16.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 27 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiPeta sjednica Gradskog vijeća: Vićan "minirao" točku o sportu, usvojen rebalans, smanjene...

Peta sjednica Gradskog vijeća: Vićan “minirao” točku o sportu, usvojen rebalans, smanjene zakupnine, Ivona Michl v.d. ravnateljica Muzeja

Na 5. sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika vijećnici će raspravljati o 17 točaka, među kojima je izvješće o radu gradonačelnika, rebalans proračuna za 2021., prijedlozi o umanjenu ugovorenih iznosa zakupnine za korištenje javni površina kao i poslovnih prostora u vlasništvu i suvlasništvu Grada Dubrovnika, Akcijski plan za projekt Respect the City, prijedlog imenovanja vršitelja dužnosti ravnatelja Dubrovačkih muzeja, a ovoga puta sjednica počinje Vijećničkim pitanjima.

Predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica na početku je upozorio vijećnike da se strogo pridržavaju epidemioloških mjera. Na sjednici je prisutno 20 od 21 vijećnika. Jednoglasno je usvojen zapisnik s prošle sjednice. Predložene su dodatne 4 točke i to jedna vezana za polaganje prava služnosti za polaganje kabela za trafostanicu Lapad te ukidanje javnog puta na čestici zemlje u Obuljenom. Predložene su još dvije točke i to davanje ovlasti gradonačelniku za upravljanje nekretninama stečenim presudom Općinskog suda iz listopada 2021. i Odluka za odobrenje Libertasu za kredit za 18 novih autobusa. 10. i 11. točka su izmijenjene, ne u sadržaju. Pero Vićan (DDS) i Željko Raguž (DUSTRA) predložili suda se s dnevnog reda skinu Vijećnička pitanja. Prijedlog nije prihvaćen. Vijećnici su usvojili dnevni red.

Vijećnička pitanja

10:20 Ivan Cetinić (NL) pohvalio je promjene u Libertasu. Vozači već voze, prodaju karte, uskoro će otvoriti suvenirnicu. Mislim da ih treba osloboditi smjenskog rada jer je njihova jedna graška fatalna, kazao je vijećnik. Pitao je i hoće li se povećavati plaće u Dubrovačkim muzejima i zašto se izjednačava cijena karata za Dubrovačke muzeje s Dubrovačkom karticom?

Gradonačelnik je odgovorio kako u Libertasu ovdje nije riječ o dvokratnom, nego o smjenskom radu, to znači da danas radite ujutro, sutra popodne, a prekosutra uvečer. -Plaćanje 10 posto je za sve one koji rade izvan jutarnje smjene. Idemo prema plaćanju beskontaktnim karticama, kako bi rasteretili vozače. Kroz Dubrovnik card kao glavna kartica treba biti nešto gdje ćemo usmjeravati goste, svi imaju benefit od nje i gosti i ustanove i fiskalno je sve posloženo i ide u proračun grada, a poslije se dijeli. Pri kraju smo rješavanja kolektivnog ugovora, koji smo potpisali, ali smo ga prolongirali dok ne bude bolja financijska situacija, odgovorio je gradonačelnik.

10:29 Ivan Maslać (HDZ) pitao je koji su projekti do kraja ove i sljedeće godine u projektu Aglomeracija Dubrovnik te kako će utjecat prekid opskrbnih lanaca na cijene radova u građevini. Pitao je hoće li Grad kupiti tvornicu TUP i kako te koje će mogućnosti otvoriti ta kupnja?

-Projekt Aglomeracije je velik, a ljudi ga baš i ne doživljavaju. U idućih par mjeseci počinje cijeli niz radova u drugoj fazi. Četiri su grupe radova, a na proljeće bi mogli započeti a veći dio grada će biti raskopan. Mi smo jedan od rijetkih gradova u RH koji već provode Aglomeraciju. Najznačajniji je natječaj za obradu fekalnih voda, gdje očekujemo veliki interes, ali onaj tko se javi treba napraviti projekt, ishoditi dozvole i realizirati ga. Očekujem da će biti raspisan do kraja godine. Prvotno je ovaj projekt vrijedio oko 660 milijuna kuna, u međuvremenu zbog cijena na tržištu on narastao na 880 milijuna kuna, očekujem da će i sad doći do male korekcije u cijenama. Ministarstva su nas uputila što se radi u tim slučajevima, odgovorio je Franković.

-Angažirali smo tvrtku koja će napraviti dubinsku analizu TUP-a i što s tih 10 milijuna kuna možemo dobiti. Nama je interesantan prostor u Komolcu koji bi riješio sve probleme skladišta za gradske ustanove i tvrtke, pa i za ostale, a kad je riječ o centralnom dijelu TUP-a u Gružu napravit ćemo procjenu, ali i jako zanimljivom sadržaju. Analizu, pluseve i minuse ćemo predstaviti ovdje na Gradskom vijeću i zajedno ćemo donijeti odluku, iako ja kao skupština UTD Raguse, sam mogu donijeti odluku. Ako će ova nekretnina biti rješenje, a ne opterećenje, ja sam za, odgovorioje Franković.

10:39 Blaž Pezo (HDZ) pitao je gradonačelnika da komentira situaciju s radovima na Lapadskoj obali.

-Projekt Lapadske obale je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata na užem dijelu grada. Nikad privatni interes ne smije biti ispred javnog. Ne mogu razumjeti tvrtku koja nas ucjenjuje da bi zaustavila ovaj projekt. Mi smo spremni na dogovor i izaći u susret u granicama normalnog i mogućeg. Taj postupak Upravnog suda koji je zaustavio radove, a onda Visoki upravni sud sruši tu odluku i kaže da je nezakonita. To je strašno. No dokazali smo zakonitost svih dozvola. Zasad je bobijeno 30 pilota, izvođači kažu da radovi napreduju bolje nego što su očekivali. Ključno je da do proljeća pobijemo pilote i postavljanje betonske zavjese, a onda idu radovi u trupu ceste. Vjerujem da više problema neće biti. Lapadska obala je projekt svih građana Dubrovnika pa i onih koji su došli, uložili novac i očekuju da će na imenu Dubrovnika zaraditi, odgovorio je Franković.

10:44 Ivana Šepak (DUSTRA) pitala je gradonačelnika kad će se projekt ceste nastavka prema Čokolinu sa Kineskog zida uvrstiti u proračun za sljedeću godinu?

-Napravili smo podloge i snimke za izradu idejnih rješenja. Vjerujem da će u sljedećoj godini završiti ishođenje dokumentacije i onda bi trebalo naći financijska sredstva. Mi smo na Tamariću krenuli u taj postupak, sličan koji još čeka ovu buduću cestu; kazao je gradonačelnik.

10:48 Maro Kristić (MOST) kazao je kako je Postira oldtimer i kako se nasukavanje, a nakon remonta, na sreću dogodilo po bonaci, pa je izbjegnuta tragedija. Pitao je gradonačelnika što je napravio kao gradonačelnik i kao saborski zastupnik po ovom pitanju. Pitao je i što je sa otvaranjem centra za osobe iz spektra autizam i razmišlja li se o nekom prijelaznom rješenju do završetka projekta?

-Pročelnica Svilarić je prije dva tjedna održala sastanak s ravnateljicom Agencije za obalni promet i predsjednikom Uprave Jadrolinije. Oni su htjeli pojačati trajektnu liniju, a ne ovu našu. Mi se nismo složili. Tražit ćemo brzobrodsku liniju na ovoj liniji gdje vozi Postira. Nama je nebitno tko će voziti, nego nam je bitna kvalitetna usluga. Imamo novu rivu na Kalamoti i sad tu može pristati i takav brod. Sve ide u tom smjeru.

Mi smo odlučili preuzeti ulogu jedinice lokalne samouprave koja će izgraditi takav objekt centra ne samo za autizam nego i cijeli spektar drugih bolesti za koje ne postoji adekvatan smještaj i skrb te uključenje u zajednicu. Trenutno je na raspravi Zakon o socijalnoj skrbi. Kad to završi, mi možemo dalje. Trebamo požuriti jer uskoro kreće natječaj EU fondova za sredstva za ovakve projekte. Privremeno rješenje se ne može naći jer nije riječ samo o objektu, nego o puno široj priči. Pomoći ćemo roditeljima financijski i kroz financiranje sadržaja. Ovo nije političko pitanje, a u takvo ga je pretvorio Božo Petrov. I on se mogao pokazati u ovom pitanju, a nije se pokazao. Bio je i on gradonačelnik Metkovića. Ovaj projekt nije bio zadatak lokalne uprave, ali mi smo odlučili napraviti iskorak jer smatramo da to trebamo i možemo, odgovorio je Franković.

Kristić je kazao kako je zadovoljan odgovorom, a kazao je kako smatra da svi koji otvaraju ovu temu to čine iz ljudskih razloga te zamolio da se svi zaključci povjerenstva javno objave na mrežnoj stranici Grada. Dodao je kako postoji dio kapaciteta u Dva skalina te da se o tome može razmišljati za najteže slučajeve.

11:00 Ivan Tropan (SDP) pitao je što se događa s dubrovačkim Savjetu mladih za koji znamo da je izabran, ali dalje se ništa o njihovom radu ne zna. Pitao je hoće li aktivirati Savjet mladih Grad Dubrovnika, koji nije aktivan? Zatražio je i pospis kreditnih obveza Grada u sljedećim godinama.

– Nisam se ni sjetio toga, Udruga Gradova je tražila Grad primjer po pitanju funkcionira i organizira mlade. Izabrali su Dubrovnik, jer mi imamo jedinstveni Centar za mlade u Luci Dubrovnik gdje se odvijaju sjajne aktivnosti različitih udruga koje djeluju zajedno i imaju što pokazati. Kroz par mjeseci ćemo imati presjek svega što se tamo napravilo. Savjet mladih radi, ali može i bolje i mogu biti vidljivi u javnom prostoru. Velik je iskorak napravljen i imali smo što pokazati svima koji su došli u Dubrovnik.

Financijska zaduženja Grada nisu nam opterećenje. Velika sredstva oko 2 milijuna kuna dolaze na naplatu 2023. godine, a to nije veliko opterećenje za Grad. Nije se sramota zadužiti, nego je sramota ne pomoći onima koji pomoć trebaju. Mi smo sa 100 milijuna kuna pomogli gospodarstvo. 15 mjeseci nismo imali prihode. Gospođa Anka Ljubenko iz financija mi je usporedila ovaj period sa periodom rata. To su trenutci kad prihod nestane, a svi očekuju pomoć. Rijeka posljednje 4 godine proračun završava s minusom od 100 milijuna kuna. Zagreb od ožujka školama nije isplatio dotacije za školstvo. Nađite vi instituciju koju smo zakinuli, nema ni jedne. Mi smo smanjili plaće za 10 posto i svima smo pomogli. Nitko drugi to nije napravio, odgovorio je Franković.

11:09 Olga Muratti (HSU) pitala je kad će se na Šipanu napraviti cesta do Brijega na kojem žive suprug i supruga Škrijel, koji ne mogu do kuće osim pješke ili konjem? Pitala je postoji li neko rješenje za Volantinu ulicu, kojom svaki dan prolaze pješaci, školarci OŠ marina Držića, a nema nogostupa jer su uz ulicu parkirana vozila MUP-a?

– Osobno sam svjedočio kako je zahtjevno doći do kuće Škrijel. Jedna obitelj nema razumijevanja, kad govorim o vlasništvo, pa smo se odlučili napraviti vatrogasni put, a uz njihovo malo da i par kvadrata zemlje, mogli bismo napraviti i pravu asfaltiranu cestu. Šaljem javni apel toj obitelji uz poruku da nije sve u novcu, nego je nešto i u pomoći drugima.

Što se tiče Volantine, slažem se s Vama, napravili smo projekt i predstavili ga Ivanu Pavličeviću iz MUP-a i vrlo skoro krećemo u realizaciju. Osigurat ćemo parking za MUP, koji mora imati vozila u neposrednoj blizini zgrade. Skoro ide realizacija, kazao je Franković.

11:16 Anita Bonačić Obradović (SDP) pitala je koliko se građana javilo i ponudilo svoje ideje za otvoreni proračun za sljedeću godinu?

-Vox populi aplikaciju smo minimalno koristili jer nažalost nema sredstava koja bismo slobodno dali na upravljanje građanima. Trenutno financiramo nužno i neophodno, sve ostalo ide kroz EU projekte. Tako će biti i sljedeće godine, kako bi financijski bili stabilni i nadamo se da ćemo tako doći do cilja da građani mogu glasovati i odlučivati o projektima kotara. Trenutno smo realni, a kako će biti dalje vidjet ćemo. Spremni smo, u trenutku kad financijska situacija bude bolja, odmah krenuti s ovim projektom, kazao je gradonačelnik te dodao kako će se uskoro u plaćanju i ispostavi računa uvesti i keks pay.

11:23 Andro Vlahušić (HNS) kazao je kako nijedan gradska uprava nije napravila dovoljno u stambenom zbrinjavanju. Pitao je hoće li Grad uskoro napraviti neku strategiju stambenog zbrinjavanja? Pitao je i kad će početi radovi na tržnici u Gružu prema radu Dinka Peračića.

-Stanovanje je ključno pitanje i ovaj projekt dubrovačke stanogradnje je ledolomac za pomoć u sustavu stanovanja. Zakon o vlasništvu ograničava stimulativno djelovanje prema mladima. Obveza bi naša bila procjena nekretnine i prodaja prema tržišnoj cijeni, isto je i s najmom. Upozorili smo sva resorna tijela na taj apsurd i počela je izmjena pravilnika, kako bi se omogućilo da možemo pomoći mladima. Angažirali smo RIFF da nam napravi analizu i došli smo do toga da treba izmijeniti jednu Uredbu, koja bi nam omogućila takvu pomoć mladima u zbrinjavanju stanovanja.

Što se tiče tržnice u Gružu, sve smo pripremili. Sad smo u procesu osiguranja kreditnih sredstava. Sad su povoljni krediti s kamatama s fiksnim 0,9 posto to treba koristiti. Sanitat ima svoja sredstva, ali ovo treba iskoristiti. U veljači sljedeće godine očekujem da će početi radovi i završiti u roku 6 do 7 mjeseci. Mislim da će to biti jedno lijepo i funkcionalno djelo, odgovorio je Franković.

Vlahušić je replicirao, kazao je kako će podržati kupovinu TUP-a gdje je predviđena gradnja oko 200 stanova i obilje javnog prostora.

11:32 Krešimir Marković (HRAST) pitao je što e se napraviti s oborinskom odvodnjom Vojnović i Batala te planira li se projekt oborinske odvodnje i kanalizacije od Gruža do Batale. Pitao je ima li razgovora o promjeni imena Zračne luke Dubrovnik u ZL Ruđera Boškovića?

Gradonačelnik je kazao kako odvodnja s Voojnovića do Batale nije dio Aglomeracije, ali je prijavljen na EU fondove u drugom programu.

-Dokumentacija je spremna, novac se čeka krajem ove ili početkom sljedeće godine. Projektna dokumentacija za Gruž se izrađuje. Što se tiče promjene imena ZL svi podržavaju ovaj prijedlog, on je u proceduri. O rokovima sad ne mogu, ali izvjesno je da će se ime Zračne luke promijeniti.

11:37 Željko Raguž (DUSTRA) pitao je kad će krenuti projekt Eaphiti gate u Brsečinama te je pitao komentar gradonačelnika za uvođenje naplate u stari grad Veneciju i možda primjenu istog u Dubrovniku.

-Potrebno je izmijeniti plan za realizaciju Elaphiti Gate. ovaj projekt su zelena parking mjesta za stanovnike i posjetitelje. Drugi dio je izgradnja pristrana za barke i brodove i treći dio su električna plovila. To će se najbrže realizirati, a Libertas bi trebao biti operator. Elafiti bi dobili 10- 15 minuta vožnje do Suđurca i do Lopuda. Sva djeca bi mogla ići na sportske i druge aktivnosti u buduću dvoranu u Orašcu, a približili bismo Gornja sela i Elafite. Rokovi su godina dana za izmjenu planova i dokumentaciju i nakon toga prijava na EU fondove. To je 2,5 do 3 godine.

Naplatu u Veneciji, Grad Dubrovnik davno to ima, na mudriji način, kroz zaustavljanje na Pilama koje se naplaćuje. To je zapravo naplata po putniku. Nisam sklon da imamo stražare koji stoje na vratima i provjeravaju tko je platio, a tko ne, ne želimo Grad-Muzej. Ima drugačijih načina da se naplati mala taksa posjetiteljima, a bez ulaznica u Grad. Cijena nije presudni faktor u smanjivanju gužvi i odbijanju ljudi, jerna nam se događalo da smo dizali cijene, a gužve nisu padale.

11:44 Ivica Roko (NL) rekao je da se sve zebre trebaju obojati i pitao je bi li se konzervatori bunili da se ispred svake butige u Gradu stavi mali banak da se ispred njih može popit piće?

Gradonačelnik je rekao da će u sljedeća dva tjedna sve zebre biti obnovljene, a za pultove je kazao kako će pitati konzervatore i poslati odgovor.

11:46 Petra Marčinko (SJG) pitala je što se dogodilo s dopunom Odluke o ugostiteljskoj djelatnosti vezanoj za zaštitu od buke, koji je GK Grad poslao Gradu? Pitala je i kad će GK Grad dobiti svoj prostor?

– 22. rujna sam zaprimio prijedlog od Gradskog kotara, još brusimo taj prijedlog zakonski, za iduću sjednicu Gradskog vijeća bi sve trebalo biti spremno i nadam se da bi konačno riješili problem buke. Razgovarali smo s upravom Lokruma i uskoro će i ovaj kotar dobiti svoj prostor. Važno je da kotarevi imaju prostor za sjednice jer su vrlo bitan segment u funkcioniranju grada, odgovorio je Franković.

11:50 Ivo Lučić (HDZ) pitao je kad će se realizirati cesta iz Gornjih sela prema Ljubaču i Orašcu te kako se planira urediti promet oko povijesne jezgre?

Za projekt je ishođena lokacijska dozvola. Važno je što više projekata dovesti do građevinske dozvole da bi ih mogli prijaviti dalje za financiranje. Što se tiče prometovanja oko povijesne jezgra ovisimo o prihvaćanju novog Zakona sigurnosti prometa na cestama, koji bi nam omogućio gospodarenje prometom u blizini povijesne jezgre i kontaktne zone. Nama ova sezona je pokazala cijeli niz problema, vezan auto taksi prijevoz i gužve, odgovorio je gradonačelnik.

11:55 Katarina Doršner (HDZ) kazala je kako je važno otvoriti depo za ustanove u kulturi i to u prostorima ATD-a u Sustjepanu te pitala u kojoj je to fazi? Pitala je što će se događati s ljetnikovcem Skočibuha na Boninovu,koji se urušava?

– Za skladišni prostor za ustanove u kulturi smo napravili idejno rješenje. Ministarstvo nam to želi dati, ali smo morali pripremiti projekt. Sad je sve na njima, a malo su usporili, ali treba znati da su oni sad zaposleni oko obnove Zagreba, Siska i Petrinje.

Ljetnikovac Skočibuha je u vlasništvu Grada, ali je RH tražila povrat nekretnine. Sad smo u zrakopraznom prostoru jer dok se ne okonča postupak na sudu, kojim će nekretnina preći u vlasništvo države, koja će onda nama to moći pokloniti. Taj članak 7. i oduzimanje nekretnina lokalnim jedinicama samouprave je duboko nepravedan, jer mnogi prostori zjape prazni, a mislim da lokalna zajednica može najbolje upravljati nekretninama na svom području, zaključio je gradonačelnik.

Izvješće gradonačelnika o radu od 1. siječnja do 1. lipnja 2021.

12:01 – Ono što mogu istaknuti je 49 projekata u raznim fazama. Bitno je da je ukupno 19 EU projekat au provedbi. Njihova vrijednost je 888 milijuna kuna. Možete vidjeti projekte koje i se očekuju i one koji su u pripremi vrijednost svih tih projekta je milijardu i 600 milijuna kuna. Stavljam ovaj izvještaj na sud vijećnicima, kazao je Franković.

12:04 Andro Vlahušić kazao je kako ovakvi izvješće nije potrebno jer se raspravlja o onome što je bilo i na što se ne može utjecati. Vlahušić smatra da dubrovački model POS-a nije pravedan prema svima jer će 44 osobe dobiti od Grada 100 tisuća eura vrijednosti, a drugi ništa. Mislim da je bolje svima dati subvenciju 20 do trideset posto za kupnju stana, kazao je Vlahušić. Pitao je i tko će upravljati hostelom u Hotelu Stadion?

Gradonačelnik je odgovorio kako je svako ulaganje u mlade u vrtiće, škole, stanove ulaganje u budućnost grada.

-Što se tiče Hotela Stadion njime će upravljati Dubrovačka baština koja to može raditi, a Muzej vaterpola smo htjeli dati dizajnerici Nikolini Jelavić Mitrović, koja je imala zapažene uspjehe u dizajnu muzeja u Karlovcu i Rijeci, uskoro bismo trebali dobiti odgovor. Slažem se s Vama da je ovo izvješće o prošlom radu malo besmisleno, ali dok je zakonska obveza, mi ćemo ih izvršavati, odgovorio je gradonačelnik.

Vlahušić: Mislim da je besmisleno uzimati kraj domaćih dizajnera vezanih za vaterpolo kao što su Marko Dabrović i Orsat Franković, nekoga sa strane. A što se tiče POS-a mislim da ovim modelom stvaramo posebnu kastu od onih 44, nasuprot drugih 500 mladih.

12:22 Anita Bonačić Obradović istaknula je kako su neki projekti u izviješću samo prepisani iz prošlog izvješća i kako se nada da će ovo izviješće uskoro biti malo preglednije te potkrijepila to primjerima. Zanimalo je što je s vrtićem Pčelica i Domu umirovljenika Gruž? Zanimalo je je li prioritet Grad zapošljavanje novih ljudi?

-Vrijednosti projekata su procijenjene, a javna nabava će odrediti cijenu. Oba su projekta europska. Očekujem da će se sljedeće gdine raspisati europski natječaji za vrtiće i nešto kasnije za škole, a kroz njih ćemo moći vratiti i sredstva za dokumentaciju. Uskoro ćemo održati jednu tematsku sjednicu za strategiju EU projekata i vidjet ćete da imamo strategiju od školske, predškolske, sportske, prometne i druge infrastrukture za poboljšanje kvalitete života. Imamo spremne dozvole za 20- 25 projekata. ovo je prilika koja se ne propušta. Značajna sredstva je RH dobila, a prednost će imati oni koji imaju građevinske dozvole. Mi imamo pripremljene projekte, spremni smo za natječaje. Što se tiče zapošljavanja, nikoga nisam zaposlio da skuplja prašinu u uredu, kazao je Franković.

12:29 Petra Marčinko pitala je tko je autor za park Pile i hoće li taj projekt doći na javni uvid?

-Ako sam na išta ponosan onda je to park Pile, koji su radile domaće arhitektice s kojima nisam u kumskim odnosima. Projekt je dobio odobrenje konzervatora. Amfiteatar je onaj dio gdje je fontana koji će se spustiti od onog dijela gdje su taksisti prema fontani, a u dnu je planirano dječje igralište s inkluzivnom opremom. Ovo je sjajna priča, a kajaci se miču na Komardu, gdje neće nikome smetati. Predstavit ćemo svakako javno ovaj projekt. iste arhitektice su vezane i za projekt na Brsaljama. Čim budemo imali novce idemo u realizaciju ova dva sjajna projekta, odgovorio je gradonačelnik.

12:33 Maro Kristić kazao je kako on smatra kako s dubrovačkim POS-om treba nastaviti jer je iznimno kvalitetan.

-Osobno smatram da je budućnost stanogradnje na Pobrežju i Gornjim selima, a ne u Solitudu. Mislim da žurno trebamo ići u osiguranje infrastrukture i da je najlakši put mladima dati zemljište s infrastrukturom i da oni sami grade. Kad bi Grad išao u gradnju, mislim da ima zemljišta i modela javno-privatnog vlasništva. Molim detalje o domu umirovljenika ispod bolnice? Što je sa cestom za Nuncijatu za naselje branitelja?, pitao je Kristić te dodao kako ga zanima hoće li Dubrovnik na vrijeme stići izgraditi dvoranu za Svjetsko rukometno prvenstvo. Zanimalo ga je i kako napreduje Park and Ride na Pobrežju.

Gradonačelnik je detaljnije objasnio koji je problem s dubrovačkim POS-om i zakonima i te što treba izmijeniti u toj Uredbi Ministarstva financija vezanoj za naravne prihode. Detaljnije na snimci (2:44).

Franković: Što se tiče doma umirovljenika bitno je istaknut da smo izradili glavni projekt, a istovremeno smo imali zahtjev za povratom zemljišta. Gospodin Ivanković je prije 15 dana odustao od tog zahtjeva, pa je zemljište sad riješeno, a danas imamo točku o polaganju kabela za trafostanicu za dom, izvješće o međama sam jučer potpisao i sad čekamo dozvolu, a u drugom mjesecu bi trebao ići natječaj za domove. Dosada nije bilo natječaja za sufinanciranje iz EU sredstava za domove umirovljenika, a sad moramo iskoristiti priliku. U godinu do dvije očekujemo rješavanje problema s kapacitetima.

Što se tiče Gospina polja tamo smo imali u planu i crpna stanica i dvorana. Riješili smo to i stić ćemo na vrijeme. Što se tiče Park and Ride sve je spremno i prijavljeno na fondove i jedan je od četiri projekta prioriteta. Pelješki most će nam donijeti više prometa, zato nam je važan ovaj projekt na Pobrežju. Moramo bit svjesni da takav projekt trebamo i na drugoj strani u Župi.

12:47 Olga Muratti -Pitanje je dana kad će dom umirovljenika u Gružu primiti nove korisnike, a napokon se ovdje govori o domovima umirovljenika ozbiljno. Žao mi je da se nisu iznašle mogućnosti za ugradnju dizala u zgradi Pred Dvorom 1. Dalje želim upozoriti na asistente u nastavi. Žalosti činjenica da imamo sve više djece koja trebaju asistente, ali drago mi je da Grad prati te potrebe. Više sam htjela reći o domu umirovljenika ispod Petke i želim da krenemo u to što prije. Optimistična sam da će se taj dom izgraditi u našem mandatu. Samo tako nastavite gradonačelniče.

12:51 Đuro Capor kazao je kako vijećnici SJG neće podržati izvješće iz sljedećih razloga.

-Vi ste obećali izradu novog GUP-a kojim će se rješavati problemi grada. Usvojen je Plan upravljanja, kojim je trebao stupiti na snagu novi način odnosa prema upravljanju gradom i to je sve pozitivno. No vrlo je brzo došlo do izmjena i promjena i pogodovanja izmjenama planova nekim pojedinim investitorima. To je potkopavanje ove pozitivne politike. U ovih 6 mjeseci izvješća nema niti traga zapošljavanja novih pročelnika i novih snaga. I ta “Vlast je čast” je izblijedila. Pohvalio bih pristup pripreme EU projekata za fondove. Međutim žalosti me da ni dan danas među tim projektima nema sortirnice, kompostane, važne za gospodarenje otpadom. Nadam se da će se i oni naći među projektima.

Franković: ovaj me Vaš govor inspirirao. Kad smo išli u izmjene GUP-a vi ste me napali, sad kažete da je to bilo dobro, ja Vam zahvaljujem. nadam se da ćete tako za 6. mjeseci tako govoriti o drugim projektima. Vrijeme je svjedok i mog i vašeg rada. Pustimo ga da kazuje istinu.

Capor: Niste me razumjeli. Govorio sam o Odluci da se donese novi GUP, a ne o onim kozmetičkim izmjenama. A pored tog procesa na prošloj smo sjednici donosili ciljane izmjene.

Marko Potrebica (HDZ): Ovo izvješće je anketa, o kojoj su građani svoje mišljenje rekli na izborima. Nemojte biti đilozi jer Vas građani nisu prepoznali.

Jasmin Deraković (DDS): Sve pohvale dajem na području obrazovanja i školstva i nadam se da će to biti tako. Kolega Kristić o POS-u kaže da se stvara nervoza jer više neće biti mladi kad se sve to riješi. Vlahušić je rekao da dajemo ljudima 44 100 000 eura, zašto od toga ne odustanemo i posvetimo se Pobrežju?

Capor: Mislim da je očito rješenje, nikome ne treba poklanjati 100 000 eura za stan, pa ni Vama nitko nije dao te novce, nego ste se mučili sa kreditom u švicarcima. Mislim da trebamo u Solitudu graditi stanove i iznajmljivati ih građanima koji za tim imaju potrebu po uvjetima pristupačne najamnine i da je to rješenje kojim se ne gube godine, ali ni novci.

Pero Vićan (DDS): Zloupotrebe će sa POS-om po prvi put biti svedene na najmanju moguću mjeru. Imali smo slučaju Mokošici gdje je svaki drugi stan bio dodijeljen nepravedno jer su prodani ili iznajmljeni.

Vlahušić: Cijena stana na Pobrežju i u Solitudu je ista i ona je 2 000 eura po kvadratu bez zemljišta i komunalne infrastrukture. Grad i Vijeće su jedni odgovorni po ovom modelu za stanove za mlade, a gdje su tu privatne tvrtke, gdje je država. Grad sam to ne može riješiti. Capor kaže sami ćemo izgraditi, to će nas koštati, a bez prihoda, a tko brani da ga iznajmi. Ne možete to spriječiti.

13:07 Nakon duže rasprave Izvjšće o radu gradonačelnika je prihvaćeno.

Izmjena i dopuna Proračuna Grada Dubrovnika za 2021.

13:10 Franković: Ukupni prihodi koje smo planirali u iznosu od 60 posto sezone iz 2019. koji smo očekivali, a on se nije realizirao. Prihod je ostvaren u iznosu od 44 posto u odnosu na 2019. To je razlog ovog rebalansa. Mi smo usprkos svim teškoćama nastavili sa subvencijama socijalne pomoći svim kategorijama građana, iako je period još uvijek financijski zahtjevan. Očekujemo i daljnju pomoć države jer gledajući prihode i rashode mi i Općina Konavle izgubili smo najveći prihod, mi smo osjetili najveći učinak koronakrize. Sezona nam je dala mogućnost da završimo likvidnost Grada do iduće sezone, a neizvjesno je što će dotad biti. Svaki dan umre 30 ljudi, to je zabrinjavajuće. Cijepljenje je demokratski doseg svakog društva, a mi smo ispod prosjeka EU, tu pokazujemo svoju demokratsku nezrelost, nije nam to na čast. Na kraju bih istaknuo kako i dalje smanjenje plaća od 10 posto zaposlenicima traje do lipnja, kad se nadamo da će se situacija promijeniti. Pomogli smo gospodarstvu sa 100 milijuna kuna. Nismo bili maćeha, nego majka u najgoroj krizi od Domovinskog rata.

13:15 Vlahušić: Ako ovako ostane do kraja godine, bit će dobro. Najvažniji su nenamjenski prihodi od poreza, koji se planiraju u iznosu od 140 milijuna kuna, a u najboljem iznosu je bio 170 milijuna kuna. Porez na promet nekretnina u zadnje 4. godine je isti. Molim da napravite sve da napravite sve da spriječite Vladu da ukine porez na promet nekretnine. Drugi prihod od komunalne naknade i komunalni doprinos je do 80 posto prijašnjih iznosa. Pao je prihod od imovine i zdina, za koje se zalažem da se vrate Gradu. Što se tiče rashoda, kredit i plaće rastu i veći su od svih poreza ili prihod od imovine. Svaki novi pročelnik koji je ostao u upravi Grad košta 300 000 kuna godišnje u jednom mandatu 6 milijuna kuna, a još smo dužni 10 posto za plaće, a rata kredita je 30 milijuna kuna. Sad ćemo vidjeti ima li Mato čarobni štapić da riješi sve to, a baez da vrati zidine, ne dirne u žičaru ili vinjete.

13:20 Franković: U ove dvije godine sam, smatram pokazao kako znam upravljati i u krizi. Zadržali smo likvidnost, dok i brojne države imaju s time problem. Mi smo zadržali glavu iznad vode i ušli u nužno financiranje 4 mjeseca prije svih drugih jedinica. Opterećuju nas sporovi izgubili smo spor iz vašeg mandata 300 000 kuna platiti. u iduće 3 godine na naplatu nam dolazi više od 30 milijuna kuna za sporove iz prošlosti, to je veliki udar na blagajnu. u ovoj godini smo platili 2 milijuna kuna za te sporova. Nitko nije za to kriv, ljudi su čekali, sad dolazi na naplatu. 2022.i 23 značajan iznos će se naplatiti. Brojke su jasne, ne treba biti čarobnjak. Kredit je nekad nužno neophodan. Naš proračun, ovakav osakaćen je puno veći nego proračuni sličnih jedinica lokalne samouprave naše veličine. Jedna sezona dobra nama pokrije sve kredite. Mi moramo koristiti europske novce što više. Svaki dan ovjerim nekoliko potvrda za subvencije, koje su mnoge nad standard.

Vićan: Kod nas se lako postaje pročelnik, a teško se vraća odakle se krenulo. Tu treba promijeniti zakon i onda ne bi bilo ovog troška za stare pročelnike.

Potrebica: Gospodine Vlahušiću falili ste u računu matematičkom za pročelnike.

13:35 Vlahušić: Zaboravio sam pitat koju ćemo imovinu prodat za 7,5 milijuna kuna. Grad ima 22 bivših i sadašnjih zaposlenih pročelnika. Bruto plaća im je 25 000 kuna mjesečno. Sadašnjih 11 i bivših 11 ili 13. Dva milijuna kuna je rata kredita za krizu, a 25 milijuna kuna je za investicije.

Maslać: U ime Odbora za financije i proračun GV potvrđujem da smo ga mi prihvatili većinom glasova, zbog bolesti nitko iz Odjela za financije nije došao. Rebalans nismo mogli raditi prije kraja sezone. Nadajmo se da će sljedeća godina biti bolja od ove. Svi projekti idu dalje, realiziraju se. Dosta je bilo priče jesu li i sad prihodi realni, trebamo biti svjesni da nitko ne može potrošiti više nego što ima. Idemo prema fondu Recovery and Resilience, što je dobro. Mislim da gospodinu Vlahušiću nisu problem novi pročelnici, nego jedan pročelnik, koji ima tu karmu da je Pedro za sve.

13.40 Ivan Tropan: Mi u SDP-u nećemo prihvatiti ovaj rebalans jer mislimo kako se ovi prihodi neće ostvariti. Jako je bitno ovdje izvaditi da su nam porezni prihodi pali drastično. To je realan prikaz ekonomije grada. Gradonačelnik je rekao da smo pomogli gospodarstvenicima, ali treba shvatiti da oni to ne bi mogli platiti, jer nisu ostvari prihod. Sad smo opet na početku epidemije, ovo je situacija u kojoj se nalazimo je stvarna slika, a plaće stalno rastu u gradu. Nema korelacije između toga, prihodi padaju, a hladni pogon raste.

Bonačić Obradović istaknula je kako je neodgovorno povećavanje iznosa za plaće i pojačano zapošljavanje u ovakvoj situacija. Kazala je kako se nada da će nova pročelnica u turizmu znati bolje iskoristiti sredstva kreativno. Kazala je kako je najveće oscilacije vidjela u Odjelu za izgradnju od 12 milijuna kuna te da je oborinska odvodnja svedena na 0. Što se tiče Azila za životinje, plan je bio nula, a sad je podignuto na 180 tisuća kuna za dokumentaciju, a on je već trebao biti gotov i prijavljena za financiranje. Savjet mladih 5,5 tisuća kuna se povećava se iznos i to je izgleda za izbore. Savjet mladih i Centar za mlade nisu isto, jer ove prve treba razbuditi ili smijeniti.

Potrebica: Amandman SJG na proračun trebao je biti podnesen na proračun i na odluku. Intencija amandmana na točki broj 5. jasna. Mislim kolegu Capora da objasni amandman na rebalansu proračuna, umjesto na sljedećoj točki izmjene financiranja stranaka. Poslovnički nije ispravno uručen amandman, ali i mi smo ih trebali u to uputiti, dok sam ja na ovom mjestu vodit će se sjednica po načelu pravednosti.

Capor: Amandman se odnosi na iznos od 755 00 kuna predlažemo promijeniti u 550 000 kuna. Mi podržavamo financiranjem stranaka iz proračuna jer je to dobar načina za neovisnost politika, ali je činjenica da se tih 200 tisuća kuna uskraćuje obrazovanju, kulturi, sportu. Smatramo da 200 milijuna kuna manji proračun traži uštede i na ovoj stavci, a uzevši u obzir da su naknade strankama vraćene na vrijeme prije krize 2019. Predlažemo 200 000 kuna usmjeriti prema kulturnim programima.

Franković: Po meni su ovi amandmani neispravno podneseni i ne možemo o njima glasovati.

Potrebica: U formalno-pravnom smislu ne možemo glasovati o ovom amandmanu.

Kristić: Ovaj rebalans karakteriziraju dvije stvari, a to je izrazito negativan pad, a imamo samo jedan rebalans. Činjenica je da se u ovoj situaciji ništa nije moglo planirati. Proteklih godina uglavnom smo imali pozitivne rebalanse, a danas zatvaramo financijsku godinu s 520 milijuna kuna s velikim kreditima, a tu ispred nas sjedi i bivši gradonačelnik koji je prognozirao da će 2020. proračun biti oko milijardu kuna. U ovim okolnostima nije lako održati standarde i naše nadstandarde. Mi smo svi krivi za i sad trebamo zajedno raditi na ovome.

Marčinko: Kao primjer disbalansa ovdje je taj rast za zaposlene. Imamo s druge strane ustanove u kulturi gdje se smanjuje 6 milijuna kuna za programe. Većina njih je dinamična, to smo od njih tražili i oni to rade. Nekima to znači ozbiljne probleme u poslovanju i programima, a zimski festival se penje na 490 000 kuna. Mi ne vidimo iz ovih podataka što to konkretno znači za programe?

Cetinić: Ova stavka od 800 000 kuna za održavanje slivnika i kanala i hranjenje golubova 40 000 kuna. Evo da se nasmijemo malo, prije objeda.

Roko: Danas mi se na novo odjelo golub p….o, a mislim da treba dozvoliti da ih skidamo zračnom puškom.

Potrebica: Moram naglasiti kako je ovo šala da netko ne bi krivo shvatio.

14:07 Rebalans i pripadajuće točke su prihvaćene većinom glasova te je počela stanka koja će trajati do 15 sati.

Odluka o raspoređivanju sredstava namijenjenih financiranju političkih stranaka i vijećnika

15:10 Nakon jednosatne stanke za ručak Peta sjednica Gradskog vijeća nastavila se raspravom o 5. točki dnevnog reda kojom se regulira financiranje političkih stranaka i vijećnika koji sudjeluju u radu Vijeća i to tako da se planirani iznos povećava za oko 200 000 kuna u odnosu na plan iz lipnja ove godine. Iznosi koje će po vijećniku mjesečno dobiti stranke i nezavisna lista Ivice Roka vraća se na iznos od 3. 500 tisuće kuna mjesečno, kako je to bilo i rekordne turističke godine 2019. O amandmanu stranke Srđ je Grad da se taj iznos preusmjeri u programe obrazovanja i kulture, nije se glasovalo jer je došlo do proceduralne pogreške.

Đuro Capor na početku je rasprave kazao zašto Srđevci neće glasovati za ovu točku.

Pero Vićan: Ovaj je prijedlog u skladu sa Zakonima i potpuno transparentan. Svaki vijećnik u ovom Vijeću vrijedi jednako. Pitanje je na što će se ta sredstva trošiti. Žao mi je što su me spriječili moji kolege iz DDS-a da ovaj iznos povećavamo.

Željko Raguž: Političke stranke koje imaju svoje prostore s plaćanjem najma i režija ovaj se iznos potroši. Oni koji su veći pape od pape, nitko im ne brani da svoje novce daju Crvenom križu i drugima, a znati da će točka proći i dignuti ruku protiv to je licemjerno.

Točka je uz 3 glasa protiv: Capor, Marčinko i Selmani SJG usvojena.

Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o načinu financiranja troškova uređenja građevinskog zemljišta te izgradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture; Prijedlog izmjena i dopuna Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2021.; Prijedlog izmjena i dopuna Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2021. i Prijedlog izmjena i dopuna Programa obavljanja drugih komunalnih djelatnosti na području Grada Dubrovnika, jednoglasno su prihvaćene bez rasprave.

Umanjenje ugovorenih iznosa zakupnine za korištenje javnih površina i iznosa zakupnine za poslovne prostore (objedinjena rasprava)

Gradonačelnik je na početku rasprave kazao kako je postignut koncensus svih klubova vijećnika, a pročelnica Marijeta Hladilo obrazložila je prijedlog.

– S obzirom na dostavljene podatke za poslovne prostore smo zaprimili 77 zahtjeva, 13 se zakupaca nije javio. 22 zakupaca su ostvarili prihod do 50 posto, 22 do 70 posto i ostali više. Isto tako smo tražili podatke od poduzeća koja zakupljuju javne površine. Napravili smo prijedlog i tako će oni koji su ostvarili prihod do 50 posto, toliko će im se smanjiti iznosi iz osnovnog ugovora, oni koji su prihodovali do 70 posto, plaćat će taj postotak osnovnog ugovora te oni koji su ostvarili više, plaćat će puni iznos.

Krešimir Marković je pitao pročelnicu je li se uzelo u obzir i one koji su tek u ovoj sezoni otvorili svoje objekte.

Oni ugostitelji koji nisu usporedivi jest da ćemo ih teretiti do 70 posto. Takvih je troje, ali nisu oni novi, oni su već prije radili u ugostiteljstvu, ali pod drugim imenom ili tvrtkom.

Tropan: Drago mi je da su kolege iz Srđ je Grad dali konstruktivne prijedloge, koje smo prihvatili i tako Gradu uštedjeli određena sredstva.

Raguž: Podržat ćemo ovu točku, ali želim reći da su naše javne površine jeftine, a najmovi prostora skupi. Ugostitelji puno zarade na javnoj površini, a oni u zatvorenim prostorima najveći trošak imaju upravo od najma. Mislim da nam treba revizija.

Vlahušić: Niste me pozvali na sastanak, pa mi je žao. Ono što se pokazuje kroz ovu Odluku jest da smo imali prihod značajno veći od 50 posto od svih, a broj turista nije bio u tolikom porastu. Vidimo to po zidinama. kako su to ugostitelji zaradili više? Primarno je razlika u cijenama, cijene su pošle gore dramatično. Ako ćemo samo govoriti o zaradi, a ništa ne govorimo o građanima. Čiji je ovo grad? Ne smijemo biti pohlepni, moramo nać način da djeca ovoga grada mogu popit piće i pojesti sladoled u Gradu. Nitko neće propasti zbog ove odluke, ali ne mislimo o građanima.

Vićan: Ti znaš Vlahušiću da moja mama ima kuću u Gradu i četiri me puta vodila na večeru ovo ljeto.

Roko: Ne petljajte se Vlahušiću u posao koji ne znate. Nemojte govorit što ne znate. Ja vozim 22 godine karić po gradu. Sva djeca imaju besplatan sladoled u Hajdarija. ne govori što ne znaš.

10. i 11. točka dnevnog reda su prihvaćene uz većinu glasova za, Andro Vlahušić je bio u oba slučaja protiv.

Zaključak o donošenju Akcijskog plana Programa Poštujmo Grad! za razdoblje do 2025.

15: 40 Jelka Tepšić kazala je kako je ovo sljedeća faza projekta Respect the City te kako je uspješnom marketinškom kampanjom postignuto da se Dubrovnik više nam imidž grada u kojemu vladaju gužve. Istaknula je da su kroz ovaj projekt riješeni određeni prometni problemi, kao i projekt Smatrit i drugo.

Ranko Milić (autor akcijskog plana RTC) – Turizam koji se događa je problem u cijelom svijetu. Postoje integrirani pristupi za rješavanje kroničnih problema. Ovo je jedan dinamičan i integrirani način rješavanja problema. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u izradi i onima koji su kritizirali, osobito vijećnicima SJG, jer su i njihove kritike doprinijele. Detaljnije pogledajte (42:37 – drugi dio video prijenosa).

Milić je istaknuo kako su podloge strateških dokumenata uključene u ovaj plan, ali da će se on mijenjati i prilagođavati. Zaključio je kako se kroz ovaj plan sve akcije, mjere i projekti pretvaraju u dokument koji će omogućiti da se ovaj projekt prijavi za sufinanciranje od 85 posto iz EU fondova.

-Već znamo gdje i što možemo prijaviti. Bitno je da se osnuje turistički menadžment koji će voditi projekt. Očekujem sad vaše kritike i pitanja, jer je to poželjno da ova priča bude što bolja i kvalitetnija, kazao je Milić.

15:55 Ivana Šepak: Voljela da bi se u buduće rasprave uključi Društvo turističkih vodiča i Ceh vodiča. Lijepo ste verbalizirali sve probleme s kojima se susrećemo. Mislim da je Venecija napravila čudo kojem trebamo težiti. Nitko ne spominje da je Venecija oživjela svoje selo. Posjetitelji spavaju većinom van Venecije. Mi moramo tome težiti, moramo oživjeti naše selo. Javlja se pitanje kakav turizma želimo. Mislim da se moramo fokusirati na druge aspekte poput zdravstvenog turizma. Kroz brojne prilike imamo mogućnost pokrenuti i taj vid turizma. Imamo konačno mogućnost smještaja za naše studente. Zašto ne bi otvorili studij medicine. Imamo i Čingriju, ali nikako da zaživi Centar za izvornost. Veliki broj turista dolazi odjednom u grad. Jesmo li analizirali koji bi se dijelovi grada mogli iskoristiti da se ta gužva iznivelira. Imamo recimo Orsulu, koji bi mogli iskoristiti. Ovom dokumentu nedostaju konkretne akcije.Predstoji nam povijesna prilika, možemo se vratiti na početne postavke. Mislim da ovdje ne bi trebala biti bitna politička pripadnost. Gostima koje vodim nije bilo jasno zašto je Dubrovačka republika bila toliko uspješna. Svi su gledali u jednom smjeru. Trebamo papir prilagoditi trenutnim okolnostima.

Zamjenica Tepšić: I Društvo i Ceh su sudjelovali. Izrađene su i pravila kretanja za grupe. Što se tiče nedostatka konkretnih akcija u Planu po pitanju proizvoda na tome radi i Turistička zajednica. Sufinanciramo i ruralni turizam. Zajednički gradimo i projekt digitalnih nomada. Tijekom ljetnih mjeseci smo imali oko 2 tisuće registriranih digitalnih nomada.

Milić: Svaki projekt ima određene lokacije na kojima bi se mogli disperzirati posjetitelji. Puno će nam biti lakše kad budemo imali financiranje.

16:06 Andro Vlahušić: Imamo tri iste stvari: Smart City, Plan upravljanja i Respect the city. Turisti su smješteni u hotelima i privatnom smještaju. Ima li Dubrovnik sukladno pravu mogućnost ograničiti privatni smještaj. 50 posto ležajeva u povijesnoj jezgri se sad iznajmljiva. Broj ležajeva je 45 tisuća, ima više ležajeva koji se koriste u turističke svrhe, nego stanovnika. Mi ne brojimo jedinice, nego ležajeve. 28 tisuća ljudi je maksimalni kapacitet Dubrovnika. U gradu je trenutno 3 tisuće posjetitelja. Imamo aplikaciju koja to sve prati. UNESCO je rekao da u povijesnoj jezgri ne smije biti više od 8 tisuća ljudi. Trenutno imam u gradu 30 slobodnih parking mjesta. Preko Ilijine glavice bi pravo prolaska trebali imati samo oni koji se gdje imaju pravo parkirati. Ako se DU Card izjednači, iduće godine ćemo zaraditi 200 milijuna kuna. Građani Dubrovnika trebaju imati svoju karticu Dubrovnik ID. Preko cijele zime trebamo imati Zimski festival.

Bonačić Obradović: Materijal je bio prezentiran i u Varšavi i Hamburgu. Kolegica Šepak je spomenula da ovaj Plan nije za vrijeme mandata samo jednog gradonačelnika. Već platforma za budući rad. Mi ćemo Plan podržati. Spomenuli ste financiranje pute EU fondova i javno-privatnog partnerstava, što pozdravljamo. Jesmo li prijavili koji projekt na fondove? Zanima se postoji li još uvijek Savjetodavno tijelo kao takvo? Predlažem osnivanje međustranačkog tijela koje bi nadziralo provednu plana.

16:14 Katarina Doršner: Na projekt se mogu osvrnuti kao građanka, ali osoba koje je upoznata s monokulturom Dubrovnika. Ovaj Plan je identificirao probleme i nama koji ne radimo u turizmu, a pronašao je i riješena, kao i načine financiranje rješenja. Otvorili smo temu eksploatacije grada koje se događala, paradigma je promijenjena, a održivost smo postavili kao prioritet. Akcent plana je osim na turizmu i na interdisciplinarnosti, kao i na prilagodbi novi okolnostima. Plan vidim kao platformu u koju se mogu uključiti kvalitetna, napredna rješenja. Jako se dobro vidi što je čija odgovornost i nadležnost, kao i kojem upravnom odijelu se treba obratiti. Čestitam Gradu na projektu Respect the City.

16:19 Đuro Capor: Javno smo komunicirali što mislimo o projektu Respect the City. Bilo je puno nesporazuma oko toga što je ovaj program. Smatrali smo da se radi o propagandi plaćenoj od strane Grada. Međutim, oni koji su podrobnije pratili donošenje Plana upravljana, mogle su vidjeti kako bi se ovaj projekt trebao iskoristit kao podlogu za donošenje Plana upravljanja, što su stručnjaci odbacili. Strategiju razvoja turizma izradilo je Sveučilište u Dubrovniku, no oni nisu dio izrade ovog plana. Oni su se povukli. Moj strah je da će se projekti koji su probrani u Akcijskom planu provoditi, a sve ono što je navedeno kao prioritetno u Planu upravljanja da se to neće provoditi.

Zamjenica Tepšić: Povremeno smo sjedali kao članovi povjerenstva za izradu Plana upravljanja. Uvijek smo govorili da će čeka Plan upravljanja, kako bi se neke od tih mjera mogle implementirati u Akcijski plan projekta Respect the City. Ponosi smo na marketing, koji ste vi popljuvali. Na više od 20 konferencija smo prezentirali koje mjere i aktivnosti provodimo. Predstavnici Gradskog kotara Grad su aktivno sudjelovali na radionicama. Pitam se jesmo li živjeli u isto vrijeme. Vi ste tad živjeli u Konavlima, ja u Gradu, možda je u tome problem.

Milić: Pozvani smo da riješimo problem turizma. Spominjemo destinaciju jer turizam negativno utječete na Svjetsku baštinu. Odmah smo rekli da su nam prioritet stanovnici grada, to smo sa svim mjerama htjeli apostrofirati. Žao nam što za vrijeme javnog savjetovanja nismo dobili popisane primjedbe kako bi ispravili sve moguće propuste.

16:27 Potrebica: Nisam aktivno sudjelovao na radionicama. Zadivljujuće je lakoća, gospodine Capor, s kojom dovodite u sukob ova dva plana. Ovaj Akcijski plan sam odživio kao nadopunu Plana upravljanja. Možda bi vama ova retorika i dobro prošla da u posljednjih godinu dana nismo doživjeli kataklizmu. U jednom dijelu sam se prepoznao u izlaganju gospodina Vlahušića. Ako se dogodi novi lockdown, gladni smo. Želimo u zadanim okvirima upravljati procesima u gradu Dubrovniku. Ne možemo ugasiti turizam. Sveučilište u Dubrovniku se nije povuklo iz strateškog dokumenta koji radi Grad Dubrovnik. Grad želi koristiti Sveučilište kao izvor znanja. Bilo bi lijepo da se gospođi Tepšić i gradonačelniku čestitali na marketingu.

Capor: Nismo mogli javno doći do prezentacija koje ste vrtjeli na konferencija. Bilo je pokušaja da se Respect the City učini podlogom na Plan upravljanja. Radionice o kojima govorim nisu bili javni događaji.

Zamjenica Tepšić: Sve što je Grad prezentirao na konferencijama kao primjer dobre prakse nije bilo nikakav strateški dokument. Prezentirali smo kako smo se nosili s problemom prekomjernog turizma. To su aktivnosti kojima smo se dnevno borili. Respect the City je bio napisan projekt, koji je ušao na listu od 50 i više različitih odluka i pravilnika koju koji smo prepustili izrađivačima Plana upravljanja. Nikad Respect the City nije htio vladati Planom upravljanja.

16:35 Vlahušić: Da u Gradu nema turizma grad bi bio razvalina. Stanovnici ne plaćaju ulaznice za zidine. Bez turista tko bi obnovio zidine. U zadnjih 20 godina ZOD nema više od 10 milijuna kuna za obnovu stanova u povijesnu jezgru. Stanovanje u povijesnoj jezgri je bio katastrofalno. Povijesna jezgra nikad nije bila uređenija. Svaki drugi treći, dan se događa da po par sati u povijesnoj jezgri imamo više od 8 tisuća ljudi. Ili propast ili turizma. Birajmo!

Doršner: Ne slažem se s liječnikom Vlahušićem. Ne mogu razumiejeti da netko podržava Plan upravljanja, a ne i Respect the City.

Capor: Kad govorimo o prezentaciju i o tome kako se Grad nosio s prekomjernim turizmom, još uvijek nemamo mjerače buke, na taraci Revelina se događaju zabave. Nikakve inkluzivnosti građana nije bilo kad je riječ o Respect the City. Zašto Upravljačka tijela Plana upravljanja nisu dobila ovo na stol. Brinemo za destinaciju, ali ne i za građane.

Bonačić Obradović: Suživot i održivost su najbitniji.

16:41 Potrebica: Projekt Respect the City je isključivi projekt administracije gradonačelnika Frankovića i zamjenice Tepšić. Kad bi to neki podržali, izgubili bi svoju nišu. Kolegice Doršner, subspecijalist otorinolaringologije vi ste na neki način stručnjak za buku. Je li vam poznato utječe li buka u povijesnoj jezgri drugačije na sluha od one s Vojnovića?

Vlahušić: Imamo dva restorana, koji svaki dan ima višak rezervacija i drugi u koji nitko ne dolazi. U koji restoran ljudi dolaze. Priča o prekomjernom turizmu je izmišljena priča gradonačelnika Franković. Svi idu tamo gdje idu i drugi. Gradonačelnik St. Tropeza mi je rekao da pije sedative kad mu kažu da u gradu nema gužve.

Capor: I dalje imam ista pitanja. Prva pritužba građana je buka, tu se ništa nije unaprijedilo. Nakon pet godina mandata gospodina Frankovića Gradski kotar Grad nema svoj prostor. Vijećnica Doršner je postavila tezu da će Respect the City biti novi status Grada, a gradonačelnik je prije kazao da će Plan upravljanja biti Biblija.

Potrebica: Vijećniče Capor, danas sam više puta čuo protiv čega ste. Ali recite za što ste, pošaljite prijedlog, amandman. Ove godine buka je dolazila s Revelina, ali noćni klubovi nisu mogli raditi. Mi od ovoga živimo. Jeste li vidjeli koji ljudi u Dubrovniku direktno i indirektno živi od turizma. Vijećniče Capor, i vi kao profesor u školi živite od turizma.

Capor: Danas smo za određene točke glasali za.

Potrebica: Glasali ste za umanjenje zakupnina, ali nam niste čestitali za dijalog. Ne možete na svakoj važnoj točki biti protiv. Naša vizija je održivi razvoj, a ne eksploatacija grada. Niste bili konzistentni u glasanju.

Doršner: Reguliramo smo snimanje filmova, uveli smo prometne redare i komunalne redare. Zaključali smo park u Pilama, kako bi ga očuvali. Ne govorim da je situacija idealna, ali je došlo do poboljšanja. Regulirali smo javne površine, proveli kotarske izbore nakon osam godina. Sigurna sam da prostor rada Kotara Grad nije prioritet. Donijeli smo Plan upravljanja. Pokrenuli smo očuvanje Orlandovog stupa, puno je učinjeno za stanovnike povijesne jezgre.

Capor: Gospodine predsjedniče reagirao sam na očitu neistinu koju ste izgovorili. Vijećnik ima pravo glasati za stavke koje mu se sviđaju. Tražili smo amandman koji nam je odbijen. Nije uredu da dijelite točke na bitne i manje bitne. Prostor za djelovanje Kotara Grad je izuzetno bitan, takvih prostora fali. Kako je došlo da je Respect the City provedbeni dio Strategije turizma?

16:56 Zamjenica Tepšći: Ta dva dokumenta nisu nužno povezana.

Marković: Možemo li ograničiti trajanje rasprave? Ovo traje unedogled.

Jasmin Deraković: Smatram da je stvaranje strateških okvira itekako bitno u ovom periodu. Smatram da je jako bitno uključiti što više aktera, jer ćemo tako poboljšati strategiju i metodologiju. Ono što će ovaj Akcijski plan postati uvelike ovisi o sudjelovanju zajednice. Ako ćemo kroz ulaganja u nove tehnologije i inovacije privlačiti ljude da dolaze u grad, to će omogućiti pozitivne promjene. A to ovisi i o ubrzanju internetske veze. Moramo se fokusirati na veću sinergiju gospodarstva i ekologije. Volio bi da se više pažnje posveti stanovnicima i turistima, onima koji imaju malu djecu, kao i osobama s invaliditetom i omogućiti im lakši pristup.

Slavica Grkeš: Mi koji radimo u turizmu smo isto građani. Ovo je izvrstan projekt, prema kojem možemo ići. Svi moramo shvatiti da mi nikad u Dubrovniku nikad nismo imali previše turista. Imamo problem sezonalnosti. U Akcijski plan bi trebalo uvesti iskustva ljudi u privatnom sektoru, a možda i sustav nagrađivanja onih koji dovode goste van sezone.

Rasprava je završena.

Točka usvojena.

Bez rasprave je usvojen i to jednoglasno Prijedlog zaključka o donošenju Osnovnog programskog i financijskog okvira Gradskog kazališta Marina Držića za razdoblje od 2022. do 2025. godine..

Imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekta/programa i manifestacija u području javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2022. godinu.

Dubrovački savez športova za povjerenstvo je predložio Željan Konsua, M. Kapovića, Z. Grbića, J. Prkačina i M. Matulovića.

Vićan: Glasat ćemo protiv odluke. Svi predloženi su u sukobu interesa. Žao mi je što gradonačelnik nije ovdje, predložio bih povlačenje točke. To što se politika ne miješa u sport – to čujmo i zaboravio. Ljudi iz tog tijela, sami sebe predlažu. U povjerenstvu nisu zastupljene tri grane u sport. Ima ljudi koji zaslužuju da se tamo nađu.

Prijedlog odluke nije prihvaćen.

Proglašnje 2022. godine „Godinom Dubrovačkog statuta“

17:09 Bonačić Obradović: Podržat ćemo odluku. Kolika se materijalna sredstva trebaju osigurati?

Franković: Ovo je početak cijele priče. Zajedno s Državnim arhivom i Ministarstvo kulture napravit ćemo plan. Ne radi se o velikom opterećenju za Grad, financijski će sudjelovali i ministarstvo.

Točka dnevno reda je jednoglasno usvojena.

Razrješenje Julijane Antić Brautović dužnosti ravnateljice Dubrovačkih muzeja Dubrovnik

Pezo: Odbor je zasjedao i jednoglasno usvojio prijedlog.

Točka dnevnog reda je usvojena bez rasprave i to jednoglasno.

Imenovanju vršitelja dužnosti ravnatelja Dubrovačkih muzeja Dubrovnik

Pezo: Odbor je većinom glasova podržao imenovanje Ivone Michl.

Vićan: Ja na Odboru nisam glasova za, a neću niti sad. Vijećnicima DDS-a prepuštam izbor.

Michl je izabrana za v.d ravnateljicu s jednim glasom protiv i pet suzdržanih glasova.

Sklapanje Ugovora o osnivanu prava služnosti polaganja i održavanja elektroenergetskog kabelskog voda k.o Gruž

Franković: Radi se o projektu vezanom uz Dom umirovljenika, nužno je sklopiti ugovor s HEP-om.

Točka je usvojena.

Davanje ovlasti gradonačelniku Franković za raspolaganje nekretninama stečenim Rješenjem Općinskog suda u Dubrovniku, posl. br, 0. 404/80 od 5. listopada 1984.

17:19 Franković:Ovdje se radi o sporu koji se tiče više ljudi. Ljudi su pri gradnji obiteljskih kuća kupili više zemljišta od jednog gospodina, koji je preminuo i Grad je naslijedio zemljište na kojima su dijelom izgrađene te obiteljske kuće. S jedne strane je dokazana dosjelost i da su ljudi platili to zemljište. Grad je dosad izgubio tri spora, a izvjesno je da ćemo izgubiti i iduće.

Točka je jednoglasno usvojena.

Suglasnost za kreditno zaduženje Libertasa za kupnju 18 autobusa

Franković: Radi se o povoljnom kreditu, a Libertas će dobiti 18 novih autobusa.

Vićan: Smatram da ovo moramo podržati.

Kristić: Hoćemo li sudjelovati samo s 15 posto ili to ministarstvo može promijeniti?

Franković: Sve će biti definirano kao i kod prethodnog ugovora.

Tropan: SDP će podržati ovu točku. Sve što možemo izvući iz EU, to moramo izvući.

Točka je usvojena s 19 glasova.

17: 26 Dnevni red je ovom točkom iscrpljen. Sjednica Gradskog vijeća je završena.

K. Fiorović/L.Pavlović

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE