Pred brojnim prijateljima i poštovateljima umjetničkog rada keramičarke Lucije Perojević, sinoć je u Domu Marina Držića otvorena njena izložba “Cvjetna renesansa”.
Prema riječima ravnatelja Doma, Nikše Matića izložbu su počeli dogovarati tijekom prošlog ljeta i sve je teklo “lako”, jer je sa svim velikim umjetnicima suradnja lijepa. Spomenuo je i kako svi nazočni na otvaranju stoje u ulici gdje je u doba Republike bila poznata tvornica renesansnog stakla, a istaknuo je i kako su cvjetni motivi koje upotrebljava gospođa Lucija Perojević nama na ponos, na čast, ali ujedno i mladima poticaj da se upoznaju s radom naše umjetnice “jer je ona tu, iz Grada je i neće nigdje pobjeći, spremna je svoje znanje prenositi dalje”.
Naša sugrađanka Lucija Perojević keramikom se bavi dugi niz godina, a svoje radove je izlagala na samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Izvor iz kojeg je crpila inspiraciju za radove koji su predstavljeni na izložbi „Cvjetna renesansa“ mogao bi se opisati kao Florealni renesansni imaginariji iz svakidašnjice Marina Držića.
– „Umjetnica je u svom novom ciklusu nadahnuta prikazima renesansne flore koja se spominje u dramskom opusu hrvatskog renesansnog pjesnika i dramskog pisca Marina Držića (1508. – 2. V. 1567.). (…) Zlatni detalji u likovnom opusu Lucije Perojević njezin su prepoznatljiv umjetnički potpis i posve su u skladu s onodobnom španjolskom keramikom loza dorada koja se upotrebljavala u Dubrovniku. (…) Umjetnica je svojim umijećem oživjela renesansni svijet stolne keramike iz razdoblja dubrovačkog zlatnog doba, kada je Dubrovnik bio oaza i utočiše humanističke misli na rubu zapadne civilizacije, a Marin Držić je svojim književnim djelom, prepunim prizora iz onodobne svakodnevice, bio pravo nadahnuće.“ – zapisao je u trojezičnom katalogu autor koncepcije izložbe i teksta, dr.sc. Vinicije B.Lupis.
Izložbu je otvorila gradska vijećnica Katarina Doršner, pohvalivši Dom Marina Držića što je otvorio svoja vrata uglednoj dubrovačkoj ženi-umjetnici, na koje smo oduvijek bili ponosni, čime potvrđuje svoj status par exellence kulturne ustanove u Gradu.
Lucija Perojević započinje svoje bavljenje keramikom 1977. godine u majstorskoj radionici pok. Karin Garmsen gdje uči 4 godine, a nastavlja daljnje učenje u ateljeu akad. slikarice Maje Jug-Pecarić. Prolazi edukaciju i kod akad. slikarice Dijane Sokolić, a također tajne i vještine keramike uči u Italiji u ateljeu Fratelli Rigoni. Sudjeluje na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu, a autorica je i nekoliko instalacija u prostorima Dubrovnika. Dugi niz godina radila je u Centru za osobe s posebnim potrebama kao likovni terapeut i voditelj likovne radionice.
FOTO: Vedran Levi