idejnog urbanističko-arhitektonsko-krajobraznog rješenja parka Gradac sa širim urbanim krajobraznim pojasom otvorena je večeras u Luži. Na natječja je pristiglo 9 radova, a ocjenjivački sud najboljim je ocijenio rješenje pod šifrom 9, koje su izradili Antun Svšek, Melita Čavlović, Damir Gamulin i Vesna Hrga Matić uz suradnicu Anu Šverko.
Autori odabranog rada kažu kako je njihova ideja bila napraviti što manje intervencija u prostor. Već postojeće koridore i staze, planiraju obnoviti, kao i potporne zidove koji su oštećeni. Jedna petina staza obložena je oblutcima i to ne bi dirali, dok bi sve druge staze obnovili nasipom finog šljunka crvene boje. Riječ je o šljunku koji se nabije i postaje tako postojan na oborine.
Na pitanje što s parkingom, autori odgovoaraju kako su ga u projektu pokušali sakriti na način da zaštite vizure sadnjom stabala i zelenila, i kako šljunčana podloga ostavlja mogućnost da se taj parking jednom ukloni, a promet, kad za to bude vrijeme iz ovog dijela ukloni.
-Nastojali smo zadržati u parku postojeće korisnike koji i sada intenzivno koriste park i uz dodavanje novih programa u zonama koje to mogu podnijeti, pokušati tim programima privući nove korisnike koje taj park zaslužuje, kao što je dječje igralište i prostor pripremljen za veća događanja, koncerte i predstave, koji bi mogao privući studente. , kaže Melita Čavlović.
-Nastojali smo maksimalno izaći iz jezika uočenog i imali smo zahvalno područje na kojem se dalo puno raditi. Pokušali smo prepoznati oblikovne i kolorističke zakonitosti tog prostora da sve ono što mi donesemo se na svaki način čita kao kontekstualni uklop u različitim mjerilima. Većina stvari koje smo unosili prati teren i ne donosi svoju novu formu osim tamo gdje je nešto moralo biti sanirano – rekao je Gamulin.
Kao poveznicu s prostorom oko sveučilišnog kampusa ucrtali su serpentinu, koja bi na taj način omogućila pristup parku i osobama slabije pokretljivosti. Na prostoru Stare bolnice malo su više intervenirali u prostor. No ono što naglašavaju je kako je njihov projekt napravljen kao niz manjih intervencija, koje se još trebaju detaljnije osmisliti i planirati.
Ocjenjivački sud ovaj je projekt odabrao kao najbolji, ali također preporuča doradu urbane opreme i organizacije ulaznog platoa.
S autorima prvonagrađenog rada Grad će potpisati ugovor o financiranju izrade daljnje dokumentacije, a nakon što to bude gotovo planiraju projekt prijaviti za financiranje iz EU fondova.
S obzirom da smo prije nekoliko dana objavili pismo jednog od sudionika ovog natječaja, uglednog arhitekta i profesora Nenada Fabijanića,koji je, među ostalim prigovorio kako prvonagrađeni rad ignorira nadasve važno upozorenje Društva arhitekata Dubrovnika o potrebi uklanjanja parkirališta nasuprot parka, a predviđa samo njegovo pokrivanje šljunkom (!). Ukratko: status quo.
Pitali smo predsjednika ocjenjivačkog suda Romana Šilju komentar na profesorov prigovor.
“Kao i na svakom natječaju ima boljih i gorih radova, zadovoljnih i nezadovoljnih sudionika. UHA je provela ovaj natječaj na najkvalitetniji način, a ovakvo rješenje parkinga je prijelazno”, kazao je Šilje.
Naime profesor Fabijanić u svom je rješenju na mjestu današnjeg parkirališta zamislio amfiteatar s pogledom na Lovrjenac. Nekima je ta intervencija u prostoru previše, dok je dio prisutnih bio oduševljen takvim rješenjem.
O projektu uređenje Graca, koji je počeo još 1997. kad je pokojni dr. Bruno Šišić s interdisciplinarnim timom izradio je idejni projekt uređenja parka, pa prekoraznih studija,projekata do procedure koja je dovela do ovog natječaja prisutne je provela pročelnica Jelena Lončarić, a Romano Šilje pročitao je obrazloženje izbora prvonagrađenog rada. Izložbu je otvorila dogradonačelnica Jelka Tepšić, dok je javna rasprava izostala.
Nadalje treba naglasiti kako je uz uređenje Graca, zadatak bio i anknketni natječaj uređenja šetnice koja bi spojila Kampus i Vilu Čingriju i to na način da bude dostupna slabo pokretnim osobama. Ipak taj dio natječaja ne ulazi u ugovor, koji će autori uskoro potpisati s Gradom i bit će vjerojatno jednom zadatak nekog drugog natječaja.
Drugu nagradu ocjenjivački sud dao je rješenju pod šifrom broj 8, treću nagradu osvojila je domaća ekipa arhitekata pod šifrom 6, a četvrtu rad pod šifrom 4.
Rješenja pristigla na natječaj su raznolika, a sve radove možete pogledati u Luži do do 14. rujna.